Pogrzeb to niestety naturalne wydarzenie w życiu każdego z nas. Jest to nieunikniona chwila – każdy, kto odchodzi, zasługuje na godny pochówek. Warto wspomnieć, że nie każdy w Polsce jest wierzący, więc nie każdy korzysta z możliwości, jaką jest pochowanie zmarłego na katolickim cmentarzu. Nie wszyscy życzą sobie Mszy Świętej, modlitw i procesji na cmentarz. Wiele osób wolałoby zorganizować skromny, cichy pogrzeb, który nie jest rozgłaszany. Z tego też powodu organizuje się pogrzeby świeckie, na których nie ma cienia religijnego obrządku.
W dobie laicyzacji społeczeństwa, coraz większa liczba osób decyduje się na pogrzeb świecki. Jest to uroczystość znacznie różniąca się od pogrzebu tradycyjnego, czyli chrześcijańskiego. Na pogrzebie świeckim nie ma Mszy Świętej za zmarłego, nie ma momentu poświęcenia trumny. Nie odprawia się też żadnych modlitw. Dla wielu taki typ pochówku może być ogromnym szokiem. Jednak odbywają się one na całym świecie, również i w Polsce.
Na pogrzeb świecki zjeżdża się cała rodzina zmarłego, organizowany jest pochówek na cmentarzu lub przy domu rodzinnym zmarłego. Na cmentarzu katolickim bowiem nie zawsze mamy możliwość wykupienia miejsca, jeśli zmarły jest chowany bez obrzędu religijnego. Po uroczystości również organizowana jest stypa lub poczęstunek w domu zmarłego.
Kto prowadzi pogrzeby świeckie?
Warto wiedzieć, kto zajmuje się całą uroczystością. Jest to mistrz ceremonii pogrzebowej, który głosi kazanie na cmentarzu. Mistrz ceremonii jest osobą odpowiedzialną za przeprowadzanie uroczystości pogrzebowej. Jest to osoba najczęściej pracująca w różnego typu urzędach. Pogrzeb z udziałem mistrza ceremonii znacznie różni się od pogrzebu katolickiego. Jest to oczywiście uroczystość pełna smutku i żalu. Wszyscy są poubierani na czarno, kupuje się trumnę, stawia nagrobek na którym wyryte zostaje epitafium, a uczestnicy pogrzebu to najbliżsi zmarłego.
Na pogrzeb świecki zakupywane jest miejsce na cmentarzu komunalnym, kupuje się specjalną trumnę oraz nagrobek. Najczęściej korzysta się z usług zakładu pogrzebowego. Rodzina zmarłego jest odpowiedzialna za zorganizowanie uroczystości.
Zwrot kosztów pogrzebu
Warto wiedzieć, że od lat, za pogrzeb świecki można uzyskać zwrot kosztów organizacji pogrzebu. Osoby, które decydują się w ten sposób pochować zmarłego, nie muszą się obawiać zbytniego obciążenia, jeśli chodzi o czynności związane z pogrzebem. Istotne usługi, z jakich musimy skorzystać, to przede wszystkim te, które oferuje zakład pogrzebowy. Odebranie ciała z domu, w którym nastąpił zgon i przewiezienie go do chłodni w zakładzie, również jest kosztowne. Przechowywanie ciała w chłodni, wykonywanie sekcji zwłok, mycie ciała i przygotowywanie ciała do uroczystości pogrzebowych, to standardowe procedury, które przeprowadza się, nieważne z jakim rodzajem pochówku mamy do czynienia. Zabiegi kosmetyczne oraz ubieranie osoby zmarłej również należy do rutynowych czynności. W pogrzebach świeckich znacznie częściej możemy mieć do czynienia ze skremowaniem zwłok.
Można więc rzec, iż pogrzeby świeckie wyglądają bardzo podobnie do pogrzebu katolickiego. Brak jest tylko obrzędów religijnych, Mszy, modlitw na cmentarzu/ w miejscu pochówku oraz poświęcenia ziemi, ciała i trumny. Osoby, które decydują się na ten rodzaj pochówku, o wiele częściej chcą skremować ciało bliskiej osoby. Ważne jest jednak, że i w tym przypadku, osoba zmarła życzyła sobie jeszcze za życia, pochowania jej w ten sposób. Dziś pogrzeby świecki już nikogo nie dziwią – odbywają się one w wielu miastach Polski.