Wrocław należy do jednych z najchętniej wybieranych miast w Polsce pod względem miejsca zamieszkania. Analizując dotychczasowe ceny nieruchomości we Wrocławiu, należy stwierdzić, iż w przeciągu ostatniego kwartału wzrosły one o ok. 3%. A jakie są trendy i prognozy wrocławskiego rynku nieruchomości na nadchodzące miesiące? Zapoznaj się z poniższym artykułem i przekonaj się sam.

Lipiec 2023-jakie są ceny za 1 m2 mieszkania we Wrocławiu?

Obecna cena za 1 m2 mieszkania we Wrocławiu oscyluje w granicach 9640 zł. W porównaniu z czerwcem 2023 zaobserwowano wzrost cen mieszkań o 0,96%. Dotyczył on w szczególności mieszkań małych i o średnim metrażu.

Jakie czynniki mają wpływ na ceny nieruchomości we Wrocławiu?

Na rynku nieruchomości we Wrocławiu, podobnie jak w innych miastach w Polsce, zaczyna obserwować się trend wzrostowy. Wpływ na niego ma kilka czynników, z których najważniejsze to uruchomienie możliwości wzięcia Bezpiecznego Kredytu 2% oraz stosunkowo mała podaż. Mieszkań jest mało, natomiast chętnych zdecydowanie więcej, dlatego ceny za 1 m2 mieszkania rosną. Do tego należy również dodać rosnące koszty inwestycji oraz przewaga popytu nad podażą.

Na jakich osiedlach we Wrocławiu można najtaniej kupić mieszkanie? 

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem mieszkania we Wrocławiu i chciałbyś nabyć je możliwie jak najtaniej, powinieneś przeanalizować oferty sprzedaży nieruchomości w następujących dzielnicach: Brochów (średnia cena mieszkania za 1 m2 to ok. 7800 zł), Świniary (średnia cena mieszkania za 1 m2 to ok.8 190 zł) oraz Bieńkowice (ze średnią ceną za 1 m2 w wysokości 8947 zł).

nieruchomości

Na jakich osiedlach we Wrocławiu mieszkania są najdroższe?

We Wrocławiu najdroższe mieszkania nabędziemy na osiedlu Tarnogaj. W tym wypadku musimy się liczyć z ceną za 1 m2 w wysokości ok. 10930 zł i przekraczającą średnią cenę mieszkania o 1290 zł. Za niewiele mniejszą stawkę można kupić mieszkanie na Starym Mieście (ok. 10770 zł za 1m2) oraz na osiedlu Strachocin – Swojczyce – Wojnów (za stawkę 10740 zł za 1m2).

Jak długo trwa sprzedaż mieszkania we Wrocławiu?

Średnio przyjmuje się, że sprzedaż mieszkania we Wrocławiu od momentu umieszczenia ogłoszenia, trwa 108 dni. W porównaniu do czerwca okres ten uległ skróceniu, ponieważ wynosił 111 dni. Na sprzedaż nieruchomości najdłużej czekać muszą właściciele mieszkań w dzielnicy Bieńkowice, natomiast najkrócej- na osiedlu Osobowice – Rędzin, bo tylko 76 dni.

 

Nieruchomości we Wrocławiu-trendy i prognozy na przyszłość

W 2022 r. nastąpił kryzys mieszkaniowy będący skutkiem postępującej inflacji, podwyżką stóp procentowych oraz kosztów kredytów hipotecznych. Zaostrzyły się również kryteria ich przyznawania. Sytuacja ta odbiła się również na rynku mieszkaniowym, na którym zaobserwowano znacznie mniejsze zainteresowanie nieruchomościami. Stan ten utrzymywał się do końca IV kwartału 2022 r. Na początku 2023 r. nastąpiło powolne ożywienie rynku nieruchomości, które zauważalne było również w II kwartale br. Świadczy o tym rosnąca liczba sprzedanych mieszkań w I kwartale 2023 w porównaniu z liczbą nieruchomości zbytych w IV kwartale 2022 r. Ceny mieszkań w I kwartale 2023 r. wzrosły o ok. 3% w stosunku do kwartału ubiegłego. Prognozy na najbliższe miesiące 2023 r. przewidują, że we Wrocławiu będzie można nadal zaobserwować rosnący popyt mieszkaniowy przy jednocześnie mniejszej podaży. Deweloperzy nie będą w stanie nadążyć za rosnącymi potrzebami klientów, co będzie powodować dalszy wzrost cen mieszkań. Prognozuje się, że taka tendencja powinna utrzymywać się przez kolejne miesiące 2023 r.

Czy kupno mieszkania za jego pośrednictwem to dobry pomysł?

Kupno mieszkania, niezależnie od tego, czy za gotówkę, czy w ramach kredytu hipotecznego, to bardzo poważna decyzja. Wszak to od niej będzie zależeć, gdzie będziemy mieszkać przez kolejne lata. Z tego względu należy przedsięwziąć wszelkie kroki, które ułatwią nam nabycie wymarzonej nieruchomości z zachowaniem wszystkich procedur oraz zapewnieniem bezpieczeństwa transakcji. Najbezpieczniejszą i najwygodniejszą metodą nabycia nieruchomości, z której skorzystało już miliony Polaków, jest kupno domu lub mieszkania we współpracy ze sprawdzonym biurem nieruchomości z Wrocławia. Sprawdzonym, to znaczy takim, które będzie cieszyć się dobrymi opiniami i renomą wśród klientów oraz zapewni nam wygodę, komfort, bezpieczeństwo i transparentność na każdym etapie zakupu. Dzięki zaangażowaniu pośrednika nieruchomości klient będzie mógł liczyć na kompleksową obsługę procesu kupna-sprzedaży nieruchomości, począwszy od znalezienia wymarzonego lokum, aż po podpisanie aktu notarialnego na jego zakup.