Zdefiniowanie własnego sukcesu to trudne zadanie. Jedni mają w tym zakresie skłonność do nadmiernego krytykowania siebie i pomijania własnych zasług, a inni z kolei nieco wyolbrzymiają swoje zasługi sami przed sobą, osiadając na laurach. Obecnie miara sukcesu jest zdecydowanie inna niż była jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Możliwość ciągłego rozwoju i dynamiczne otoczenie sprawiają, że edukacja może być procesem ciągłym i warto stawiać na swój rozwój. Na czym polega współczesna ewolucja w edukacji i jak korzystać z nowych możliwości, jakie ona daje? Jak zdefiniować swój sukces zawodowy i czy warto cały czas się rozwijać i uczyć, czy może jednak lepiej skupić się na pracy? Podpowiadamy.

Nauka i rozwój to klucz to sukcesu w życiu zawodowym we współczesnych czasach

Obecnie dostęp do edukacji jest o wiele szerszy niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Ewolucja w edukacji zachodziła stopniowo, jednak obecnie edukacja publiczna jest zdecydowanie bardziej przystępna praktycznie dla każdego. Młodzi ludzie mogą wybierać między różnymi szkołami już na etapie szkoły podstawowej, a następnie szkoły średniej. Przyszli studenci mogą składać aplikacje na wiele różnych kierunków na różnych uczelniach, często nawet w różnych miastach, co umożliwia im dopasowywanie kierunku do swoich potrzeb i zainteresowań i znacznie zwiększa szansę na sukces w tym zakresie. Obecnie, z powodu panującej na świecie pandemii, zaszła kolejna rewolucja w nauczaniu. Uczniowie i studenci praktycznie wszystkich placówek edukacyjnych i szkół obecnie uczą się z domów za pośrednictwem platform do nauczania zdalnego. To zupełnie nowe podejście zostało wymuszone przez współczesne realia, do których należało się dopasować, aby zapewnić społeczeństwu bezpieczeństwo oraz dostęp do nauki.

Innowacyjne rozwiązania otworzyły nowe możliwości. Ewolucja w edukacji została nieco wymuszona przez obecną sytuację, jednak bardzo mocno rozpowszechniła system nauki zdalnej. Dzięki temu w przyszłości potencjalni uczniowie i studenci mogą być lepiej nastawieni do takiego rozwiązania, ponieważ nie będzie ono dla nich zupełnie nowe. Uczelnie wyższe publiczne oraz szkoły podstawowe i średnie po opanowaniu pandemii wrócą do nauczania stacjonarnego, jednak innowacyjne, międzynarodowe platformy wspierające rozwój i naukę dodatkową będą mogły dalej funkcjonować w ten sposób. Pozwoli to na jeszcze intensywniejszy rozwój i dalszą naukę wśród osób, które wydawać by się mogło, że osiągnęły już sukces zawodowy i rozwijają swoją karierę. Często jednak dalsze pięcie się po kolejnych stanowiskach w górę nie jest możliwe, jeśli nie aktualizujemy swoich kompetencji. Dlatego taka ewolucja w edukacji przyniesie wiele pozytywnych skutków w przyszłości. 

Nie osiadaj na laurach, stale dbaj o podnoszenie swoich kompetencji

W tak dynamicznych czasach, określenie swojego sukcesu jest bardzo trudne. Dynamiczny rozwój technologiczny, zmiany i rozwój społeczny oraz nowe wynalazki, ulepszenia oraz przede wszystkim coraz większe wymagania sprawiają, że aby odnieść sukces, należy stale się rozwijać i podnosić swoje kompetencje. Wiele zawodów funkcjonuje w środowisku bardzo zmienny, w którym informacje uzyskane na studiach po kilku latach częściowo są nieaktualne. Dlatego też należy nadążać za zmianami w otaczającym nas świecie i stale dostosowywać się do tego, czego obecnie oczekuje branża, w której chcemy rozwijać swoją karierę. Jest to niezbędne, ponieważ bez tego bardzo łatwo zostać w tyle. Aby odnieść sukces we współczesnym świecie, nie można spoczywać na laurach, należy postawić na rozwój i dostosowywać się do zmian.

Na szczęście wraz ze wzrostem wymagań, wzrastają także nasze możliwości. Powstają nowoczesne platformy edukacyjne o międzynarodowym zasięgu, które oferują szkolenia i kursy o zróżnicowanej tematyce, które są niezwykle przydatne w wielu zawodach. Dzięki temu, że nauka zdalna obecnie bardzo mocno zyskała na popularności, to tego typu kursy, które w większości odbywają się online, cieszą się coraz większym zaufaniem. Polacy przyzwyczaili się do nauki zdalnej i zaczynają wierzyć, że może ona rzeczywiście przynosić oczekiwane skutki. Dzięki temu ciągły rozwój i poszerzanie swojej wiedzy jest o wiele łatwiejsze i jeszcze bardziej przystępne dla każdego, kto na co dzień ma wiele obowiązków na głowie.