Wędkarstwo śródlądowe — na rzekach, jeziorach i stawach różni się znacznie od wędkarstwa morskiego. Woda śródlądowa jest wodą raczej spokojną, rzadko zdarza się, by fale były większe.
Wędkarstwo na morzu cechuje się nie tylko często trudniejszymi warunkami atmosferycznymi, ale też innym rodzajem ryb. Dobór przynęty, haczyka, żyłki są kluczowe w połowie określonego gatunku. Jednak bardzo ważna jest wytrzymałość wędzidła oraz kołowrotka — to od ich pracy zależy skutek naszego wędkowania.
Wybierając połowy morskie jesteśmy przygotowani na złowienie większej ryby. Oczywiście za wielkością ryby idzie jej zwiększona siła oraz waga. Dodatkowym utrudnieniem są fale, które mogą rybie pomagać w próbie uwolnienia się i ucieczki. Tak więc warto przywiązać uwagę do kołowrotka, z którego skorzystamy.
Rozglądając się za odpowiednim kołowrotkiem morskim, zapewne będziemy szukać też progów cenowych.
Kołowrotki w niskim pułapie cenowym
Poszukując kołowrotka na sam początek możemy sięgnąć po takie, których cena nie przekracza 300 złotych, a niekiedy kosztują mniej niż 200. Przykładem takiego kołowrotka jest Zebco Cool Sea 230 SD. Bardzo prosty, a zarazem silny multiplikator morski.
Jeżeli stosujemy trolling morski lub wolimy przynęty naturalne — okaże się doskonałym rozwiązaniem. Wyposażone został w dwa łożyska kulkowe, hamulec gwiazdowy oraz terkotkę. Zebco Cool 230 SD dostosowany jest do osób praworęcznych.
Zaś Mikado multiplikator Salt Water ALCT 20 posiada 4 łożyska. Wykonany z aluminium oraz utwardzonego grafitu jest odporny na korozję. Przekładnia ślimakowa zabezpieczy przed splątaniem się żyłki. Można wykorzystać go nie tylko przy trollingu ale też do trudnych metod spinningowych i gruntowych.
Średni pułap cenowy
W niższym pułapie cenowym — 300 a 400 złotych jest kołowrotek Daiwa multiplikator Firewolf 47 X. Warto zwrócić na niego uwagę, ponieważ jego obudowa została zrobiona z grafitu, który zapewnia jej lekkość, jest też bardzo wytrzymała i co szczególnie ważne w przypadku słonej wody — odporna na korozje.
Przekładnie wykorzystane w tym modelu wykonano z mosiądzu. Świetnie nadaje się do połowu z łodzi, z uwagi na zastosowany Level Wind, a także system Multi-stop Anti Reverse. Możemy też zastanowić się nad modelem Shakespeare Ugly Boat, który został stworzony do korzystania zarówno na wodach słodkich, jak i słonych.
Przygotowany z antykorozyjnych materiałów został wyposażony w trzy łożyska i aluminiową szpulę. Posiada wolny bieg, a także klasyczny gwiazdkowy hamulec. Będzie doskonałym wyborem dla amatorów wędkarstwa słodko jak i słonowodnego.
Wysoki pułap cenowy
Osobom zaangażowanym w wędkarstwo morskie poleca się sprzęt renomowanych marek z tradycjami, które nie tylko zapewniają wysoki standard wykorzystanych materiałów, ale też eleganckie wykonanie kołowrotków.
Kołowrotek marki Fin-Nor powstałej w 1933 roku rozwija się wraz ze światowym postępem, dlatego Marques 2 Speed MA 20II został wykonany z aluminium w technologii CNC. Przekładnia główna została powiększona i wykonana ze stali nierdzewnej oraz wyposażona w mosiężne tryby.
Hamulce tarczowe wykonane z carbonu pomogą przy naprawdę dużych rybach, ponieważ ich maksymalna siła hamowania wynosi ponad dwadzieścia kilogramów. Ogromne przełożenie 6,3:1 zapewniające szybkość zwijania linki albo druga opcja 3,1:1 — zapewnia moc.
Dźwignia hamulca to typ Level Drag. Koszt takiego kołowrotka przekracza tysiąc złotych, tym samym zapewnia wysoką jakość wykonania oraz pewność, że kołowrotek nie zawiedzie nas w najtrudniejszych warunkach. Model DAM Quick Rogal LD występuje w wersji dla leworęcznych i praworęcznych.
Maszynowo wycięty korpus ze stali nierdzewnej zapewnia długoletnie działanie. Posiada pięć uszczelnianych łożysk. Dwustopniowa regulacja przełożenia pozwoli na łatwy hol ryby. Wodoodporny hamulec posiada moc do jedenastu kilogramów. Przełożenie 6,2:1 lub 3,1:1 jak w modelu proponowanym przez markę Fin-Nor. Również wyposażony w sześć łożysk.
Podsumowanie
Wybierając połów morski zastanówmy się nad oczekiwaniami wobec sprzętu, a także kosztami, jakie chcemy ponieść. Oczywiście za ceną sprzętu idzie również jakość. Jeśli połowy morskie mają być naszym sporadycznym zajęciem — wybierzmy kołowrotek ze średniej lub niższej półki.
Mając na uwadze, żeby był niezawodny i dostosowany do ryb, które łowimy. Jeśli często gościmy na morzu — warto zainwestować w wysokiej jakości kołowrotki.