Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najlepszych możliwości ulokowania zgromadzonych oszczędności.

Warto rozważyć inwestycje w nieruchomości zwłaszcza przy bardzo niskich stopach procentowych, które przekładają się na naprawdę symboliczne zyski z lokat. Jak się do tego przygotować? Jak inwestować we wrocławskie nieruchomości, żeby przynosiły zysk?

Inwestowanie polega na uzyskiwaniu korzyści finansowych poprzez odpowiednie wydatkowanie środków. Można je traktować jako działania, które przyczyniają się do realnej akumulacji kapitału lub jako celowe wydawanie środków, by powiększyć dochody. Poza powiększaniem dochodu większości potencjalnych inwestorów przyświeca jeden cel – wolność finansowa dzięki inwestowaniu w nieruchomości. O czym warto pomyśleć?

Mieszkania we Wrocławiu

Decyzja o tym gdzie zainwestować wymaga znajomości miasta, specyfiki mieszkańców jak i rynku mieszkaniowego. Dlaczego warto inwestować w nieruchomości we Wrocławiu?

Od kilkunastu lat jest ono niezmiennie miastem studenckim. Nie da się ukryć, że klimat tworzą głównie młodzi ludzie, którzy nie tylko napędzają rynek gospodarczy, odwiedzając restauracje, kawiarnie i puby, ale inwestują w przytulne mieszkania i będą to robić. W końcu spędzają kilka lat na studiowaniu w miejscu, które daje sporo możliwości. Każdy w razie możliwości chce mieszkać w fajnej i dobrze skomunikowanej okolicy.

Inwestycje w nieruchomości kojarzą się głównie z zakupem mieszkania na wynajem. Jednak jest to tylko jedna z kilku możliwości. Poza wynajmem dostępne są takie opcje jak dużą flipping, wynajem powierzchni biurowych czy equity. Co jest najbardziej opłacalne we Wrocławiu?

Rodzaj wynajmu

Biorąc pod uwagę inwestowanie w nieruchomości trzeba zdecydować się, czy będzie to wynajem krótko czy długoterminowy. Wynajem krótkoterminowy związany jest przeważnie z usługami turystycznymi. W przypadku, gdy woli się mieć mniej obowiązków na głowie związanych z wynajmem – zdecydowanie bardziej odpowiedni jest wynajem długoterminowy.

Najpopularniejszą formą zwłaszcza wśród studentów jest umowa wynajmu podpisywana pomiędzy wynajmującym a najemcą – przeważnie na minimum rok. Po tym czasie umowa może być przedłużana.

Inwestowanie w nieruchomości można również przeprowadzić poprzez popularny flipping. Przeznaczony jest on raczej dla doświadczonych osób. Całą istotą flippingu jest wychwycenie nieruchomości – perełek pod kątem ceny. A tych we Wrocławiu jest całkiem sporo. Często zdarza się tak, że lokal w gorszym stanie, czyli dużo tańszy jest kupowany w celu przeprowadzenia generalnego remontu i wtedy sprzedawany po cenie rynkowej.

Inwestycje w nieruchomości poprzez equity to najprościej mówiąc zakup udziałów w przedsięwzięciu deweloperskim. Kupuje się udziały bezpośrednio w spółce realizującej projekt deweloperski. Jest to bardzo wygodna forma, ponieważ jedyne co trzeba zrobić to przyjąć ofertę objęcia udziałów – podpisać stosowne dokumenty u notariusza. Wychodząc od niego, jest się uczestnikiem i współwłaścicielem całego przedsięwzięcia. Podczas całego procesu ma się pełny dostęp do postępów realizacji inwestycji.

wynajem nieruchomości wrocław

Wskazówki dotyczące inwestowania na terenie Wrocławia

Wrocław jako europejskie miasto daje możliwości samo w sobie. Warto zainwestować w nieruchomości w bliskiej okolicy uczelni czy w pobliżu miejsc scentralizowanych dla młodych ludzi, czyli parków, marketów czy klubów fitness, skąd będzie wszędzie blisko.

Chcąc uzyskać jak największy zysk z inwestycji warto zainwestować w nieruchomości, które dają jak największe powtarzalne stopy zwrotu w długim horyzoncie czasowym, a ich położenie zawsze zapewni popyt na najem lub sprzedaż.

Najlepiej, żeby były one zlokalizowane w centrum miasta blisko atrakcji turystycznych czy historycznych Wrocławia. W przypadku najmu długoterminowego również istotna jest lokalizacja nieruchomości. Szybciej wynajmie się mieszkanie posiadające przykładowo dobrą infrastrukturę transportową w otoczeniu. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na położenie komunikacji miejskiej.

Od strony prawnej należy szukać takich nieruchomości, które mają uregulowaną sytuację z księgą wieczystą. Nie ma w niej żadnych problematycznych zapisów, które mogą stanowić potencjalne obciążenie dla nas lub problemy ze sprzedażą nieruchomości.