Leczenie alkoholizmu odbywa się najczęściej poprzez psychoterapię, która ma na celu pomóc w wychodzeniu z nałogu. Dość często zdarza się jednak, że pacjenci są w tak zaawansowanym stadium choroby alkoholowej, że potrzebują wsparcia farmakologicznego. Dowiedz się więcej na temat leków, które stosuje się w terapii alkoholizmu.

W jakich sytuacjach niezbędne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego?

Leczenie farmakologiczne włącza się najczęściej wtedy, gdy psychoterapia nie daje pożądanych efektów. Dotyczy to pacjentów, którzy mają problem z utrzymaniem trzeźwości i nie mogą oprzeć się pokusie sięgnięcia po trunki. Środki farmakologiczne stosuje się również u pacjentów, którzy cierpią na zaburzenia oraz choroby psychiczne. Chodzi głównie o depresję, schizofrenię oraz chorobę afektywną dwubiegunową.

Zastosowanie środków farmakologicznych musi być uzgodnione z terapeutą zajmującym się leczeniem uzależnionego pacjenta. Muszą być one także dopasowane do fazy uzależnienia, stanu zdrowia oraz ogólnych predyspozycji alkoholika. Zaleca się, aby leczenie farmakologiczne trwało co najmniej kilka miesięcy. Tylko wtedy jego wdrożenie może przynieść oczekiwane efekty.

Jakie środki farmakologiczne stosuje się w leczeniu alkoholizmu?

Disulfiram

Jedna z najbardziej znanych i najczęściej stosowanych w leczeniu alkoholizmu substancji, jest disulfiram. Działanie tego leku oparte jest na blokadzie dehydrogenazy aldehydu octowego, czyli głównego enzymu wątrobowego, który odpowiedzialny jest za trawienie alkoholu. W efekcie u pacjentów, u których zastosowano tę substancją, a mimo to sięgnęła po alkohol, pojawia się reakcja disulfiramowa. Objawia się ona najczęściej bardzo silnym bólem głowy, zawrotami głowy i wymiotami, nadmierną potliwością, przyspieszonym biciem serca.

Disulfiram bywa potocznie nazywany esperalem. Jest podawany pacjentom w postaci tabletek, które zaszywa się pod skórą. Substancja uwalnia się stopniowo przez okres około 8 miesięcy. Substancja ta stosowana jest w terapii awersyjnej, która ma na celu zniechęcić do sięgania po alkohol. Wywołuje ona bowiem nieprzyjemną, a niekiedy również niebezpieczną reakcję.

W całej Polsce działają gabinety, w których można poddać się zabiegowi wszywania substancji, jaką jest esperal Warszawa to jedno z miast, w którym można z niego skorzystać. Disulfiram jest najstarszym lekiem, który stosuje się już od wielu lat w leczeniu alkoholizmu.

Akamprozat

Jest to lek nowoczesnego typu, który oddziałuje bezpośrednio na receptory układu hamujące aktywność komórek nerwowych oraz aktywującego neurony. Dzięki temu przywraca równowagę między tymi dwoma układami, która została zaburzona na skutek długotrwałego spożywania alkoholu. Stosowanie go może skutecznie pomóc w zachowaniu abstynencji. Stosuje się go zapobiegawczo już po terapii alkoholizmu. Jest to substancja, która dość rzadko reaguje z innymi lekami i nie wywołuje działań niepożądanych.

Naltrekson

To kolejny preparat o udowodnionym działaniu, który stosuje się wspomagająco w leczeniu alkoholizmu. Główną zasadą jego działania jest wypieranie endorfin, które wytwarzane są podczas spożywania alkoholu. W ten sposób alkoholik przyjmujący ten lek nie obserwuje u siebie uczucia euforii oraz szczęści. Spada ochota na spożywanie alkoholu. Redukuje on również głód alkoholowy, dzięki czemu osobie uzależnionej zdecydowanie łatwiej jest powstrzymać się przed sięganiem po tę substancję odurzającą. W ten sposób osoba uzależniona coraz mniej chętniej sięga po alkohol, zdecydowanie łatwiej jest jej wytrwać w trzeźwości.

Jakie inne leki stosuje się podczas leczenia alkoholizmu?

U alkoholików bardzo często pojawiają się inne dolegliwości, przede wszystkim zaburzenia psychiczne i nerwowe. Lekarz powinien ocenić, czy pacjent musi przyjmować dodatkowe środki farmakologiczne, które złagodzą jego objawy. Mogą to być środki antydepresyjne, przeciwlękowe itd. Ze względu na możliwość wystąpienia niepożądanych objawów po połączeniu ich z alkoholem, mogą być przyjmowane wyłącznie przez pacjentów zachowujących abstynencję.

alkohol

Leczenie farmakologiczne musi być zawsze dopasowane do stopnia uzależnienia oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Ich przepisanie wymaga przeprowadzenia odpowiednich badań oraz wywiadu lekarskiego. Podczas niego lekarz oceni, czy u konkretnego pacjenta można zastosować dane leki. Tylko wtedy taka terapia będzie bezpieczna, a także przyniesie oczekiwane efekty w postaci wyjścia z nałogu oraz pozostania w całkowitej abstynencji.