Wiele ludzi kojarzy zawód dietetyka z osobą, z której pomocy korzysta się w przypadku problemów związanych z nadwagą oraz utratą zbędnych kilogramów. I rzeczywiście, dietetyk pomoże nam w rozwiązaniu tych problemów, ale to tylko jeden z wielu powodów, dla których możemy skorzystać z jego pomocy. Zawód dietetyka obejmuje również wiele, innych obszarów, które leżą w zakresie jego kompetencji.

Czym zajmuje się dietetyk?

Zakres zadań i kompetencji dietetyka jest naprawdę szeroki. Obejmuje on kwestie związane z odżywianiem oraz żywieniem osób zdrowych i chorych. Dietetyk zajmuje się oceną sposobu odżywiania człowieka, biorąc pod uwagę wyniki badań, towarzyszące schorzenia, analizę nawyków żywieniowych oraz ocenę składu masy ciała. Na tej podstawie układa plan żywieniowy danej osoby w taki sposób, aby nowa dieta sprzyjała jego zdrowiu i dobremu samopoczuciu, również psychicznemu. 

Wizyta u dietetyka niekoniecznie musi wiązać się z problemami z nadwagą

Może niektórych zaskoczyć fakt, że w obrębie dietetyki wyróżniamy kilka, następujących specjalizacji, z których każda dotyczy innego zakresu sposobu odżywiania:

  • dietetyka sportowa-obejmuje kwestie związane z tworzeniem i przestrzeganiem zbilansowanej diety dla sportowców i osób aktywnych fizycznie,
  • dietetyka kliniczna-dotyczy osób chorych borykających się z różnego rodzaju schorzeniami,
  • psychodietetyka-zajmuje się zaburzeniami odżywiania pojawiającymi się na tle psychicznym. Częstymi problemami, wynikającymi z tych zaburzeń, są nadwaga, otyłość i niedowaga.

 

Powszechnie utarło się, że jak ktoś ma problemy z nadwagą, to powinien udać się do dietetyka. To prawda, aczkolwiek trzeba wiedzieć, że dietetyk może nam pomóc również w innych problemach. Mogą zgłosić się do niego także osoby zdrowe, a nawet rodzice z dziećmi i kobiety w ciąży, którym zależy na zaplanowaniu bezpiecznej i kompleksowej diety. Nad wizytą u dietetyka powinny również głęboko zastanowić się osoby, które chcą zmienić dietę, np. przejść na weganizm lub wegetarianizm. Drastyczna zmiana sposobu odżywiania, dokonywana na własną rękę, może bowiem prowadzić do powstania w organizmie niedoboru witamin i składników mineralnych, dlatego lepiej jest powierzyć to zadanie specjaliście.

W czym może pomóc nam dietetyk?

Sposób odżywiania odgrywa niebagatelną rolę w funkcjonowaniu całego organizmu oraz wpływa na nasze samopoczucie. Z tego względu wizyta u dietetyka wskazana jest u wszystkich osób, nie tylko chorych, lecz również tych, które chciałyby dokonać zmiany swojego dotychczasowego trybu życia. Bezpośrednim wskazaniem do wizyty u dietetyka są następujące problemy:

  • zaburzenia odżywiania-pojawiają się najczęściej na tle psychicznym. Warto wtedy skorzystać z pomocy psychodietetyka. Do najczęstszych należą bulimia, anoreksja, ortoreksja.
  • problemy z tarczycą-nieprawidłowe funkcjonowanie tego gruczołu ma wpływ na niekontrolowany przyrost ciała lub odwrotnie-spadek wagi. Dietetyk pomoże nam w ustaleniu odpowiedniego planu odżywiania zapobiegającego nadmiernym wahaniom wagi.
  • nadwaga lub niedowaga- w oparciu o indywidualnie przygotowaną dietę łatwiej będzie pozbyć się niechcianych kilogramów lub przybrać na wadze.
  • przewlekłe schorzenia i choroby- wizyta u dietetyka jest w szczególności wskazana dla osób zmagających się m.in. z cukrzycą, insulinoopornością, chorobami autoimmunologicznymi, nadciśnieniem tętniczym.
  • problemy z jelitami oraz zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego- obejmują one wiele, różnych schorzeń, wśród których najczęściej wymienia się: zespół jelita drażliwego, chorobę Leśniowskiego-Crohna, celiakię, nietolerancje pokarmowe i alergie. W tym wypadku dietetyk pomoże skomponować idealnie dopasowaną do nas dietę, dzięki której poczujemy się lepiej, a dolegliwości ze strony układu pokarmowego znacznie się zmniejszą lub nawet znikną całkowicie.  

dietetyk

Dietetyk koło Świebodzic-którego dietetyka warto odwiedzić?

Osoby mieszkające w Świebodzicach lub w okolicach zapraszamy serdecznie do skorzystania z pomocy dietetyka klinicznego w Centrum Medycznym Doktor w Wałbrzychu. Szeroka wiedza i doświadczenie naszego dietetyka koło Świebodzic sprawiają, że pomoc uzyskać mogą zarówno osoby zdrowe chcące dokonać zmian w swojej diecie, jak i chore zmagające się z problemami ze strony układu pokarmowego, zaburzeniami odżywiania, nadwagą, niedowagą, chorobami tarczycy (nadczynność, niedoczynność, Hashimoto), chorobami autoimmunologicznymi, atopowym zapaleniem skóry oraz innymi, różnego rodzaju trudnościami zdrowotnymi. Dzięki fachowej pomocy naszego dietetyka będziesz miał pewność, że opracowane menu będzie odpowiadało Twoim potrzebom oraz będzie dostosowane do zapotrzebowania Twojego organizmu w niezbędną ilość kalorii i składników odżywczych.