Budownictwo to branża, która stale się rozwija. Co jakiś czas powstają coraz to nowsze rozwiązania technologiczne w zakresie stawiania budynków oraz oceny ich stanu i jakości wykonania. Obecnie najczęściej wykorzystuje się technologię komputerową w celu analizy jakości i stanu wyrobów betonowych. Warto jednak wiedzieć, że istnieją badania zarówno inwazyjne jak i bezinwazyjne dla konstrukcji z tego materiału.

Po co wykonuje się badania betonu?

Tego typu badania wykonuje się głównie w celu oceny konstrukcji wyrobów betonowych takich jak ściany działowe, konstrukcyjne oraz wszelkiego rodzaju konstrukcje montowane w budynkach mieszkalnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że badania betonu dają niemalże stu procentową pewność czy konstrukcja jest wytrzymała i może być użytkowana bez obaw o zdrowie i życie użytkowników. Rutynowe kontrole takowych konstrukcji powinny być wykonywane raz na jakiś czas, ponieważ beton jest materiałem, który naturalnie niszczeje. Wynika to ze względu na jego utlenianie oraz trudne warunki atmosferyczne występujące w naturze.

Nieniszczące badania betonu – jak i kto je wykonuje?

Badania betonu wykonuje się za pomocą specjalistycznych odwiertów bądź próbek, które pobierane są z wycinków w newralgicznych miejscach. Warto wiedzieć, że nie wszystkie metody sprawdzania jakości betonu są bezinwazyjne i powinno się ich bezwzględnie unikać. Tego typu pomiarów mogą wykonywać tylko osoby posiadające szczególne uprawnienia takie jak np. inspektor nadzoru budowlanego. Dodatkowo aby wykonywać comiesięczne pomiary betonu należy posiadać specjalistyczny sprzęt, który pozwoli na pobieranie próbek bez zbędnego niszczenia powierzchni konstrukcji betonu. Warto wiedzieć, że tego typu badania wykonywane są w zależności od potrzeb oraz pozwalają na określenie stanu materiału w danym miejscu lub oceny stanu technicznego budynku. Wykonywanie ich może być zlecone przez nadzór budowlany, właściciela budynku bądź inne osoby, które mają za zadanie dbać o bezpieczeństwo użytkowania obiektu.

Zalety wykonywania cyklicznych badań betonu

Dzięki cyklicznym badaniom betonu można uzyskać informację o jego jakości, sposobie wykonania oraz czasie w jakim ulega rozkładowi, który uniemożliwi użytkowanie obiektu. Dzięki temu można stworzyć wykres, który wykazuje w jakim czasie beton ulega uszkodzeniu. Dodatkowo dzięki takowym badaniom można określić przez jaki czas obiekt będzie zdatny do użytki oraz po jakim okresie będzie nadawać się do rozbiórki. Zaletą wykonywania badań jest także możliwość wypracowania nowych technologii w zakresie produkcji wyrobów betonowych tak aby były trwalsze. W dzisiejszych czasach budowle, które są wznoszone oparte są o najnowsze technologie wraz z zastosowaniem wysokich jakościowo materiałów. Pomimo tego cykliczne badania betonu są wykonywane obowiązkowo oraz pozwalają na stały monitoring stanu zarówno dużych wieżowców jak i domów jednorodzinnych i ich stropów.

Czy warto postawić na nieinwazyjne badanie betonu?

Zdecydowanie warto decydować się na cykliczne badania betonu choćby ze względów bezpieczeństwa tak aby zapewnić jak najwyższy jego poziom. Ważne jest jednak aby badania były wykonywane tylko i wyłącznie przez profesjonalistów, ponieważ tylko wtedy można mieć pewność w zakresie ich prawidłowych odczytów oraz przyszłych prognoz odnośnie dalszego wyniszczenia. Niestety beton jest materiałem, dla którego czas działa na jego niekorzyść. Z tego względu prędzej czy później wymaga on wielu napraw oraz analiz tak aby użytkowanie obiektów było bezpieczne dla użytkowników. Dobrym nawykiem jest wykonywanie comiesięcznych badań opierających się na pobieraniu próbek jak i ich analizie, która pozwala prognozować proces niszczenia betonu.

Dlaczego badania betonu muszą być bezinwazyjne?

Ważne jest jednak aby badania były wykonywane metodami bezinwazyjnymi dla materiału z wykorzystaniem najnowszych technologii, ponieważ każda ingerencja w konstrukcję ma skutki destrukcyjne i przyśpiesza ten proces. Inspektorat nadzoru budowlanego najczęściej wykorzystuje technologie, które nie wyniszczają materiału, ale pozwalają pobierać efektywnie próbki, które poddawane są wielu badaniom i analizom. Dobrą więc koncepcją jest tworzenie wykresów oraz prognoz na podstawie pobranych próbek z różnych miejsc wyrobów betonowych. Niestety często dochodzi do sytuacji, w której pobranie próbek bezinwazyjne jest niemożliwe. W takim przypadku stosuje się inne metody, które mogą nieco uszkodzić powierzchnię betonu, ale są one konieczne w celu określenia jego stanu.