W kabinach lakierniczych panują dość specyficzne warunki czystości i jakości powietrza. Istotne jest, aby była ona odpowiednio zabezpieczona i zastosowywane były odpowiednie czynności prewencyjne. Jest to niezbędne do utrzymania miejsca pracy w odpowiednich warunkach. Ważne jest, aby w kabinie lakierniczej zminimalizować szkodliwe wpływy pyłów i kurzu, które negatywnie wpływają na zdrowie pracowników. Miejsce to powinno być chronione i utrzymywane w odpowiednich warunkach.
Kabina lakiernicza – jak odpowiednio ją zabezpieczyć?
Niezbędne jest zastosowanie mat filtracyjnych, które zapewnią kabinie lakierniczej czystość i dobrą jakość powietrza. Produkty powinny charakteryzować się wysokim poziomem chłonności, który przekłada się na wysoką i odpowiednią efektywność instalacji i nie jest wówczas konieczne robienie przerw w czasie pracy. Dobrze dobrane maty filtracyjne są gwarancją ochrony środowiska, a ponadto dają pewność pracownikom, że im życiu i zdrowiu nic nie zagraża. Filtracja pozwala na utrzymanie czystszego powietrze, które pozytywnie wpłynie na kondycję zatrudnionych oraz sprawi, że do atmosfery nie będą oddawane toksyczne związki chemiczne.
Maty filtracyjne – charakterystyka produktu
Maty filtracyjne to nic innego jak produkty wykonane z włókniny służące do oczyszczania powietrza. Ich zróżnicowana gramatura zapewnia wysoką chłonność oraz doskonałą skuteczność filtracji. Maty określane są mianem filtrów wstępnych i zgrubnych, które wykonane są w różnych klasach – klasach G2/EU2 ISO coarse 50%, G3/EU3 ISO coarse 60%, G4/EU4 ISO coarse 65% oraz M5 ePM10 50%. Maty filtracyjne są produkowane z nierozerwalnych włókien poliestrowych, które łączy się termicznie, dzięki wykorzystaniu techniki wielowarstwowej. Ich grubość jest zależna od klasy danego produktu – to właśnie gramatura mat filtracyjnych jest odpowiedzialna za chłonność i skuteczność włóknin.
Włókniny filtracyjne – zastosowanie
Włókniny filtracyjne odpowiadają za oczyszczanie dużej objętości, nieraz mocno skażonego powietrza. Wykorzystywane są najczęściej w instalacjach wentylacyjnych ogólnych, które znajdują się w biurach, fabrykach lub w budynkach użyteczności publicznej. Dodatkowo często stosowane są także w systemach klimatyzacyjnych. Włókniny filtracyjne są skutecznym sposobem ochrony delikatnych części sprzętu w lakierni – sprawiają, że cząsteczki brudu są wyłapywane z powietrza i nie osiadają się na wyposażeniu wnętrza fabryki. Dzięki temu zmniejszone jest ryzyko ewentualnych przerw w pracy oraz zminimalizowane jest ryzyko awarii sprzętu. Włókniny filtracyjne są niezmiernie skutecznym sposobem na filtrację powietrza w firmie, która posiada kabiny lakiernicze.
Można je stosować praktycznie wszędzie, gdyż ich uniwersalność sprawia, że dzięki nim można dbać o różne części urządzeń i instalacji w danym budynku. Włókniny filtracyjne są także stosowane w przemyśle oraz w mniejszych firmach, które zajmują się produkcją oraz usługami. Są one jedną z najistotniejszych form filtracji i warto, aby dana firma się w nie wyposażyła – daje to gwarancję dobrej jakości powietrza, która sprawi, że urządzenia, jaki i pracownicy będą bezpieczni.
Maty filtracyjne – co wpływa na ich skuteczność?
Istotne jest, aby maty filtracyjne były wykonane z włóknin najwyższej jakości – to właśnie one odpowiadają za zdolność zatrzymywania pyłu. Maty powinny być wolne od silikonu, posiadać odpowiednie atesty i charakteryzować się długą żywotnością. W zależności od potrzeb klienta, maty dostępne są w różnych klasach filtracyjnych. W firmach, gdzie warunki pracy są szczególnie trudne istotne jest zastosowanie produktów wyższej klasy. Ponadto maty filtracyjne posiadają różne włókniny – węglowe, impregnowane węglem aktywnym oraz dezodoryzujące.
Ważne jest, aby wybrany produkt charakteryzował się odpowiednimi parametrami i dopasowany był do potrzeb danej firmy i panujących w niej warunków powietrza. Odpowiednia filtracja jest gwarancją wydajnej pracy, żywotności sprzętu, ale przede wszystkim zdrowia pracowników.