Wzrok to zmysł, z którego każdy z nas korzysta bardzo intensywnie każdego dnia. Oczy narażone są na wiele niekorzystnych czynników oraz niebezpiecznych sytuacji, które mogą stopniowo je osłabiać i powodować różnego rodzaju choroby, podrażnienia oraz pogarszać jakość widzenia.

Aby temu zapobiec, warto regularnie badać wzrok w specjalistycznym gabinecie. Dlaczego regularne wizyty u optometrysty są tak istotne i nie należy o nich zapominać? Czy mogą one uchronić przed pogorszeniem się wzroku oraz innymi chorobami oczu? Dowiedz się więcej na ten temat i zadbaj o swoje oczy z pomocą profesjonalistów.

Badaj się regularnie i ochroń swój wzrok przed chorobami

Każdego dnia nasz zmysł wzroku jest narażony na wiele niebezpieczeństw. Czynniki zewnętrzne, takie jak:

  • światło z ekranów komputerów,
  • światło z innych urządzeń elektronicznych,
  • promieniowanie słoneczne UV-A,
  • promieniowanie UV-B,
  • oraz sztuczne światło w biurach czy szkołach,

sprawia, że oczy są mocno zmęczone i podrażnione.

Negatywny wpływ mają także czynniki, takie jak suche powietrze i klimatyzacja, a także różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz smog. Niestety większości z tych czynników trudno unikać. Dlatego, aby zapobiegać różnego rodzaju chorobom oczu, warto stosować dopasowane krople do oczu oraz dobrze skomponowane zestawy witamin wzmacniające oczy. Nie warto jednak decydować się na samodzielne wybieranie kropli czy tabletek nie jest rozsądnym rozwiązaniem, dlatego też warto udać się po wsparcie do specjalisty, który dopasuje je na podstawie przeprowadzonych badań.

badanie u optometrysty

Regularne badanie wzroku jest niezwykle istotne. Systematyczne wizyty u optometrysty mogą umożliwić wykrycie chorób wzroku w bardzo wczesnym stadium, zanim ich objawy zaczną się robić naprawdę uciążliwe, a ich skuteczne wyleczenie będzie w stu procentach możliwe. Dlatego też wykonywanie podstawowych badań okulistycznych raz na rok lub dwa to nawyk, który warto sobie jak najszybciej wyrobić. To, jak często należy to robić, zależy od tego, czy występują niepokojące objawy, które warto regularnie sprawdzać, czy badania mają mieć charakter czysto profilaktyczny. W przypadku, gdy zaczynasz odczuwać jakiekolwiek dolegliwości, koniecznie zgłoś się jak najszybciej do specjalisty w celu sprawdzenia, czy należy rozpocząć dopasowany proces leczenia.

Wybierz rozsądnie i postaw na sprawdzony gabinet

Ze zdrowiem nie ma żartów i należy dbać o nie możliwie jak najlepiej. Dlatego też warto wybrać naprawdę dobrego specjalistę, do którego udasz się na badania wzroku. Dobrym rozwiązaniem jest bardzo kompleksowe podejście, które pozwoli na sprawdzenie wzroku pod każdym kątem, dzięki czemu w razie czego na pewno bardzo szybko uda się wykryć ewentualną chorobę oczu, dzięki czemu szybko będzie można rozpocząć proces leczenia i zadbać o to, aby pozbyć się problemu lub zatrzymać jego rozwój.

Badania wzroku najlepiej wykonać w profesjonalnym gabinecie optometrycznym. Wykwalifikowany optometrysta przeprowadza diagnostyczne badanie oczu pacjenta, a także badanie funkcji wzroku. W zakresie jego działań leży również sprawdzanie, czy występują zaburzenia ruchu gałki ocznej, wady widzenia dwuocznego, a także diagnozowanie rozmaitych chorób oczu i dobieranie okularów korekcyjnych.

Pamiętaj, że w przypadku dbania o zdrowie bardzo istotna jest profilaktyka. Nie warto ryzykować i czekać, aż zaczną pojawiać się pierwsze objawy pogorszenia wzroku lub rozwoju chorób oczu, które obecnie są coraz bardziej powszechne wśród społeczeństwa. Dlatego też w przypadku prowadzenia aktywnego trybu życia oraz w przypadku pracy przed komputerem lub w środowisku, które wywołuje negatywny wpływ na funkcjonowanie oczu, warto odwiedzać gabinet optometrysty co najmniej raz na dwa lata, a w przypadku jakichkolwiek problemów raz na rok lub częściej, zgodnie z zaleceniami specjalistów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Manufaktury Wzroku.