Chociaż wyglądają podobnie, mogą całkowicie różnić się pod względem objawów oraz sugerowanych metod leczenia. Jak rozpoznać różne rodzaje guzków na powiece? Czym się charakteryzują?

Czym są guzki na powiece? Skąd się biorą?

Guzki na powiece to nieduże i często bezbolesne zmiany skórne, które mogą różnić się wyglądem, naturą oraz objawami, jakie wywołują. Chociaż wszystko zależy od typu schorzenia, najczęściej powstają one na skutek zakażenia bakteryjnego. Szczególnie narażone są też osoby, które cierpią na zapalne choroby skóry, nadczynność gruczołów Meiboma albo wrodzone lub nabyte upośledzenie odporności.

Zauważyłeś niepokojącą grudkę w okolicach oczu? Najważniejsze, aby szybko i skutecznie rozpoznać, czy ma ona łagodny, czy też złośliwy charakter. Nawet jeśli ostateczną diagnozę może postawić jedynie okulista, istnieje kilka znaków szczególnych, na które warto zwrócić uwagę. Jakie rodzaje guzków na powiece pojawiają się najczęściej i co zrobić, aby je zidentyfikować?

Guzki na powiece – czy są groźne?

Guzki na powiece powodują czasami ból lub dyskomfort, ale zazwyczaj nie są niebezpieczne dla zdrowia. Chociaż niektóre rodzaje zmian na skórze mogą zniknąć samodzielnie, istnieją przypadki, gdy konieczna okazuje się wizyta u specjalisty.

Narośl na oku wróciła dokładnie w tym samym miejscu? Dodatkowe dolegliwości, takie jak obrzęk i wrażenie ucisku, uniemożliwiają Ci normalne funkcjonowanie? Grudki utrzymują się przez długi czas lub powiększają się? Pamiętaj, aby dokładnie obserwować wszystkie odbiegające od normy objawy, a w razie potrzeby udać się do sprawdzonego gabinetu okulistycznego. Tylko w ten sposób da się wykluczyć inne, poważniejsze choroby, dobrać właściwą metodę leczenia i zapobiec nawrotom lub groźnym powikłaniom, takim jak trwałe zaburzenia widzenia.

Rodzaje guzków na powiece

Zaobserwowałeś na powiece swojego dziecka kilka niewielkich, okrągłych grudek? Prawdopodobnie są to prosaki, czyli białe guzki, które najczęściej pojawiają się właśnie w wieku dziecięcym. Do łagodnych, bezbolesnych zmian należą też kępki żółte, które składają się z cholesterolu i tłuszczy. Narośl na oku jest twarda, nie powoduje bólu i może zniknąć samoistnie. W niektórych przypadkach jednak warto usunąć ją chirurgicznie – zwłaszcza wtedy, kiedy zaczyna przeszkadzać w codziennym życiu pacjenta. Na co jeszcze warto uważać?

Brodawka łojotokowa i brodawka wirusowa

Najbardziej powszechne rodzaje guzków na powiece. Zmagają się z nimi zwłaszcza osoby w średnim lub starszym wieku. Narośl na oku pochodzenia wirusowego ma formę grudki o nierównej, szorstkiej powierzchni. Gładkie, wypukłe i tłuste grudki wskazują natomiast na brodawkę łojotokową. Zmiany te mogą mieć jednak różny kolor, kształt i wygląd. Chociaż nie znamy ich przyczyny, pojawiają się o wiele częściej, jeśli skóra pacjenta była wystawiona na działanie promieniowania UV.

Gradówka

Chociaż nie jest bolesna, może prowadzić do obrzęku, zaczerwienienia i poczucia dyskomfortu. Na pierwszy rzut oka łatwo pomylić ją z jęczmieniem, który również przybiera formę guzkowatego, nieruchomego zgrubienia na górnej lub dolnej powiece. Na gradówkę, która ma charakter przewlekły, narażone są między innymi osoby z trądzikiem różowatym lub łojotokowym zapaleniem skóry.

Dowiedz się więcej: Gradówka na oku (powiece) – jak ją leczyć?

Jęczmień

Jęczmień wewnętrzny lub zewnętrzny to ostra infekcja gruczołów na brzegu powieki, która powstaje, kiedy zostają one zainfekowane przez bakterie. Następuje wówczas zastój wydzieliny, a w konsekwencji – zapalenie. Powody mogą być różne. Najczęściej należą do nich nieodpowiednia higiena, makijaż, dotykanie powieki brudnymi palcami lub osłabienie układu immunologicznego, które jest charakterystyczne m.in. dla cukrzyków. Pierwszymi objawami jęczmienia są ropny obrzęk, silny ból i zaczerwienienie. Nieleczony może prowadzić do rozwoju gradówki.

Diagnoza i leczenie guzków na powiece

Pojawienie się jakichkolwiek zmian na skórze może budzić niepokój. Wczesne rozpoznanie pomoże jednak ustalić metody postępowania, które przyniosą bardzo dobre rezultaty. Najczęściej wystarczą proste badania przeprowadzone przez okulistę, żeby postawić diagnozę. Ponieważ różne zmiany na skórze wyglądają bardzo podobnie, nie warto robić tego na własną rękę. Lepiej też nie próbować leczenia guzków na powiece bez porady eksperta. Pod żadnym pozorem nie należy m.in. wyciskać jęczmienia lub często pocierać okolice oczu.

oko

Domowe metody oraz specjalne maści lub krople będą skuteczne tylko w niektórych przypadkach. Gradówka, brodawki lub kępki żółte okazują się bardziej wymagające. Usunąć je można podczas zabiegu chirurgicznego przy znieczuleniu miejscowym. Proces ten nie jest na szczęście skomplikowany i nie wiąże się z ryzykiem dla zdrowia pacjenta.