Różnorodność pokrowców na gitarę sprawia, że czasem trudno wybrać ten właściwy. Tworzymy dla Ciebie przewodnik, dzięki któremu dobór najlepszego futerału stanie się nieco łatwiejszy.

Z jakich materiałów wykonywane są pokrowce na gitarę i który z nich będzie tym najlepszym?

Podstawowy podział: futerały miękkie i twarde

Pokrowce miękkie

Zaczynając od miękkich pokrowców zaznaczamy że będą one lepszym rozwiązaniem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z muzyką. Są one tańsze, i raczej wystarczą młodym muzykom, uczęszczającym na lekcje gry na gitarze raz lub dwa razy w tygodniu. Głównym materiałem, który jest wykorzystywany podczas produkcji futerałów na gitarę, jest cordura, która dzięki swoim właściwościom wodoodpornym, doskonale chroni gitarę przed działaniem wody, która potrafi wyrządzić instrumentowi więcej szkód, niż by się mogło wydawać. Dodatkowym zabezpieczeniem jest wykorzystanie styropianowej formy, dzięki której możemy liczyć na zamortyzowanie przy drobniejszych uderzeniach. 

Pokrowce twarde

Jest to już wyższa półka cenowa i jakościowa. Futerały twarde sprawdzają się znacznie lepiej u profesjonalnych muzyków, zwłaszcza podczas tras koncertowych, kiedy to gitary są narażone na liczne uszkodzenia. Mogą one przybrać formę futerału prostokątnego z wewnętrzną wyściółką w kształcie instrumentu, dzięki czemu jest on doskonale unieruchomiony przez całą podróż lub może mieć kształt instrumentu. Futerały twarde są na ogół wyłożone w środku miękką wkładką, wykonaną z weluru lub pluszu, która zapewnia dodatkową amortyzację w razie upadku. 

pokrowiec na skrzypce
Jeśli chcesz by instrument służył Ci przez długi czas, konieczna jest regularna pielęgnacja i ochrona. Znajdź porządny futerał na skrzypce czy gitarę, który zabezpieczy instrument podczas transportu i nie tylko.

Futerały twarde mogą być wykonane np. z włókna węglowego, które od środka wykładane są materiałem zabezpieczającym warstwę lakieru. Największe zalety włókna węglowego to wysoka wytrzymałość, odporność na rozciąganie i uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu futerał nie przetrze się tak łatwo, a także zabezpieczenie przed działaniem wysokich i niskich temperatur. W pokrowcach wykonanych z włókna węglowego można często spotkać się z poduszeczkami zabezpieczającymi gitarę jedynie w punktach najbardziej narażonych na uderzenia. Przy futerale dobrej jakości raczej nie obniża to poziomu protekcji, pod warunkiem dobrego dopasowaniu futerału do gitary.

Ponadczasowa klasyka – prostokątny case

Jest to już najwyższa półka wśród rodzajów futerałów na gitarę. Są one zaprojektowane z myślą o najtrudniejszych warunkach, z jakimi przychodzi zmagać się gitarze. Futerały tego typu mogą być wykonane najczęściej ze sklejki albo z tworzywa określanego jako ABS. Futerały ze sklejki określa się jako bardziej wytrzymałe, lecz przekłada się to niestety na ich większą wagę. 

Jakie są zalety futerałów typu ABS? Są one przede wszystkim lżejsze, a obok wytrzymałości to najważniejszy parametr, jakim należy się kierować. ABS jest odporny na zarysowania przez swoją wyjątkową trwałość, a do tego znacznie lepiej chronią przed działaniem czynników zewnętrznych, niż futerały sklejkowe. 

Na co jeszcze zwracać uwagę, dobierając futerał?

Sprawdzamy obecność dodatkowych kieszeni na najważniejsze przedmioty, zwracajmy uwagę także na dodatkowe szelki, które pomogą w lżejszym przenoszeniu futerału. Przyglądamy się rodzajowi wyściółki wewnętrznej, liczbie zawiasów, a w przypadku futerałów prostokątnych, zwracamy uwagę na okucia. Możemy też zainteresować się dodatkowymi zabezpieczeniami, np. kluczykiem.