Chirurgia plastyczna (kosmetyczna / estetyczna) – gałąź medycyny związana z korekcją obiektywnych lub subjektywnych mankamentów ciała. Ściśle powiązana z: neurochirurgią, laryngologią, chirurgią dziecięcą, okulistyką, ortopedią, psychologią, psychiatrią, rehabiltacją.

Historia chirurgii plastycznej

Trudno jednoznacznie określić na kiedy datuje się pierwsze działania na polu zabiegów chirurgicznych. Podstawową trudność polega na tym, iż trudno jednoznacznie stwierdzić, które działania można zakwalifikować jako operację plastyczną – system postępowania różnił się od systemu stosowania w czasach dzisiejszych.

Operacja plastyczna koszt

Gwałtowny rozwój chirurgii plastycznej datuje się na XIX wiek dzięki Johnowi Mettauerowi (niektórzy naukowcy postawili tezę, iż początki chirurgii mogą mieć korzenie w czasach starożytnych). Wcześniejsze próby były raczej eksperymentalne i efekt końcowy nie był korzystny (w XV wieku miała miejsce korekcja psiego nosa, wykonana przez  Heinricha von Pfolspeundta).

Na rozwój tej dziedziny duży wpływ miały wojny. Sprawą pierwszorzędną dla chirurgów plastycznych była eliminacja wrodzonych wad oraz defektów ciała powstałych podczas wypadków / urazów / chorób. Po II wojnie światowej powstało wiele klinik chirurgii plastycznej.

Zmiany wymagające ingerencji chirurga plastycznego:

  • Złośliwe zmiany nowotworowe, zwłaszcza skóry na twarzy, rękach i nogach
  • niedawno nabyte uszkodzenia skóry, zwłaszcza głowy, skóry twarzy, kończyn
  • zaawansowane poparzenia skóry
  • długotrwałe, otwarte, ziarniste uszczerbki tkanki
  • wady wrodzone, ze specjalnym uwzględnieniem twarzy (rozszczepienie wargi)
  • amputacje, oskalpowania, rozerwanie ścięgna
  • deformacje po chorobie, urazach, po operacji, natury estetycznej

Chirurgia plastyczna w obecnych czasach

Na chwilę obecną operacje plastyczna są stosowane na szeroką skalę. Zmieniły się metody, technologie, a także sam cel poddania się operacji. Z nowoczesnych rozwiązań nadal korzystają osoby potrzebujące, posiadające defekty po wypadkach, poparzeniach oraz z wadami wrodzonymi (na przykład rozszczepienie wargi). Równolegle to tych zabiegów – bardzo dynamicznie rozwija się chirurgia estetyczna, która cieszy się z roku na rok co raz to większą popularnością. Mniej więcej w latach 80-tych rozpoczęła się fala popularności tej dziedziny.

Jak podaje klinika CM Sanitas: Chirurdzy wykonują działania, mające na celu poprawianie wyglądu człowieka tylko w celach estetycznych, pomagające zbliżyć się do „ideału piękna”. Operacje piersi, liposukcja (odsysanie tłuszczu), korekty podbródka, szyi, pośladków… Możliwości są niemal nieograniczone.

Można sobie tylko wyobrazić, jak istotny może być każdy jeden, drobny zabieg dla pacjenta, który boryka się z zaawansowanymi defektami od urodzenia lub skutkami nieszczęśliwych przypadków, schorzeń czy poparzeń.

Z tego powodu warto mieć na uwadze,  że zabiegi plastyczne – wbrew panującym opiniom – to coś, co ma dużo większe znaczenie niż tylko spełnianie wymysłów grymaszących, wiecznie niezadowolonych ludzi.