Czyszczenie separatora kanalizacyjnego nie jest ekscytującą czynnością, ale stanowi ważne zadanie, które należy wykonywać regularnie. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić płynne działanie kanalizacji znajdującej się na terenie domu lub firmy.

Na czym polega czyszczenie separatorów?

Separator jest ważną częścią systemu wodno-kanalizacyjnego w Twoim domu. Zapobiega ono przedostawaniu się ścieków i innych ścieków do systemu zaopatrzenia w wodę pitną w Twoim domu. Urządzenie to może również pomóc w zapobieganiu zalaniu piwnicy lub podwórka.

Celem działania separatora kanalizacyjnego jest oddzielanie odpadów stałych od płynnych w ściekach. Odpady stałe są następnie wysyłane do oczyszczalni, gdzie mogą być odpowiednio unieszkodliwione. Odpady płynne są oczyszczane i zwracane do wodociągu.

Zazwyczaj urządzenia te są wykonane z betonu i są instalowane pod ziemią. Separator kanalizacyjny jest odpowiedzialny za zbieranie wszystkich ścieków z Twojego domu i kierowanie ich do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Z biegiem czasu w separatorze może gromadzić się tłuszcz, włosy i inne zanieczyszczenia, powodując zatkanie i inne problemy. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie aparatury.

Jeśli chcesz w odpowiedni sposób podejść do zadania, jakim jest czyszczenie separatora kanalizacyjnego, potrzebne będą następujące elementy:

  • wąż ogrodowy i/lub elektryczna myjka ciśnieniowa,
  • wiadro,
  • sztywna szczotka – warto, by była ona osadzona na kiju o długości co najmniej półtora metra. Dzięki temu dostęp do separatora będzie znacznie prostszy,
  • środki ochronne, w tym w szczególności rękawice oraz gogle – mają one na celu ochronę dłoni oraz oczu przed odpryskami itp.

Oto kroki, jakie musisz podjąć w celu wyczyszczenia separatora kanalizacji:

  • załóż rękawice i ochronę oczu,
  • za pomocą myjki ciśnieniowej spłucz wszelkie ciała stałe (zanieczyszczenia), które mogą znajdować się na powierzchni separatora. Spowoduje to usunięcie osadu lub zanieczyszczeń, które mogły zgromadzić się na ścianach urządzenia. Innym sposobem jest użycie węża ogrodowego do przepłukania urządzenia. Ta metoda jest mniej wprawdzie mniej skuteczna, ale również pomoże utrzymać urządzenie w czystości.
  • zgarnij wszelkie pozostałe ciała stałe do wiadra,
  • oczyść boki i spód separatora sztywną szczotką, aby usunąć wszelkie osady,
  • raz jeszcze opłucz separator za pomocą węża ogrodowego,
  • zdejmij rękawice i ochronę oczu.

Jak często należy serwisować separatory i w jakich sytuacjach należy szczególnie zadbać o czyszczenie?

Czyszczenie separatora kanalizacyjnego jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze, jeśli w systemie jest jakaś blokada, może to spowodować problemy z instalacją wodną w domu. Po drugie, nagromadzenie osadów i innych materiałów może z czasem spowodować, że separator ściekowy stanie się mniej skuteczny. Po trzecie, jeśli separator kanalizacyjny nie jest odpowiednio konserwowany, może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

kanalizacja

Warto zabierać się za czyszczenie separatora kanalizacyjnego co około sześć miesięcy. Jeśli jednak w Twoim domu mieszka dużo osób lub jeśli dużo gotuje i sprząta, może być konieczne częstsze sprzątanie. Aby wyczyścić separator, po prostu zdejmij pokrywę i zgarnij wszelkie nagromadzone zanieczyszczenia. Następnie spłucz wnętrze separatora wężem lub myjką elektryczną.

Najlepszą porą na czyszczenie separatora kanalizacyjnego jest zwykle wiosna lub jesień. To właśnie wtedy pogoda jest łagodniejsza i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że gwałtowne opady deszczu spowoduje zalanie. Jeśli jednak mieszkasz w obszarze o trudnych warunkach pogodowych, ważne jest, aby regularnie sprawdzać urządzenie i przeprowadzać konserwację w razie potrzeby.

Oprócz regularnego czyszczenia możesz również zapobiec problemom z separatorem kanalizacji, wykonując prostą konserwację. Na przykład, upewnij się, że wszystkie odpływy w twoim domu są odpowiednio odfiltrowane, aby włosy i inne zanieczyszczenia nie dostały się do separatora. Należy również unikać wlewania smaru do odpływów, ponieważ może to również powodować zatykanie.

Podsumowanie

Ważne jest, aby Twój separator kanalizacyjny był czysty, aby zapobiec problemom i zapewnić jego prawidłowe działanie. Najlepszym sposobem czyszczenia separatora kanalizacyjnego jest użycie myjki ciśnieniowej. Powinieneś starać się czyścić separator co najmniej raz w roku lub częściej, jeśli w pobliżu domu jest dużo drzew czy roślin. Jeśli z różnych powodów nie chcesz lub nie możesz zająć się czyszczeniem separatora, dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z usług zewnętrznej, profesjonalnej firmy.