Uzależnienie jest w naszym społeczeństwie już na tyle powszechne, że mało kto zdaje sobie sprawę, że cierpi na to schorzenie. Wszystko przez to, że granica między korzystaniem i spożywaniem środków uzależniających a nałogiem jest bardzo cienka i nie wiadomo, kiedy tak naprawdę się on zaczyna. Zobaczmy więc jakie są pierwsze objawy różnych uzależnień, dzięki czemu można je rozpoznać.
Czym jest uzależnienie?
Na samym początku warto się zastanowić, czym tak naprawdę jest uzależnienie, by łatwiej było je rozpoznać. Jest to nabyta, silna psychiczna potrzeba wykonania jakiejś czynności lub sięgnięcia po jakieś substancje w celu „zaspokojenia” swoich popędów. Uzależnić można się tak naprawdę od wszystkiego, co tylko wytwarza w naszym organizmie endorfiny i dopaminę, jednak wśród najpopularniejszych uzależnień można wyróżnić:
- Substancje psychoaktywne – alkoholu, narkotyków, dopalaczy, kofeiny, cukru, nikotyny.
- Zachowania behawioralne – zakupów, hazardu, współżycia, telefonu, Internetu, pornografii, gier komputerowych.
Mogą one mieć skutki psychiczne, fizyczne czy społeczne i to właśnie dzięki nim można zauważyć wszelkie objawy uzależnienia.
Jak rozpoznać uzależnienie?
Zanim przejdziemy jednak do objawów, warto wiedzieć, że jeśli już podejrzewamy u siebie nałóg, to skuteczne w jego rozpoznaniu będzie odpowiedzenie sobie na kilka pytań, mianowicie:
- Czy potrafię przestać spożywać lub korzystać z potencjalnego środka uzależniającego?
- Czy ktoś kiedyś zwrócił mi już uwagę, że za dużo piję, palę, gram, kupuję itd.?
- Czy po skorzystaniu lub spożyciu środka odczuwam poczucie winy?
- Czy moje myśli często idą ku środkom uzależniającym, nawet od razu po przebudzeniu?
- Czy szukam najdrobniejszych okazji, by spożyć alkohol, zrobić zakupy itp.?
Jeśli odpowiedzi na większość z tych pytań są twierdzące, to już pierwszy znak, by zaobserwować u siebie inne objawy i udać się po pomoc.
Jak objawiają się uzależnienia?
Są one związane najczęściej z zachowaniami na dłuższą metę destrukcyjnymi dla psychiki, organizmu i życia prywatnego, czy zawodowego. Wśród najczęstszych objawów można wyróżnić:
- Silne pragnienie sięgnięcia po środek uzależniający, zwłaszcza po kilkudniowej przerwie.
- Brak kontroli nad własnymi zachowaniami.
- Dolegliwości takie jak nadciśnienie, wymioty, bezsenność, stały niepokój, omamy i sięganie po środki w celu ich załagodzenia.
- Zwiększona tolerancja na spożywane substancje psychoaktywne.
- Narastające wymówki przy przyznaniu się do problemu.
- Zaniedbywanie rodziny, obowiązków i innych form spędzania czasu na rzecz środków.
Objawy te są zazwyczaj początkowe, później nasilają się i dochodzi do nich jeszcze świadomość, że robi się źle, ale dalej się w to brnie, głównie z bezsilności. Nie warto więc bagatelizować tych sygnałów ostrzegawczych, nawet gdy zauważymy je u bliskich.
Gdzie udać się po pomoc?
Jeśli więc zauważymy u siebie różne objawy uzależnienia i chcemy mieć pewność, że to nałóg, to warto udać się do terapeuty, by ostatecznie potwierdził lub zaprzeczył naszym domysłom. W drugim wypadku sprawa jest prosta – wystarczy obserwować swoje ciało i życie, by ewentualne drobne objawy nie przerodziły się w uzależnienie. W pierwszym zaś warto czym prędzej podjąć leczenie, gdyż im prędzej to zrobimy, tym łatwiej będzie wyjść z nałogu.
Jak leczyć uzależnienie?
Oprócz terapii metodami leczenia jest także detoks i odwyk, które właściwie wiążą się z terapią. Dzięki nim można skutecznie oczyścić organizm, zaś na terapii nauczymy się jak trzeźwo żyć w społeczeństwie. W ośrodku terapii uzależnień w Bydgoszczy praktykuje się zarówno terapie grupowe, jak i indywidualne, dlatego każdy wybiera dla siebie najbardziej komfortową opcję i jest w stanie przejść przez leczenie miło i sprawnie.
Ponadto wsparcie bliskich w całym procesie jest równie istotne, dlatego nie warto zamykać się na ludzi, a wręcz otworzyć przed nimi, gdyż na pewno pomoże nam to w późniejszym życiu w trzeźwości.
Widać więc, że uzależnienia mogą się objawiać na początku zupełnie niepozornie, zwłaszcza jeśli osoby uzależnione nie zauważą początkowych sygnałów i nie zadadzą sobie odpowiednich pytań. Warto więc mieć na względzie ryzyko uzależnienia, gdyż dzięki temu będziemy żyć świadomie i w miarę potrzeby szybko zareagujemy odpowiednim leczeniem.