Na każdej budowie mamy do czynienia z wieloma ważnymi materiałami. Musimy zaopatrzyć się w elementy niezbędną na każdym etapie budowy. Zaczynamy od fundamentów, potrzebne są bloczki betonowe, stal zbrojeniowa i tym podobne. Każda kolejna faza powstawania budynku wymaga inwestycji w cegły, cement, wapna. Układanie dachy wymaga jeszcze innych rodzajów materiału.

Cała budowa nie będzie mogła się odbyć bez jednego, niezwykle ważnego elementu. Jest nim piasek budowlany. Odgrywa ważną rolę w procesie wznoszenia każdego budynku czy na przykład tworzenia nowej drogi.

Rodzaje i zastosowania

Skupimy się na piasku niezbędnym na każdej budowie. Jakie mamy, więc rodzaje i do czego mogą służyć.

Pierwszy rodzaj to piasek płukany o wielkości 0-2mm. Pozyskiwany jest bezpośrednio ze złoża za pomocą wypłukiwania, stąd nazwa. Jego zaletą jest wysoka zawartość krzemionki, dlatego też jest tak chętnie wykorzystywany w budownictwie. Przeznaczony jest do wykonywania zapraw murarskich oraz prowadzenia wyspecjalizowanych prac inżynieryjnych. Ponadto używany jest do sporządzania betonów wysokiej, jakości oraz galanterii betonowej.

Kolejny rodzaj to pospółka piaskowo-żwirowa. Stosowana jest najczęściej do wykonywania warstw filtracyjnych przy budowie autostrad oraz oczyszczalni ścieków. To są to jednak jej jedyne zastosowania. Nadaje się idealnie do wymiany podłoża pod skomplikowane obiekty budowlane. W związku z tym nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystać ją również przy budowie domu.

Kolejne kruszywa

Temat pisaku budowlanego to też inne kruszywa, równie ważne na każdym placu budowy. Szczególnie istotny jest żwir płukany. Występuje najczęściej w dwóch rodzajach.

Żwir 2-8mm, zawiera spore ilości krzemionki, przy czym nie występuje w nim wiele związków siarki i żelaza. Jego parametry pozwalają na produkcję doskonałych betonów, galanterii betonowej jak również prefabrykatów betonowych o małych gabarytach.

Drugi, ważny rodzaj to żwir 8-16mm. Podobnie jak ten opisywany powyżej charakteryzuje się dużą zawartością krzemionki oraz nikłymi ilościami żelaza i siarki. Równie dobrze nadaje się do produkcji betonów i galanterii betonowej. Różnica polega na tym, że stosowany jest do produkcji prefabrykatów o dużych gabarytach.

Piasek na budowę

Niezależnie od tego czy jesteśmy inwestorami przy budowie własnego domu, czy finansujemy inne przedsięwzięcie, potrzebujemy materiałów najwyższej klasy. To tyczy się również piasku budowlanego. Możemy dopasować go do rodzaju prowadzonych prac. Niezbędny jest przy robieniu zapraw, wykonywaniu podsypów i prac inżynieryjnych. Kolejne kruszywo, czyli żwir odgrywa istotną role przy powstawaniu betonu i galanterii betonowej.

Tylko wysoka, jakość piasku, pozwoli na sukces naszego przedsięwzięcia. Taki produkt znajdziemy w hurtowniach budowlanych, będą to opisywane tu rodzaje oraz wiele innych.