U Twojego dziecka zdiagnozowano właśnie skoliozę i zastanawiasz się, w jaki sposób to rozpoznanie zmieni Wasze codzienne życie? W tym artykule zmierzymy się z kilkoma mitami na temat skoliozy i opowiemy, jak może wyglądać leczenie oraz dlaczego nie warto z nim zwlekać.

Czym jest skolioza i jakie są jej objawy?

Skolioza to zbiorcza nazwa określająca powszechne schorzenia kręgosłupa, do których zaliczamy następujące deformacje:

 • Boczne skrzywienie kręgosłupa;
 • Ordoskoliozę lub kifoskoliozę, czyli skręcenie kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej;
 • Rotację i torsję kręgów w płaszczyźnie poziomej.

Skolioza może występować na różnych odcinkach kręgosłupa, choć medycyna najczęściej spotyka się z deformacjami odcinka piersiowego. Rozróżnia się także pomiędzy trzema stopniami skoliozy w zależności od wielkości kąta skrzywienia kręgosłupa. Do objawów tego schorzenia możemy zaliczyć:

 • Nierówną wysokość ramion i bioder;
 • Wystające łopatki i ich nierówne ustawienie;
 • Narastanie garbu z jednej strony pleców;
 • Asymetryczność pomiędzy prawym i lewym wcięciem w talii;
 • Różnice pomiędzy długością nóg w zaawansowanym stadium skoliozy.

Przyczyny powstawania skoliozy u dzieci

Dzieci mają większą szansę na wystąpienie skoliozy niż dorośli, zwłaszcza gdy ich organizm znajduje się w fazie szybkiego wzrostu. W tym okresie mięśnie mogą nie nadążać za dynamicznym wydłużaniem się kości, przez co nie stanowią dla szkieletu wystarczająco silnej podpory. Skolioza, która pojawi się u dziecka będzie pogłębiać się, dopóki organizm nie przestanie rosnąć albo nie zostaną podjęte przeciwdziałania, dlatego warto regularnie monitorować postawę swojej pociechy.

Skoliozę należy odróżnić od krzywizny kręgosłupa, jaka może powstać w wyniku zajmowania przez dziecko nieprawidłowej pozycji przy biurku lub noszenia tornistra na jednym ramieniu. Choć te niezdrowe praktyki są bardzo niekorzystne dla postawy    ciała i komfortu dziecka, same w sobie nie wywołują skoliozy a jedynie mogą ją pogłębić. Faktyczna skolioza jest albo wrodzona, albo powodowana poważnymi problemami jak przepuklina krążka międzykręgowego, guzy kości lub dystrofia mięśniowa.

Skolioza – możliwe powikłania

Skolioza prowadzi do niezdrowego nacisku na narządy wewnętrzne, przede wszystkim serce i płuca, co może skutkować niewydolnością krążenia i układu oddechowego. Cierpiący na nią pacjenci uskarżają się również na dolegliwości bólowe i neurologiczne, przykurcze mięśniowe i zaburzenia chodu.

Na czym polega leczenie skoliozy?

Leczenie skoliozy obejmuje odciążanie kręgosłupa i korekcję jego kształtu za pomocą ćwiczeń i noszenia specjalistycznych gorsetów. Dobrym przykładem jest popularny gorset Cheneau, którego zadaniem jest trójpłaszczyznowe rozłożenie sił działających na kręgosłup, zapobieganie przesuwaniu się tkanek i przywrócenie prawidłowej struktury mięśniowej.

Rodzaj wykonywanych ćwiczeń będzie zależał od stopnia skoliozy i indywidualnych predyspozycji pacjenta, dlatego rehabilitacja powinna być ustalana z lekarzem ortopedą, którego zaleceń musimy ściśle przestrzegać. Można się jednak spodziewać, że wśród rekomendowanych przez specjalistę metod znajdziemy:

 • Gimnastykę korekcyjną i pływanie na basenie;
 • Spanie na twardszym materacu i płaskiej poduszce;
 • Dbanie o prawidłową pozycję ciała podczas odrabiania lekcji i zakup biurka umożliwiającego kompleksową regulację wysokości i kąta nachylenia blatu.

Niestety dzieci chorujące na skoliozę muszą zrezygnować z jazdy konnej, ponieważ taka aktywność zakłada podskakiwanie ciała na siedzeniu, które może przyczynić się do pogłębienia wady. Leczenie operacyjne będzie konieczne jedynie wtedy, gdy skrzywienie przekracza 40 stopni a inne sposoby jego korekcji nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

skolioza dziecka

Co robić, gdy u dziecka zostanie zdiagnozowana skolioza?

W leczeniu skoliozy najważniejsza jest systematyczność i adekwatność, dlatego też powinno ono przebiegać pod nadzorem ortopedy i fizjoterapeuty. Pozostając w kontakcie ze specjalistami, możemy mieć pewność, że nie przeoczymy niepokojących oznak progresji choroby i nie zaszkodzimy naszemu dziecku źle dobranymi ćwiczeniami. Fizjoterapeuta mający dobry kontakt z maluchami może zamienić uciążliwe ćwiczenia w fascynującą grę i tym samym zmotywować dziecko do ich wykonywania.

Zastanawiasz się, w jakiej placówce możesz liczyć na nowoczesne leczenie skoliozy w Gdańsku? Zapoznaj się z ofertą Centrum Spine stworzonego przez zespół medyków specjalizujących się w rehabilitacji. Centrum Spine zapewnia kompleksową diagnostykę i leczenie schorzeń kręgosłupa.