Są czasem sytuacje, w których wymagane jest przelanie na papier tego, co wcześniej zostało zapisane w formie multimedialnej. Są to różnego rodzaju wywiady, konferencje czy posiedzenia rządu. I właśnie w takich wypadkach od czasu do czasu wymagane jest stworzenie transkrypcji nagrań.
Czym jest transkrypcja?
Pierwsze z czym owa transkrypcja się kojarzy to fonetyka, zapis fonetyczny, czyli stworzenie głoskowego zapisu tego, co ludzie wypowiadają, ale bynajmniej nie chodzi o zapis gramatyczny, ale właśnie fonetyczny, czyli tego jak dane słowo jest wymawiane. I dokładnie bardzo podobna zasada jest w transkrypcji nagrań, w której zwyczajnie chodzi o przepisanie tego, co ktoś mówi (tym razem jednak gramatycznie).
Sprawa wydaje się oczywista, ale sama zabawa w tego typu zapiski do najprzyjemniejszych nie należy. Trzeba bowiem spędzić czasem długie godziny na odsłuchiwaniu zapisu i powolnym, słowo po słowie wpisywania tego na kartkę. Dobrze zatem, że są firmy, które oferują transkrybowanie tekstów. Będzie to rzecz jasna trochę kosztować, ale czasem warto poświęcić pieniądze na rzecz wolnego czasu. Korzystanie z zakładów oferujących tego typu usługi jest o tyle dobre, że dokonują oni zapisu z każdego nośnika, jaki zostanie im dostarczony – oczywiście chodzi tu o te profesjonalne firmy, mogą bowiem być mniejsze przedsiębiorstwa zajmujące się bardziej ograniczoną działką. Dobrze jest o tym wiedzieć, bo może zdarzyć się tak, że prędzej czy później przyjdzie nam skorzystać z takich usług.
Dla kogo?
Nie tylko bowiem dziennikarze i adwokaci mogą potrzebować transkrypcji nagrań, ale zdarza się, że w szkole zostaje zadane przepisanie jakiegoś fragmentu z nagrania. Nie chodzi w tym miejscu o namawianie do jakiejkolwiek nieuczciwości (bo przecież zlecenie takiego zadania komuś innemu jest swego rodzaju oszustwem), ale raczej pomoc w jego wykonaniu. Nie każdy bowiem ma dostęp do komputera, a tym bardziej drukarki. Może i to nie powinno być problemem, ale w dobie wszechogarniającej komputeryzacji w szkołach wymagane prace są coraz częściej w formie druku, a nie pisane odręcznie. Oczywiście jednym z powodów tego typu zachowania jest chęć ułatwienia sobie życia, ponieważ niektórych pism nie da się odczytać, ale z drugiej strony jest to uczenie uczniów lenistwa.
Pisanie na komputerze wymaga bowiem mniejszej ilości czasu i wysiłku, niż rękopis. Wracając do transkrypcji nagrań, to zlecając to jakiejś firmie samemu można zająć się wieloma innymi sprawami. Nie każdy ma bowiem takie ilości czasu, by móc przez pół dnia spędzić siedząc przed komputerem. Niby jest wtedy wykonywana praca, ale spora część osób miałaby w sobie duży bunt, ponieważ przy takim transkrybowaniu nieustannie towarzyszyłaby myśl o tym, ile innych pożytecznych rzeczy można by było w tym czasie wykonać.
Praca jednak jest pracą i nie zawsze spełnia ona ludzkie oczekiwania. Dla jednych spędzanie czasu na przepisywaniu jakichś tekstów będzie nużącym, pozbawionym sensu zajęciem, a dla drugich fascynującą przygodą, ponieważ innej formy pracy nie są sobie w stanie wyobrazić. Każdy jest inny, więc dobrze, że są najróżniejsze formy działalności. Dzięki temu każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.