Jeśli podejrzewasz, że Twój notebook został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, nie panikuj. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby sprawdzić i usunąć złośliwe oprogramowanie z systemu. Niewielkim wysiłkiem możesz pozbyć się złośliwego oprogramowania wpływającego na Twój notebook, a także zabezpieczyć swoje dane przed uszkodzeniem

Zawirusowany laptop – jakie to zagrożenie?

Zawirusowany laptop to poważne zagrożenie dla każdego, kto przechowuje na danym urządzeniu ważne zasoby firmowe (dokumenty księgowe, bankowe czy handlowe) lub osobiste (prywatne dokumenty zawierające wrażliwe dane osobowe). Wirus może spowodować wyciek do internetu, co daje okazję włamywaczom np. do zaciągnięcia pożyczki na konto poszkodowanego. To właśnie dlatego konieczne jest podejmowanie takich działań, które zapobiegną podobnym problemom w przyszłości.

Zainfekowany notebook – jak temu zapobiegać?

Istnieje wiele sposobów na to, by móc skutecznie zapobiec zawirusowaniu laptopa. Aby osiągnąć ten cel, należy regularnie instalować aktualizacje systemowe; w przypadku komputerów z systemem Windows służy do tego internetowa usługa Microsoft Update.

Ponadto, konieczne jest włączenie zapory systemu Windows, która na bieżąco monitoruje zagrożenia czyhające na nas w sieci. Oprócz tego zaleca się zakup oprogramowania antywirusowego. Może ono skutecznie ochronić nas przed atakami hakerskimi oraz wirusami komputerowymi.

Zawirusowany notebook – jak to sprawdzić?

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jeśli podejrzewasz, że Twój notebook został naruszony, jest sprawdzenie ustawień BIOS lub UEFI. Są to podstawowe ustawienia dla twojego komputera, a jeśli zostały zmienione, może to oznaczać, że ktoś próbuje uzyskać dostęp do twojego systemu.

Aby sprawdzić ustawienia systemu BIOS/UEFI, uruchom ponownie komputer i poszukaj komunikatu w stylu „Naciśnij klawisz F1, aby wejść do systemu BIOS”. Gdy znajdziesz się w menu BIOS/UEFI, poszukaj podejrzanych ustawień lub zmian. Jeśli nie masz pewności, czego szukać, porównaj bieżące ustawienia ze zrzutem ekranu lub zdjęciem ustawień domyślnych.

Jeśli obawiasz się, że Twój notebook został zawirusowany, z pewnością zadowoli Cię informacja, że istnieje wiele bezpłatnych skanerów antywirusowych online, których można użyć do przeskanowania komputera w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania. Do rozwiązań w tej kategorii należą np. Online Virus Scanner firmy Kaspersky i Online Virus Scanner firmy Bitdefender. Oba te programy przeskanują komputer w poszukiwaniu złośliwych plików lub programów, które mogą być obecne.

Windows Defender jako sposób na zeskanowanie laptopa

Aplikacje antywirusowe to nie jedyne dostępne rozwiązanie; oprócz tego warto skorzystać z aplikacji systemowych. Jedną z nich jest Windows Defender to darmowy program instalowany na wszystkich komputerach z systemem Windows. Aby z niego skorzystać, otwórz menu Start i wpisz „Windows Defender”. Kliknij pierwszy wynik, aby otworzyć program.

Gdy jesteś w programie Windows Defender, kliknij „Opcje skanowania”, a następnie wybierz „Pełne skanowanie”. Spowoduje to przeskanowanie całego komputera w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania. W zależności od wielkości dysku twardego proces ten może potrwać od paru minut do nawet kilku godzin.

Jak sprawdzić, czy laptop jest zawirusowany? Użyj do tego celu menedżera zadań

Innym sposobem sprawdzenia, czy komputer jest zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, jest wyszukanie podejrzanych programów lub procesów działających w tle. Aby to zrobić, otwórz Menedżera zadań, naciskając Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze. Następnie kliknij zakładkę „Procesy” u góry okna.

Przejrzyj listę procesów i sprawdź, czy są jakieś, których nie rozpoznajesz lub które wydają się zużywać dużo zasobów (procesora lub pamięci). Jeśli zauważysz coś podejrzanego, przed podjęciem dalszych działań sprawdź to online, aby sprawdzić, czy jest to znane złośliwe oprogramowanie.

laptop

Podsumowanie

Jeśli obawiasz się, że Twój notebook może być zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, możesz wykonać kilka czynności, aby to sprawdzić. Najpierw możesz przeskanować swój system za pomocą programu Windows Defender lub bezpłatnego skanera antywirusowego online. Po drugie, warto zweryfikować, czy w Twoim notebooku nie działają podejrzane aplikacje. Na koniec możesz sprawdzić oznaki ingerencji, takie jak zmiany w systemie BIOS/UEFI lub kolejności rozruchu.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że powyższe działanie mają jednak charakter doraźny. Jeśli chcesz zyskać stuprocentową pewność – udaj się do serwisu laptopów. Takie rozwiązanie oznacza wsparcie ze strony profesjonalistów; serwisanci dzięki wieloletniemu doświadczeniu mogą szybko ocenić, czy Twój laptop został zainfekowany. Do firm, które świadczą usługi w tym zakresie, należy m.in. Nano-Serwis.