Sklejka stanowi jeden z najlepszych materiałów wykończeniowych. Jako pochodna drewna zdobywa coraz większe uznanie wśród zawodowych architektów, projektantów, ale i domowych majsterkowiczów. Jest materiałem bardzo przyjaznym i łatwym w obróbce, dlatego bez problemu można stworzyć z niej proste meble lub dekoracje. Jeśli chcesz wprowadzić do domu naturalne akcenty, możesz spróbować wykonać je właśnie ze sklejki. Na rynku dostępne są różne jej rodzaje, dlatego przed zakupem musisz jedynie rozważyć rodzaj, który Cię interesuje.

Jakie są największe zalety sklejki?

W zależności od tego, co chcemy w domu stworzyć – należy wybrać sklejkę o odpowiedniej grubości. Te cieńsze idealnie nadają się do wyrobu dekoracji, zabawek lub drobnych przedmiotów, na przykład szkatułek. Nieco grubsze świetnie sprawdzają się natomiast przy tworzeniu mebli. Nie bez znaczenia pozostaje też drewno, z którego sklejka jest wykonana. Wyróżnia się zarówno sklejkę pochodzenia liściastego, sklejkę pochodzenia iglastego oraz sklejkę pochodzenia egzotycznego. Uważa się jednak, że najkorzystniejsza i najbardziej estetyczna jest ta pierwsza.

Sklejka jest od wiele tańsza od drewna. To pewnie pierwsza i zasadnicza jej zaleta. Mimo swojej ceny nie traci jednak na jakości. Jest też bardzo elastyczna, dlatego w momencie obróbki można tworzyć z niej dowolne, charakterystyczne kształty. Modelowanie i nadawanie jej wybranej formy, to ogromna szansa dla tych, którzy chcą wprowadzić naturalne akcenty do mieszkania w nieco oryginalniejszej wersji.

Wiele osób podkreśla też fakt, że sklejka jest bardzo wytrzymała. Bez problemy zachowuje zatem wszystkie zalety klasycznych, litych mebli. Jako, że składają się na nią kolejne warstwy forniru, które klei się pod naciskiem – sklejka jest twarda i odporna na uderzenia. Poza tym, dodatki i meble z niej wykonane pasują do różnego rodzaju pomieszczeń i wnętrz. Zarówno do sypialni czy salonu, jak i kuchni lub łazienki. Tam, gdzie istnieje ryzyko kontaktu z wodą, parą wodną lub wilgocią – stosuje się oczywiście sklejkę wodoodporną lub antypoślizgową.

cięcie sklejki

Domowe majsterkowanie z użyciem sklejki

Ze sklejki możemy zbić modne meble do kuchni, pokoju, a nawet łazienki. Wystarczy kupić gotowe płyty sklejkowe. Wówczas, bez większych problemów stworzymy zarówno szafkę, jak i stoliczek, a nawet łóżko lub szafę. Poza tym, dzięki kupnym płytom samodzielnie obijemy także stare meble lub ściany. W ten sposób możemy nadać im zupełnie nowego wyglądu. Nie trzeba przecież od razu decydować się na zakupy. Czasami równie ciekawy efekt uzyskać można poprzez odnowienie czegoś wieloletniego. Poza tym, DIY ze sklejki, to też ewentualne ścianki działowe, które oddzielają kolejne części danego pomieszczenia. Nie zawsze konieczny jest duży remont lub burzenie ścian, by w mieszkaniu wygospodarować dodatkowy kącik dla dziecka lub na spiżarnię. Wystarczy dzięki odpowiednim płytom przegrodzić jakąś część pokoju lub kuchni.

Tak czy inaczej, zanim przejdziemy do większych projektów, warto trochę się podszkolić. By nauczyć się prawidłowego obrabiania i obchodzenia ze sklejką można zacząć od domku dla lalek, a finalnie skończyć na czymś większym – stoliku lub zabudowie. Przy czym pamiętać trzeba o odpowiednim, przemyślanym doborze materiału. Jak już zostało wspomniane liczy się nie tylko jego grubość, ale również parametry takie, jak wodoodporność. Nie bez znaczenia pozostaje również rodzaj drewna z którego sklejka jest wykonana!