W skład wartości energetycznej wchodzą białka, węglowodany, tłuszcze oraz woda. Witamin jest o wiele więcej, rozpoczynając od tych rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli A, D, E, oraz K. Foliany, kwas foliowy, różne witaminy z grupy B, kwas pantotenowy również znajdują się w zdrowym składzie ziarenek lnu. Nasiona lnu są również bogate w makroelementy czyli sód, magnez, wapń, potas oraz fosfor. Inne, mikroelementy wchodzące w skład ziaren lnu – selen, miedź, cynk, mangan i żelazo. Wszystkie te grupy zawierające składniki odżywcze pozytywnie wpływają na nasz organizm, regulując i usprawniając jego pracę. Stosowanie zmielonych ziaren lnu, odpowiednio przygotowanych poprawia wydolność naszego organizmu i zmniejsza podatność na większość infekcji i chorób.
Za co odpowiadają?
Po pierwsze – za szybką przemianę materii. Jest to istotne i przydatne, szczególnie dla osób od lat zmagających się z nadwagą. Przy stosowaniu zmielonych ziaren usprawniamy pracę naszego mózgu i poprawiamy jego wydajność. Szczególnie może się to przydać osobom uczącym się, żyjącym w stresie czy pracujących umysłowo.
Dzięki nasionkom poziom naszego cholesterolu we krwi obniża się, co dobrze wpływa na nasze zdrowie. Żel wytwarzany przez zmielone ziarenka lnu działa kojąco na układ pokarmowy. Wszelkie stany zapalne czy infekcje nie wystąpią przy diecie zawierającej nasionka. Wartości odżywcze, co samo mówi za siebie – odżywiają nasz organizm.
Dodają mu wszystkich, najbardziej potrzebnych substancji, co sprawia, że jesteśmy odporni na mnóstwo poważnych chorób. Taką chorobą również jest nowotwór i rozwijanie się raka nie będzie łatwe przy spożywaniu zmielonych nasionek lnu. Ziarna do świetne źródło magnezu (niemal 400mg/100g + ekstra źródło omega-3.
Jak spożywać mielone ziarenka lnu?
Najbardziej kluczowym elementem w spożywaniu zmielonych ziaren lnu jest pozwolenie organizmu na przywyknięcie do nowego, mocno ‘’nafaszerowanego’’ produktu. Co parę dni należy odrobinę zwiększać dawkę spożywanych ziaren, oczywiście z rozwagą, żeby nie przesadzić z ich ilością. Odpowiednia ilość spożywanych ziaren to do trzech łyżeczek. Do jakich potraw nadają się nasionka lnu, to już zdecydujemy sami. Dużo nam da zapoznanie się z produktem, zanim zaczniemy go stosować, więc wiedząc o siemieniu lnianym więcej niż inni, wiemy już także z czym można go przygotowywać i do czego dodawać.
Czego unikać?
Każdy produkt spożywczy ma swoje pozytywne właściwości, jak i takie, które mogą nam zaszkodzić. Nie inaczej jest z siemieniem lnianym. Przed pierwszym zastosowaniem cudownego składniku, powinniśmy bardzo uważnie zapoznać się z instrukcją obsługi. Warto wiedzieć, że zmielone nasiona lnu nie powinny być zalewane zimną wodą – z takiego połączenia wytworzy się bardzo szkodliwa substancja poważnie naszemu zdrowiu. Siemię lniane, jako że zawiera dużą ilość błonnika, nie może być w żaden sposób przedawkowane. Grozi to nieprzyjemnymi i niebezpiecznymi boleściami i problemami z trawieniem.