Część sportowego świata jest zdominowana przez mężczyzn. Trudno zresztą sobie wyobrazić w niektórych rodzajach sportu kobietę, choć nie jest to oczywiście niemożliwe. Niektóre rodzaje sportów lub aktywności czy hobby wpisują się w męską naturę – tak jest na przykład z motocyklami. Szybka jazda, ryzyko, podwyższona adrenalina, niezależność – to coś, co pociąga mężczyzn w każdym wieku.

Motocykle o pojemności 125

Od drugiej połowy 2014 roku motocykle są dostępne także dla osób, które od trzech lat posiadają prawo jazdy kategorii B – nie wszystkie jednak, bo te, które mają pojemność 125 cc oraz maksymalną moc 11kW. Nowelizacja, która ułatwiła dostęp do pojazdów, pozwoliła również na pewne ożywienie rynku oraz wzmocnienie marki Romet Motors. Uzyskała ona aż 18% udziału w rynku motocykli – to niezły wynik na koniec roku 2014, którego pierwsze dwa kwartały wyglądały bardzo słabo.motocykle WrocławWielu fanów jednośladów, zwłaszcza młodych mężczyzn, chce zacząć od najlepszych maszyn. Warto jednak wiedzieć, że te o silnikach pojemności litra czy dwóch litrów nie wybaczają amatorom. Objętość silnika jest porównywalna z silnikiem samochodu, ale przecież osiągi i moc są kilkukrotnie wyższe, toteż początkującym dobrze radzimy – lepiej zacząć od mniejszych objętości.

Silniejsze motory – „litry”

Dla początkujących najlepsze będą motocykle Wrocław z segmentu 125 cc – oferują je chociażby wspomniany Romet, ale także Junak czy Keeway i inne marki. Ich zaletą przy stosunkowo dobrych parametrach, jest niezła wydajność, a przede wszystkim – cena. Można kupić przyzwoity motor już za kilka tysięcy. Pojemności 250-500 cm3 dostarczają lepszych wrażeń, choć nie aż takich, jakich spodziewać się można po „litrach”.motocykle Wrocław

Natomiast litrowe silniki – to już inna klasa. Osiągi, jakie są tutaj możliwe, mogą znacznie przerosnąć nie tylko pojęcie i oczekiwania, ale nawet umiejętności początkujących. Jeśli mówimy o mocy większej niż 150 koni mechanicznych, nie powinno to nikogo dziwić. Takie motory są też znacznie lepiej przystosowane do dużych prędkości, bez drgań, a przy dobrej owiewce ze zminimalizowanym działaniem pędu powietrza, czego nie można powiedzieć o jeździe na motocyklach typu 125 czy nawet mocniejszych. Duża prędkość, ogromna moc – wiążą się też z większym ryzykiem, bo droga hamowania jest dłuższa, pole widzenia węższe… Trzeba praktyki i przede wszystkim zdrowego rozsądku, by prowadzić taką maszynę bezpiecznie dla siebie i innych.