Układy centralnego smarowania to podstawowy element większości maszyn i urządzeń, które nas otaczają i potrzebują smarowania. To doskonały sposób na zoptymalizowanie działania urządzenia. Jednak układ centralnego smarowania wymaga odpowiedniego systemu. Warto zwrócić uwagę na systemy centralnego smarowania SKF.
Co to SKF?
SKF to firma proponująca systemy centralnego smarowania. Została założona na początku XX wieku — czyli w roku 1907. Od tamtej pory stała się globalnym dostawcą technologii. Technologia zapewniana przez SKF wykorzystywana jest w ponad 40 różnych branżach przemysłu. Warto wspomnieć, że SKF jest producentem łożysk i ich zespołów. W tym stanowi dostawcę uszczelnień, mechatroniki, a także usług i systemów smarowania. Takie marki z dziedziny układów centralnego smarowania jak Lincoln oraz Vogel stanowią własność firmy SKF. Dostępność firmy SKF odnotujemy w aż 130 państwach na całym świecie.
Czym są układy centralnego smarowania?
Układy centralnego smarowania to najlepszy sposób na dostarczenie smaru w urządzeniach i maszynach. Ich bardzo prosta budowa zapewnia długoletnią trwałość, która ceniona jest w maszynach, które powinny pracować wiele godzin. Układ centralnego smarowania składa się z kilku podstawowych podzespołów. Wśród nich możemy znaleźć przewody doprowadzające smar, a także rozdzielniki, dzięki którym smar trafia w odpowiednie miejsca we właściwej ilości. Układy centralnego smarowania w przypadku mniejszych urządzeń będą składały się z jednego rozdzielnika. W przypadku większych urządzeń — mamy do czynienia z rozdzielnikami stopniowanymi. Pozwala to na regulację ilości smaru oraz częstotliwości smarowania poszczególnych części maszyny.
Dodatkowo w układach centralnego smarowania wykorzystuje się wiele rodzajów pomp. W zależności od rodzaju urządzenia i wymagań bezpieczeństwa — wykorzystuje się inny ich rodzaj. W większości urządzeń wykorzystywane są pompy elektryczne, które potrzebują zasilania napięciem elektrycznym. Stanowią one niezawodny sposób na zachowanie pracy układu smarowania.
W przypadku maszyn i urządzeń, w których z jakichś przyczyn nie można wykorzystać pomp elektrycznych — wykorzystuje się pompy pneumatyczne. Zdarza się tak, gdy ze względów bezpieczeństwa niewskazane jest stosowanie napięcia elektrycznego lub kiedy takie napięcie w danej maszynie w ogóle nie występuje. Jeszcze jednym sposobem na uruchomienie układu centralnego smarowania są pompy ręczne. Wykorzystuje się je tam, gdzie nie ma miejsca ani na pompę elektryczną, ani na pneumatyczną. Przeważnie w niewielkich maszynach i urządzeniach lub takich, w których nie wymaga się częstego smarowania.
Jak się okazuje — niezawodnymi i polecanymi przez specjalistów elementami są wykonane przez firmę Lincoln pompy centralnego smarowania. Lincoln produkuje najwyższej jakości, renomowany sprzęty, którego niezawodność jest niemal legendarna. Warto zwrócić uwagę na przykład na rozdzielacze progresywne Lincoln SSV 6, które znajdziemy w układach wielu specjalistycznych urządzeń i maszyn. Układy centralnego smarowania zdominowały maszyny i urządzenia. Pozwalają na zautomatyzowanie pracy samego urządzenia i przystosowanie go do współczesnych wymagań.
Przy wykorzystaniu układów centralnego smarowania zwiększamy możliwości urządzenia — wraz z jego wydajnością. W zależności od rodzaju i możliwości urządzenia możemy wykorzystać pompę ręczną, elektryczną lub pneumatyczną. Warto zwrócić uwagę na firmę, z której systemu korzystamy. Warto postawić na markę i wieloletnią tradycję. Przykładem takiej są produkty marki Lincoln, której właścicielem jest firma z tradycjami. Historia firmy SKF sięga 1907 roku, czyli istnieje ona na rynku ponad 100 lat. Dodatkowo SKF dostępna jest aż w 130 krajach na całym świecie.