Alkohol jest uznawany za jedną z najpopularniejszych używek na świecie.

W Polsce napoje alkoholowe są spożywane więcej niż raz w tygodniu, zwłaszcza w weekend. Jednakże wiele osób zapomina, że oprócz przyjemności picie alkoholu ma bardzo często negatywny wpływ na zdrowie – w tym również jakość snu oraz odpoczynku.

Powiedzenie, że kieliszek wina czy butelka wina na dobry sen to doskonałe rozwiązanie, jest błędne. W praktyce alkohol nie sprawia, że zasypia się nam lepiej, a sen jest dobrej jakości. Osoby, które spożywają alkohol w dużej ilości coraz częściej skarżą się na chroniczne zmęczenie, brak odporności na stres czy trudności w koncentracji? Jak to jest z tym alkoholem? Jak alkohol wpływa na jakość snu i czy może wywoływać bezsenność?

Alkohol a sen – fakty i mity

Mitów na temat pozytywnego wpływu alkoholu na jakość snu jest mnóstwo. Jedni twierdzą, że alkohol działa usypiająco i zdecydowanie łatwiej jest zapaść w sen po jego spożyciu. Inni natomiast uważają, że warto wypić kieliszek wina (lub kilka) przed snem, aby w spokoju przespać całą noc, a rano wstać wypoczętym.

Wbrew pozorom alkohol wcale nie ma dobrego wpływu na sen, a spożywany w dużych ilościach powoduje problemy z zasypianiem oraz wywołuje bezsenność.

Bez wątpienia jednak alkohol w specyficzny sposób wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, hamując przy tym jego sprawność. Dzięki temu faktycznie możliwe jest wprowadzenie umysłu, a co się z tym wiąże również ciała w stan spokoju i relaksu. Alkohol działa w sposób bardzo zbliżony do tabletek nasennych, skracając tym samym czas zasypiania. W praktyce jednak nie ma on pozytywnego wpływu na jakość snu, a także czas wypoczynku.

Jak alkohol wpływa na jakość snu?

Z racji tego, że alkohol wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, jego celowe upośledzenie może mieć poważne konsekwencje. Nadużywanie alkoholu sprawia, że faktycznie zasypiamy szybciej, ale natomiast budzimy się często w nocy, wstając przez to rano niewyspanym.

Energia spada również szybciej w ciągu dnia, dlatego wiele osób spożywających alkohol w dużych ilościach odczuwa zmęczenie w godzinach popołudniowych. Choć w krótkiej perspektywie alkohol może być traktowany jako sposób na łatwiejsze zasypianie, na dłuższą metę będzie powodował problemy z bezsennością, a następnie je pogłębiał.

Alkohol przyspiesza zasypianie, gdyż w sen zapadamy niemal od razu. Jednak jakość tego snu znacząco się będzie różniła, gdyż alkohol zaburza naturalny cykl snu, oparty na dwóch etapach – REM oraz NREM.

bezsenność po alkoholu

Bezsenność po alkoholu – czy jest możliwa?

Chyba każdy doświadczył tego, że ze zmęczenia nie jest w stanie zasnąć. W dłuższej perspektywie brak prawidłowego cyklu snu sprawia, że osoby nadużywające alkoholu chodzą zmęczone i nie są w stanie odpocząć w nocy. W efekcie po kilku tygodniach, pomimo wypicia alkoholu, zaczynają zmagać się z pogłębiającą się bezsennością.

Zatem z czasem alkohol zamiast pomóc, przynosi więcej szkody niż pożytku poprzez utrwalenie zaburzeń snu. Bezsenność natomiast jest bardzo trudno wyleczyć.

Bezsenność po alkoholu jest jak najbardziej możliwa, a cierpią na nią przede wszystkim osoby zmagające się z problemem uzależnienia. Alkohol nigdy nie będzie skutecznym sposobem na ułatwienie czy przyspieszenie zaśnięcia, a wręcz odwrotnie. Dlatego warto odstawić alkohol przed pójściem spać, aby jak najefektywniej wykorzystać czas przeznaczony na odpoczynek. Zaburzenia fazy REM zwiększają także podatność organizmu na uzależnienia.

Osoby, które mało śpią, szybciej się uzależniają i bardzo często nie widzą tej cienkiej granicy pomiędzy spożywaniem alkoholu dla przyjemności a uzależnieniem od niego. Pomocą w sytuacji uzależnienia od alkoholu jest skorzystanie z doświadczenia wrocławskiego Ośrodka Przebudzenie, który pomaga osobom borykającym się z tym problemem.

Częste picie alkoholu przed snem może doprowadzić również do choroby alkoholowej. Wyleczenie uzależnienia od alkoholu jest niezwykle trudne, a sam alkohol negatywnie wpływa na życie alkoholika. Dlatego zamiast spożywania alkoholu przed snem, lepiej znaleźć inne sposoby ułatwiające zasypianie. Dzięki temu nie tylko wypracujemy sobie zdrowe nawyki i poprawimy jakość snu, ale również uchronimy się przed uzależnieniem od alkoholu.