Leczenie ortodontyczne kojarzymy głównie z usuwaniem wad zgryzu, dokuczliwych ze względów estetycznych. Warto jednak mieć na uwadze to, że defekty potrafią nie tylko obniżyć atrakcyjność fizyczną, lecz też przyczynić się do występowania problemów ze zdrowiem. Czym jest ortodoncja? Jakie metody są stosowane w leczeniu wad zgryzu? Jakie są etapy leczenia ortodontycznego?
Czym jest ortodoncja?
Ortodoncja jest częścią stomatologii, zajmuje się problemami związanymi z nierównym ułożeniem zębów – ich diagnostyką, leczeniem i zapobieganiem pojawieniu się kolejnych problemów.
U ortodonty możemy leczyć takie dolegliwości, jak:
- stłoczenia zębów
- otwarty zgryz
- tyłozgryz
- zgryz krzyżowy
- przodozgryz
- zgryz przewieszony
- zgryz głęboki
- zaburzenia rozwoju szczęki i żuchwy
Jakie metody leczenia stosuje ortodonta?
Leczenie aparatem
Jest to jedna z metod najbardziej kojarzona z ortodoncją, przy czym wyróżniamy możliwość leczenia za pomocą aparatu stałego, ruchomego lub aparatu lingwalnego. Aparat lingwalny jest rodzajem aparatu stałego, w przeciwieństwie jednak od klasycznej wersji jest on zakładany od strony języka. Tak samo, jak w przypadku każdego innego aparatu, kształt każdego z elementów jest odpowiednio dobierany do kształtu zęba, aby zapobiegać uczuciu dyskomfortu podczas noszenia.
Prostowanie nakładkami
Obecnie alternatywą dla często niewygodnych aparatów ortodontycznych stają się nakładki prostujące zęby. Ich zasada działania jest praktycznie taka sama, jak w przypadku klasycznych aparatów, lecz z założenia metoda ta ma być dużo mniej dokuczliwa w codziennym funkcjonowaniu.
Ćwiczenia mięśni
Jest to metoda leczenia stosowana w przypadku mniejszych problemów ze zgryzem i jamą ustną. Ćwiczenia wspomagają kształtowanie nawyku odpowiedniego poruszania żuchwą i szczęką, co stanowi leczenie uzupełniające przy korygowaniu wady zgryzu. Często to właśnie złe nawyki są przyczyną występowania nieprawidłowości w zgryzie, a ortodonta dzięki zaleceniu właściwych ćwiczeń może pomóc je zniwelować.
Jakie są etapy leczenia ortodontycznego?
Wywiad zdrowotny
Każde leczenie poprzedzone jest szczegółową konsultacją z lekarzem. W jego ramach lekarz ustala przyczynę wystąpienia wady zgryzu i ocenia aktualny stan zębów. Jeśli okaże się, że pacjent cierpi na stany zapalne, infekcje i inne ubytki, muszą one zostać uprzednio wyleczone. Dopiero w zdrowej jamie ustnej można przeprowadzać leczenie. Lekarz ocenia również stan błony śluzowej, szczęki i żuchwy. Niekiedy może zlecić wykonanie zdjęcia RTG.
Plan leczenia
Dopiero gdy ortodonta zgromadzi wszystkie niezbędne informacje na podstawie rozmów z pacjentem, wyników badań i oględzin, może ułożyć indywidualny plan leczenia. To na tym etapie pacjent dowiaduje się, jak będzie ono dokładnie wyglądało, ile może potrwać i ile kosztować, a także dowie się, jaki jest poziom ewentualnego ryzyka powikłań w czasie leczenia. Ostateczna decyzja o wdrożenie planu leczenia w życie należy jednak do pacjenta. Bez jego zgody ortodonta nie może rozpocząć leczenia.
Założenie aparatu
Dalszym krokiem jest założenie aparatu stałego, ruchomego lub nakładek. W przypadku aparatu stałego, jego założeniem zajmuje się ortodonta, wykorzystując w tym celu specjalne kleje i lampy utwardzające. Aparat ruchomy i nakładki przekazywane są pacjentowi wraz ze szczegółowymi instrukcjami nakładania i zdejmowania, a także zaleceń dotyczących codziennej pielęgnacji.
Wizyty kontrolne
W ramach wizyt kontrolnych, odbywających się np. co 6 tygodni, ortodonta ma szansę zobaczyć postępy w leczeniu i zobaczyć, czy nie są konieczne modyfikacje w planie leczenia. Przy każdej wizycie lekarz zmienia łuki aparatu na mocniejsze i wymienia gumki podtrzymujące aparat.
Zdjęcie aparatu
Proces usuwania aparatu z zębów obejmuje także czyszczenie i polerowanie zębów, a także pobranie wycisków do aparatu retencyjnego i modelu końcowego.
Retencja
Wyprostowane uzębienie wymaga ustabilizowania, dlatego że może ono próbować powrotu do poprzedniego ułożenia. Zapobiega temu specjalna płytka retencyjna, którą na początku nosi się przez cały czas, zarówno w dzień, jak i w nocy, lecz z czasem zakładanie jej staje się coraz rzadsze.
Leczenie ortodontyczne, jak widać, nie musi kończyć się jedynie na usuwaniu niedoskonałości pod kątem estetycznym. Ortodoncja we Wrocławiu zajmuje się również korygowaniem dokuczliwych wad zgryzu, których obecność może w niektórych przypadkach przekładać się na poważniejsze problemy z uzębieniem.