Często mówi się, że w Polsce jest tak wielu alkoholików, ponieważ wyjście z uzależnienia to długa i ciężka droga czasem nawet bezcelowa. Natomiast nie zawsze musi tak być.

Anglik Allen Carr opracował metodę, dzięki której wyjście z alkoholizmu jest proste, szybkie i skuteczne. Zobaczmy dlaczego.

Metoda Easyway– na czym polega?

Na samym początku warto zaznaczyć, że autor tej metody nie jest terapeutą. Allen Carr był księgowym, który jak wielu ludzi na świecie był uzależniony od palenia papierosów. Chciał on wyleczyć się z tego nałogu i dzięki temu odkrył, jak w prosty i szybki sposób można wyjść z uzależnienia.

Metoda Easyway (‘łatwy sposób’) polega na uświadomieniu sobie, że narkotyki, papierosy, czy właśnie alkohol nie są człowiekowi do niczego potrzebne.

Wielu ludzi sądzi, że alkohol, mimo że negatywnie wpływa na organizm pod kątem fizycznym, to w sferze psychicznej pozwala się on zrelaksować, dodawać odwagi w wielu sytuacjach, czy po prostu lepiej się poczuć. Istotą metody Carra, a co za tym idzie, kluczem do wygrania z nałogiem jest uświadomienie sobie, że to nie alkohol wpływa na działania człowieka. To myślenie już od dawna jest warunkowane przez społeczeństwo w świadomości człowieka.

Jeśli więc zauważymy, że wszystkie zalety alkoholu to tylko złudzenie i manipulacja, zerwanie z nim będzie już tylko formalnością. Przy tej metodzie często mówi się że gdy alkohol przestanie być „cool”, to człowiek nie ma już właściwie na niego ochoty.

Co wyróżnia ten rodzaj terapii?

Tak, metoda Easyway to terapia, chociaż nie widać tego na pierwszy rzut oka. Aby jednak prawidłowo uświadomić sobie manipulację alkoholu, warto skorzystać z pomocy specjalistów wykwalifikowanych w metodzie Allena Carra. Coraz więcej klinik przeprowadza takie sesje, gdyż są one wielkim fenomenem.

Ich wyjątkowość polega na tym, że aby człowiek uwolnił się od uzależnienia alkoholowego, wystarczy jedynie jedna 6-godzinna sesja ćwiczeniowa.

Czy warto?

Powyższy opis metody może budzić wiele wątpliwości czy aby na pewno opłaca się z niej skorzystać. Natomiast skuteczność tej metody jest potwierdzona badaniami i przede wszystkim opiniami osób, które z niej skorzystały.

Wysoka efektywność wiąże się z tym, że osoby wychodzące z sesji odbierają się już osoby niepijące. Nie mają pewności czy wytrwają w trzeźwości, natomiast fenomenem jest to, że co chwile mogą one sobie powtarzać: „Nie piję już od 3 godzin/2 dni/miesięcy/lat”, dzięki czemu stają się one wolne od nałogu.

Warto dodać, że Easyway ma także wielu przeciwników, którzy mówią, że po sesji nałóg wraca ze zdwojoną siłą. Allen Carr wprowadził jednak zasadę że jeśli sesja okaże się nieskuteczna, to klinika ma gwarantować za nią zwrot pieniędzy.

Aby więc dowiedzieć się, czy warto skorzystać z tej metody, można sprawdzić to samemu. Istotne jest to, że nie powinno się przechodzić obok niej obojętnie i skazywać ją na całkowite niepowodzenie.

alkohol

Badania

Można zauważyć, że opinie na temat tej metody są bardzo różne. Nie zmienia to jednak faktu, że jej skuteczność z roku na rok coraz bardziej wzrasta. Po wydaniu książki Allena Carra dotyczącej tego jak przestać palić papierosy skuteczność metody Easyway wynosiła 95%.

Z racji tego, że dotyczyła ona od papierosów, a nie alkoholu skuteczność wyjścia z uzależnienia od trunków jest nieco mniejsza, jednak stale są wprowadzane pewne modyfikacje mające dedykować tę metodę stricte alkoholikom. Nie zmienia to jednak faktu, że coraz więcej osób uwalnia się od alkoholu właśnie dzięki Easyway.

Jak widać, metoda Allena Carra na wyjście z alkoholizmu to innowacja ostatnich lat. Ludzie wręcz oszaleli na jej punkcie, widząc, jak wiele dobra może zdziałać. Ponadto zaczyna się ją wykorzystywać również przy innych uzależnieniach, a efekty stają się równie owocne. Warto zatem dowiedzieć się jeszcze więcej na jej temat, ponieważ wygrana z nałogami nie będzie już prostsza i łatwiejsza do osiągnięcia niż w przypadku tej metody.