W kabinach lakierniczych panują dość specyficzne warunki czystości i jakości powietrza. Istotne jest, aby była ona odpowiednio zabezpieczona i zastosowywane były odpowiednie czynności prewencyjne. Jest to niezbędne do utrzymania miejsca pracy w odpowiednich warunkach. Ważne jest, aby w kabinie lakierniczej zminimalizować szkodliwe wpływy pyłów i kurzu, które negatywnie wpływają na zdrowie pracowników. Miejsce to powinno być chronione i utrzymywane w odpowiednich warunkach.

Kabina lakiernicza – jak odpowiednio ją zabezpieczyć?

Niezbędne jest zastosowanie mat filtracyjnych, które zapewnią kabinie lakierniczej czystość i dobrą jakość powietrza. Produkty powinny charakteryzować się wysokim poziomem chłonności, który przekłada się na wysoką i odpowiednią efektywność instalacji i nie jest wówczas konieczne robienie przerw w czasie pracy. Dobrze dobrane maty filtracyjne są gwarancją ochrony środowiska, a ponadto dają pewność pracownikom, że im życiu i zdrowiu nic nie zagraża. Filtracja pozwala na utrzymanie czystszego powietrze, które pozytywnie wpłynie na kondycję zatrudnionych oraz sprawi, że do atmosfery nie będą oddawane toksyczne związki chemiczne. 

wysokiej jakości mata filtracyjna do lakierni

Maty filtracyjne – charakterystyka produktu 

 

Maty filtracyjne to nic innego jak produkty wykonane z włókniny służące do oczyszczania powietrza. Ich zróżnicowana gramatura zapewnia wysoką chłonność oraz doskonałą skuteczność filtracji. Maty określane są mianem filtrów wstępnych i zgrubnych, które wykonane są w różnych klasach – klasach G2/EU2 ISO coarse 50%, G3/EU3 ISO coarse 60%, G4/EU4 ISO coarse 65% oraz M5 ePM10 50%. Maty filtracyjne są produkowane z nierozerwalnych włókien poliestrowych, które łączy się termicznie, dzięki wykorzystaniu techniki wielowarstwowej. Ich grubość jest zależna od klasy danego produktu – to właśnie gramatura mat filtracyjnych jest odpowiedzialna za chłonność i skuteczność włóknin.  

 

Włókniny filtracyjne – zastosowanie

 

Włókniny filtracyjne odpowiadają za oczyszczanie dużej objętości, nieraz mocno skażonego powietrza. Wykorzystywane są najczęściej w instalacjach wentylacyjnych ogólnych, które znajdują się w biurach, fabrykach lub w budynkach użyteczności publicznej. Dodatkowo często stosowane są także w systemach klimatyzacyjnych. Włókniny filtracyjne są skutecznym sposobem ochrony delikatnych części sprzętu w lakierni – sprawiają, że cząsteczki brudu są wyłapywane z powietrza i nie osiadają się na wyposażeniu wnętrza fabryki. Dzięki temu zmniejszone jest ryzyko ewentualnych przerw w pracy oraz zminimalizowane jest ryzyko awarii sprzętu. Włókniny filtracyjne są niezmiernie skutecznym sposobem na filtrację powietrza w firmie, która posiada kabiny lakiernicze.

mata filtracyjna w systemie wentylacyjnym lakierni

Można je stosować praktycznie wszędzie, gdyż ich uniwersalność sprawia, że dzięki nim można dbać o różne części urządzeń i instalacji w danym budynku. Włókniny filtracyjne są także stosowane w przemyśle oraz w mniejszych firmach, które zajmują się produkcją oraz usługami. Są one jedną z najistotniejszych form filtracji i warto, aby dana firma się w nie wyposażyła – daje to gwarancję dobrej jakości powietrza, która sprawi, że urządzenia, jaki i pracownicy będą bezpieczni. 

Maty filtracyjne – co wpływa na ich skuteczność?

 

Istotne jest, aby maty filtracyjne były wykonane z włóknin najwyższej jakości – to właśnie one odpowiadają za zdolność zatrzymywania pyłu. Maty powinny być wolne od silikonu, posiadać odpowiednie atesty i charakteryzować się długą żywotnością. W zależności od potrzeb klienta, maty dostępne są w różnych klasach filtracyjnych. W firmach, gdzie warunki pracy są szczególnie trudne istotne jest zastosowanie produktów wyższej klasy. Ponadto maty filtracyjne posiadają różne włókniny – węglowe, impregnowane węglem aktywnym oraz dezodoryzujące.

Ważne jest, aby wybrany produkt charakteryzował się odpowiednimi parametrami i dopasowany był do potrzeb danej firmy i panujących w niej warunków powietrza. Odpowiednia filtracja jest gwarancją wydajnej pracy, żywotności sprzętu, ale przede wszystkim zdrowia pracowników.