Problemy związane z jelitami czy okrężnicą mogą oznaczać, że do pełnej diagnozy konieczna  będzie kolonoskopia. Badanie to jest niezwykle ważne do prawidłowego procesu leczenia, ale jednocześnie budzi obawę, stres i strach u wielu pacjentów. Warto z wyprzedzeniem przygotować się zarówno fizycznie, jak też mentalnie do tej sytuacji, dzięki czemu cała procedura będzie mnie niepokojąca.

Co robić, aby nie stresować się kolonoskopią? Wybrać odpowiednią klinikę i specjalistę!

Bardzo istotnym elementem wykonania i przygotowania się do kolonoskopii jest wybór odpowiedniej placówki oraz specjalisty, który ją wykona. Można posiłkować się opiniami innych osób już po tym badaniu, lecz warto też dokładnie przestudiować ofertę danego miejsca. W tym przypadku należy dowiedzieć się, jacy specjaliści przeprowadzają procedurę, jaki sprzęt ma dany podmiot, jakie znieczulenie oferuje. Niekiedy dobrze jest zweryfikować doświadczenie danego lekarza, ilość przeprowadzonych tego typu analiz, staż pracy na danym urządzeniu. Czasami jest nawet szansa porozmawiać z nim jeszcze przed wizytą, aby poznać jego osobowość oraz podejście do ludzi. Wszystko to ma znaczenie podczas badania i wpływa na komfort i bezpieczeństwo chorego. 

Oczywiście trzeba też przemyśleć kwestię ubezpieczenia, czy skorzystamy ze świadczenia na NFZ, czy jednak mniej stresu przysporzy prywatna wizyta i samodzielne pokrycie kosztów. Dobrym pomysłem jest też wybór przychodni oferującej kolonoskopię w Opolu, która jest stosunkowo blisko miejsca zamieszkania, aby już po wszystkim nie wracać przez całe miasto, ale po prostu mieć prostą i szybką drogę do wygodnego domu.

Kolonoskopia ze znieczuleniem

Kolonoskopia to mało przyjemne badanie, dlatego medycyna oferuje znieczulenia, które mogą pomóc w przetrwaniu tego czasu. Oczywiście jest możliwość poddania się badaniu bez żadnych tego typu środków, jednak podejmując tę decyzję trzeba być w pełni świadomym, jakie są konsekwencje i jak cała procedura wygląda z perspektywy pacjenta. Ostatecznie o tym, czy będzie możliwość wykorzystania farmaceutyków, rozstrzyga lekarz, ponieważ inne choroby czy przyjmowane na stałe leki mogą wykluczać taką opcję. 

Samo badanie po podaniu znieczulenia wygląda tak jak bez niego, jednak badany jest lekko uśpiony, zatem nie trzeba wprowadzać do gardła rurki dotchawicznej. Środek działa około kilkanaście minut, a chory obudzi się już po wykonanej analizie.

szpital

Jak prawidłowo przygotować się do zabiegu kolonoskopii?

Odpowiednie przygotowanie do kolonoskopii jest niezwykle ważne, ponieważ polega ona na wprowadzeniu elementu w odbyt, zatem nie może znajdować się tam materiał, który przeszkadzałby w dostrzeżeniu zmian i analizie. Lekarz dokładnie informuje pacjenta, jak wygląda procedura przed badaniem, daje szczegółową rozpiskę, co trzeba wykonać krok po kroku kilka dni przed. Jest to też okazja, aby poinformować specjalistę o przyjmowanych na stałe lekach, bo czasami konieczne jest wyeliminowanie danego środka lub zmiana dawki. Wszelkie wytyczne mają na celu oczyszczenie jelit za sprawą właściwej diety oraz farmaceutyków. Proces przygotowania się do kolonoskopii powinien wyglądać następująco:

  1. Odstawienie pieczywa z ziarnami, owoców z pestkami, maku, sezamu, siemienia lnianego, musli na 7 dni przed badaniem. Nie można od tego czasu przyjmować żelaza. Warto też odstawić buraki czerwone, gdyż ich kolor może w jakimś stopniu zafałszować kolor jelita.
  2. Dzień przed badaniem śniadanie powinno być lekkie, najlepiej przyjąć jakieś płynne pokarmy. Między 13.00 a 15.00 jest pora na zupę krem, bulion, jogurt naturalny, galaretkę czy kisiel, czyli płynny posiłek, a po 15.00 nie można jeść, jedynie pić czyste płyny, jak herbata, woda i do tego ssać cukierki landrynki.
  3. W dniu kolonoskopii do dwóch godzin przed można pić herbatę czy wodę, ale nie można niczego jeść.
  4. Dzień przed i w samym dniu badania konieczne jest przyjmowanie środków przeczyszczających, które przepisze lekarz. Należy dokładnie zastosować się do wskazanych przez niego ilości, dawki i czasu przyjmowania. Jest to bardzo ważne, ponieważ niewłaściwe wyczyszczenie jelit może uniemożliwić kolonoskopię lub dać błędne wyniki.