Zawód kierowcy jest jednym z tych, o którym mówi się, że żaden kryzys go nie ruszy. Dlaczego? Zawsze będą nam niezbędne usługi transportowe, zawsze trzeba będzie coś przewozić z jednego miejsca na drugie. Zawód kierowcy kojarzy się więc ze stabilnym zatrudnieniem, ciekawą pracą i dobrym wynagrodzeniem. Czy tak jest w rzeczywistości? Co właściwie należy zrobić, by zyskać status zawodowego kierowcy?
Jak wygląda praca kierowcy CE?
Należy pamiętać, że typ pojazdu, którym kierowca będzie kierował determinuje charakter całej pracy. Zupełnie inaczej wygląda praca taksówkarza, inaczej kierowcy autobusu a jeszcze inaczej kierowcy ciągnika siodłowego. Bez względu na to, w jakim aucie się pracuje, praca kierowcy wiąże się z silną presją czasu i często poczuciem chronicznego zmęczenia. Z drugiej strony, kierowca z odpowiednimi kwalifikacjami jest jednym z najbardziej poszukiwanych pracowników na rynku pracy. Trudno być zawodowym kierowcą i mieć problemy ze znalezieniem zatrudnienia.
Co muszę mieć?
Niezbędną sprawą do pracy jako zawodowy kierowca jest posiadanie prawa jazdy kategorii B, czyli tej pozwalającej prowadzić auta o wadze mniejszej niż 3,5 tony. To posiadanie właśnie tej kategorii umożliwia nam późniejsze ewentualne dorobienie sobie kategorii C, zezwalającej na kierowanie pojazdami powyżej 3,5 tony, C+E, dzięki której można prowadzić pojazdy powyżej 3,5 tony plus przyczepka, czy D, zezwalającej na prowadzenie autobusów.
Żeby mieć możliwość pracowania jako kierowca przewożący towary, na przykład jako kierowca tirów, lub osoby, jako kierowca autobusu miejskiego, należy przejść rozmaite szkolenia. Każdy rodzaj przewozu jest obarczony powinnością skończenia odpowiedniego kursu, które mogą się różnić formą bądź czasem trwania. Dodatkowo, dobry kandydat na kierowcę zawodowego powinien móc się pochwalić dobrym stanem zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego, nienagannym wzrokiem i dobrą formą układu szkieletowo-kostnego – jako, że praca kierowcy jest siedząca, może wiązać się to z nieprzyjemnymi objawami chociażby ze strony kręgosłupa. Poza tym, osoba chcąca być kierowcą zawodowym musi posiadać szybki refleks, by móc sprawnie reagować na sytuacje na drodze, spostrzegawczością, umiejętnością koncentracji uwagi (ponieważ bardzo łatwo się rozproszyć po dwugodzinnej, monotonnej jeździe autostradą). Warto też posiadać dobrą pamięć, dobrą orientację w terenie oraz niezłą wyobraźnię przestrzenną, czyli wszystkie cechy, które czynią wszystkich ludzi, nie tylko zawodowców, dobrymi kierowcami.
W zależności od tego, gdzie pracuje dany kierowca, może liczyć na różne wynagrodzenie. Kierowca autobusu miejskiego zarabia około 2000-4000 złotych. Najwyższe zarobki gwarantuje jeżdżenie w trasach międzynarodowych – i tak kierowca tira jeżdżący między granicami różnych krajów może liczyć na wypłatę wynoszącą 6000 złotych netto miesięcznie. Należy pamiętać, że jest to jednak ciężka praca wymagająca wielu poświeceń i rozważyć, czy opłacają się one nawet biorąc pod uwagę całkiem wysoką pensję.