Pompa ciepła – do czego służy i jak działa?

Wzrastające ceny energii elektrycznej skłaniają do poszukiwania OZE, czyli alternatywnych źródeł energii. Ceny tradycyjnych paliw używanych do uzyskania energii są coraz wyższe, dlatego poszukiwanie alternatywnych źródeł jest w pełni uzasadnione. Jednym z nich jest pompa ciepła. 

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest praktycznym i bezobsługowym źródłem ciepła. Nie tylko nie angażuje czasu użytkownika, ale również oszczędza jego pieniądze. Nie musi on martwić się o paliwo, gdyż źródłem ciepła jest tu powietrze, woda lub grunt. Urządzenie można montować zarówno w nowo wybudowanych domach, jak i starszych budynkach. Eksploatacja i obsługa urządzeń jest bezpieczna. W trakcie pozyskiwania ciepła nie powstają żadne spaliny ani popioły, dlatego jest to w pełni ekologiczny sposób ogrzewania. Środowisko pozostaje czyste, w przeciwieństwie do tradycyjnych sposobów ogrzewania.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła składa się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, które są połączone przewodami z czynnikiem roboczym. Pobierają one ciepło z powietrza, wody lub gruntu i za pośrednictwem czynnika przekazują je do centralnego ogrzewania lub wody. Urządzenie po prostu przepompowuje ciepło, stąd nazwa pompa z obszaru o niższej temperaturze do instalacji, w której temperatura czynnika jest wyższa. Obieg powietrza odwrotny od naturalnego wymaga użycia dodatkowego napędu powodującego, że ciepło płynie od temperatury wyższej do niższej, a to sprawi podwyższenie temperatury czynnika grzewczego i dzięki temu ogrzanie pomieszczeń. Warto wiedzieć, że w każdej materii jest energia, którą można pozyskać. Jedynie materia posiadająca temperaturę zera absolutnego, czyli minus 273 stopnie Celsjusza nie posiada energii wewnętrznej. Pompa ciepła zasilana jest energią elektryczną. Jej zużycie zależy od ilości energii, która jest przenoszona między strefą dolną a górną, a także różnicy temperatur, jakie występują między nimi. 

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła można podzielić w zależności od sposobu jego pozyskiwania. Źródłem może być tu powietrze, woda lub grunt. 

  • Pompy ciepła z wymiennikiem w gruncie. Najłatwiej zainstalować pompę ciepła z powietrzem jako dolnym źródłem. Trzeba liczyć się jednak z tym, że jej wydajność maleje przy bardzo niskich temperaturach, a im ona jest niższa, tym pompa zużywa więcej energii elektrycznej do wytwarzania ciepła. Podczas bardzo dużego mrozu w ogóle nie może pracować. Pracę podejmuje wtedy elektryczna grzałka, która jest wbudowana w pompę. Jednak muszą to być wyjątkowo duże mrozy, a takich w naszym klimacie raczej nie należy się spodziewać. Przez większą część sezonu grzewczego temperatury powietrza umożliwiają ekonomiczną pracę pompy ciepła.
  • Pompy ciepła typu woda – woda lub woda – powietrze korzystają z energii zgromadzonej w wodzie gruntowej. Jej temperatura nawet w okresie zimowym waha się od 8 do 10 stopni Celsjusza. To bardzo korzystne dolne źródło ciepła. Montaż tego typu pompy wymaga dwu studni, jednej czerpnej, z której woda jest czerpana po to, by oddać ciepło i drugiej zrzutowej, do której woda trafia po oddaniu ciepła. Doskonale sprawdzą się tu zbiorniki wodne lub stawy i wtedy nie ma konieczności wiercenia studni. Należy pamiętać, że woda ze stawu jest najczęściej zanieczyszczona i wymaga filtrowania, co wiąże się z koniecznością wymiany lub konserwacji elementów pobierających ją ze stawu. 
  • Pompy ciepła z wymiennikiem, który jest umieszczony w gruncie, na głębokości około półtora metra. Wymienniki mogą być położone zarówno w pionie, jak i poziomie. Lepsze efekty uzyskuje się przy wymiennikach położonych w pionie, w głębokich odwiertach, ale jest to zdecydowanie droższa inwestycja. Muszą mieć długość od kilkudziesięciu do stu metrów i mają charakter sond. Przy takim wymienniku uzyskuje się bardzo korzystne parametry pracy pompy. Wykonuje się go z rur z tworzywa sztucznego lub miedzianych. Wymiennik ciepła położony w poziomie musi być umieszczony na głębokości nieco większej niż przemarzanie gruntu. 

Decydując się na montaż pompy ciepła w swoim domu nie tylko zaoszczędza się czas, ale także zmniejsza koszty za zużycie energii do ogrzania domu. Montaż pompy ciepła jest jedną w ważniejszych instalacji w domu, z tego powodu należy znaleźć profesjonalną firmę specjalizującą się w tej dziedzinie blisko miejsca zamieszkania. Taką firmą jest Sunflower-ekosystemy,  która zajmuje się instalacjami fotowoltaicznymi, a także specjalizuje się  w montażu pomp ciepła w Chojnowie, Lubaniu oraz Bolesławcu.