Rwa kulszowa wiążę się z uciążliwymi dolegliwościami, które znacząco pogarszają jakość naszego życia.

Często się o niej mówi, więc to nic dziwnego, że w obliczu powtarzających się bóli pleców podejrzewasz u siebie jest wystąpienie. Dowiedz się, jakie konkretnie objawy ma rwa kulszowa i jak wygląda jej leczenie.

Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to zespół dokuczliwych objawów bólowych wywołanych uciskiem na nerw kulszowy lub na współtworzące go nerwy rdzeniowe L4, L5 i S1. Przyczyną jej powstania jest najczęściej zwyrodnienie kręgosłupa mogące przyjąć postać dyskopatii, zwężenia kanału kręgowego czy przesunięcia trzonów sąsiednich kręgów (tzw. kręgozmyk). Rwa kulszowa może wystąpić również u pacjentów z cukrzycą, nowotworem (gdy guzy uciskają na korzenie nerwów) lub cierpiących na choroby zakaźne atakujące ten obszar ciała.

Do czynników ryzyka zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia rwy kulszowej należą nadmierny wysiłek fizyczny, praca związana z przeciążaniem krążków międzykręgowych, ciąża jako stan, w którym zmienia się obciążenie kręgosłupa, nieodpowiednia dieta oraz nieprawidłowości w budowie kostnej miednicy.

Czym objawia się rwa kulszowa?

Najbardziej powszechnym i dokuczliwym symptomem rwy kulszowej jest rwący ból pleców ze skłonnością do promieniowania na lędźwie chorego. Ma on postać ostrych, przeszywających ukłuć. Ponieważ rwa kulszowa może mieć ostry lub lekki przebieg, ból ten występuje z różnym nasileniem, zdarza się, że pacjenci opisują go jako stopniowo narastający, ale zdarza się również, że paraliżuje całe ciało. Do innych objawów rwy kulszowej należą:

  • Osłabienie siły mięśniowej;
  • Ból promieniujący do pośladka i tylnej części uda;
  • Drętwienie i uczucie mrowienia w plecach;
  • Parestezje czuciowe w plecach, czyli niewłaściwe odczuwanie bodźców przypominające pieczenie, kłucie, mrowienie lub palenie skóry;
  • Niedowład mięśni prostujących stopę i opadanie stopy, czyli sytuacje, w których stopa zaczepia o podłoże w czasie chodu;
  • Zaburzenia czucia w nodze;
  • Nocne bóle pleców;
  • Nieprawidłowości odruchu skokowego;
  • Nietrzymanie moczu.

Jak nie pomylić rwy kulszowej z innymi schorzeniami?

Wiele osób obawia się, że ze względu na skomplikowane podłoże i wielość objawów ich schorzenie zostanie błędnie zdiagnozowane jako rwa kulszowa. Warto jednak przypomnieć, że lekarze podczas diagnostyki stosują technikę różnicowania i sprawdzają, czy występują wszystkie symptomy charakterystyczne dla rwy kulszowej.

Bardzo podobne do tej przypadłości jest tzw. lumbago, czyli rwące bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa połączone z przykurczem mięśni. Ich atak jest następstwem wykonania gwałtownego ruchu i może utrzymywać się przez wiele godzin lub nawet dni, by potem samoistnie ustąpić. Niekiedy używa się dodatkowych środków do złagodzenia objawów.

W przypadku każdego niepokojącego sygnału z okolic kręgosłupa warto w pierwszej kolejności udać się do specjalisty i zbadać naturę doświadczanych dolegliwości. W ten sposób uzyskamy pewność, że nasza przypadłość została prawidłowo rozpoznana oraz że stosujemy bezpieczny i adekwatny rodzaj leczenia.

bóle rwy kulszowej

Leczenie rwy kulszowej

W przypadku rwy kulszowej kluczowe jest leczenie zachowawcze opierające się na odciążeniu kręgosłupa, czasowym ograniczeniu poruszania się i rezygnacji z wysiłku fizycznego.  Łączy się je z leczeniem objawowym, czyli odpowiednim dawkowaniem leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. U 1 do 10% pacjentów z rwą kulszową konieczne jest leczenie operacyjne.

Jako uzupełnienie leczenia warto zastosować rehabilitację i fizykoterapię. Odpowiednio wczesne wdrożenie ćwiczeń rehabilitacyjnych pomoże zapobiec nawrotom rwy kulszowej. Ważnym elementem leczenia rwy kulszowej są masaże mięśni przykręgosłupowych i mięśni pośladka, nie da się ich jednak stosować podczas ataku choroby, gdyż mogą wtedy nasilić ból. Doskonale sprawdzą się za to jako środek leczenia zachowawczego nakierowanego na uniknięcie nawrotu dolegliwości.

Do zabiegów fizykoterapeutycznych zalecanych do stosowania przy rwie kulszowej należą:

  • Przezskórna elektrostymulacja nerwów (TENS);
  • Terapia ultradźwiękami mająca działanie przeciwbólowe;
  • Krioterapia, czyli forma zimnolecznictwa, która pobudza krążenie w obolałych tkankach za pomocą krótkiej ekspozycji na temperatury poniżej 0 °C;
  • Leczenie ciepłem z wykorzystaniem gorącego powietrza lub lampy.

Pochodzisz ze stolicy Dolnego Śląska i zastanawiasz się, czy w gabinecie fizjoterapeuty we Wrocławiu będziesz w stanie przeprowadzić powyższe zabiegi? Sprawdź ofertę centrum Global Therapy ulokowanego na wrocławskim Gaju.