Chcesz podjąć się nauki nowego języka obcego, ale nie wiesz, na jaki się zdecydować? Na świecie jest dziś naprawdę wiele popularnych języków i pomysł ograniczenia się wyłącznie do jednego wydaje się wręcz szalony – języki obce to naprawdę dobra zabawa i okazja, by poznać przy okazji trochę świata i innych kultur.

W szkołach językowych znajdziesz zarówno najpopularniejsze już angielski i niemiecki, jak i trochę mniej oblegane francuski i hiszpański, czy wreszcie zupełnie egzotyczne, takie jak japoński. Na który z nich postawić i dlaczego?

Szeroki wybór języków obcych

Opcji nauki języka obcego jest dziś naprawdę wiele – samouczki, kursy internetowe, szkoły językowe, a nawet oferty zagranicznych kursów z native speakerami! Miło jest móc pochwalić się znajomością języka innego niż ojczysty, szczególnie w dobie globalizacji i przenikania się kultur na całym świecie.

W szkołach językowych takich jak wrocławska Yellow potrzebę nauki widać wśród kursantów bardzo wyraźnie, a zainteresowanie nie tylko wręcz podstawowym już językiem angielskim, ale też nieco mniej popularnymi w Polsce hiszpańskim, portugalskim czy rosyjskim nieustannie rośnie. To, który wybierzesz dla siebie zależy od wielu czynników, choć warto skupić się przede wszystkim na tym po co chcesz nauczyć się języka, jak łatwo przychodzi ci nauka języków obcych i jak często planujesz korzystać z niego w życiu codziennym.

Ci, którzy planują wyjazd za granicę mają sprawę ułatwioną, bo wybierają język swojego kraju docelowego. Pozostali mają pełną dowolność – jeśli tylko nastawisz się na naukę, opanujesz każdy z nich!

Dlaczego warto postawić na język angielski i niemiecki?

Wydawać by się mogło, że angielski jest dziś językiem międzynarodowym, niezwykle podstawowym i opanowanym przez większą część świata. W rzeczywistości jednak, aby faktycznie się nim posługiwać, nie wystarczy pobieżne osłuchanie się z językiem. Na szczęście zarówno język angielski, jak i język niemiecki są stosunkowo łatwymi językami do nauki.
nauka języka niemieckiego
Przyczyną problemów z opanowaniem ich gramatyki, na którą często skarżą się uczniowie szkół nie jest sam język, a zwyczajny brak odpowiednich metod przyswajania wiedzy. Na dobrze zorganizowanych kursach językowych wszystkie metody nauczania dobierane są tak, by wyniki były jak najbardziej efektywne. Dlaczego jednak mielibyśmy się uczyć angielskiego i niemieckiego?

Bez tego pierwszego trudno dziś przetrwać gdziekolwiek za granicą, bo nie znając języka lokalnego to właśnie angielski będzie najlepszą formą komunikacji. Niemiecki to z kolei język naszych największych zachodnich sąsiadów i kraju, który warto zwiedzić. Kto wie, kiedy okaże się przydatny.

Języki południowców – hiszpański, francuski, włoski, portugalski

Wakacje w zachodnio-południowej części Europy od dawna cieszą się ogromnym powodzeniem, jednak dla wielu ludzi są one też często miejscem docelowym do dłuższych wyjazdów. Jakikolwiek nie byłby twój powód, nauka hiszpańskiego, francuskiego, włoskiego i portugalskiego to zawsze dobry pomysł.
nauka włoskiego

Pojawiają się często głosy, że włoski to jeden z łatwiejszych języków do nauki i jest w tym jakieś ziarno prawdy, choć oczywiście nie można powiedzieć, że każdemu przyjdzie on z łatwością. Pewne jest natomiast, że opanowując jeden z nich, nauka pozostałych będzie jeszcze łatwiejsza. Podobne źródła słów, zbliżone dźwięki i tempo mowy – w tych językach najtrudniejsze będą dla ciebie początki.

Odrobina azjatyckiej egzotyki – język japoński

Japoński i chiński to dwa języki azjatyckie, które w ostatnich latach odgrywają coraz większą rolę na arenie międzynarodowej i są źródłem pewnego fenomenu językowego. Naukowcy i specjaliści od globalizacji twierdzą nawet, że są one językami przyszłości.

Dla Europejczyka nauka japońskiego z pewnością nie będzie należała do najłatwiejszych zadań. Języki te są melodyjne, a ich prawidłowa wymowa polega przede wszystkim na różnym intonowaniu jednakowo zapisywanych słów. Problem sprawi też zupełnie inny alfabet, który nie tylko wygląda jak kilka przypadkowych kresek, ale też nie bazuje na zasadzie jedna głoska=jedna litera. Tam symbole mogą oznaczać całe sylaby a nawet słowa. Niemniej, do odważnych świat należy, a wpisanie języka japońskiego w CV zawsze wygląda interesująco.