Do prowadzenia prac na budowie na szeroką skalę konieczne jest posiadanie profesjonalnego sprzętu. Lista urządzeń z tej kategorii jest bardzo szeroka; należy do niej m.in. mini żuraw. Do czego można go wykorzystać? 

Mini żuraw – co to za urządzenie? 

Mini żuraw to urządzenie, które na pierwszy rzut oka przypomina standardowy dźwig, ale ma znacznie mniejsze gabaryty. Różni się ono od swojego większego odpowiednika m.in. podporami bocznymi, których celem jest zapewnienie stabilności podczas codziennej pracy. 

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń do prac budowlanych, obsługa mini żurawia również wymaga odpowiedniego zaświadczenia kwalifikacyjnego – mowa  tu o zaświadczeniu do obsługi żurawi samojezdnych (IIŻ). 

Zastosowanie mini żurawia podczas prac na placu budowy i nie tylko 

Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary oraz dużą wytrzymałość mini żurawie są w ostatnich latach chętnie wykorzystywane na placach budowy. Oto niektóre ze sposobów użycia tego typu urządzeń: 

  • transport elementów szklanych, 
  • przenoszenie cennych przedmiotów i urządzeń, 
  • budowa obiektów z użyciem tzw. bloczków Silka Tempo. 
  1. Transport elementów szklanych 

Szkło i elementy z niego wykonane to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością w dzisiejszym świecie – nie inaczej jest w przypadku architektury. Elementy szklane mają wiele walorów ozdobnych oraz użytkowych, trzeba jednak pamiętać, że są one wrażliwe na uszkodzenia. W związku z tym ich transport jest znacznie trudniejszy – wymaga on takich urządzeń, które zapewnią precyzję podczas transportu. 

W takiej sytuacji warto zastanowić się nad zastosowaniem mini żurawi. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie wydaje się bardzo prosta. Mini dźwigi są nie tylko wytrzymałe, ale także – o czym nie wolno zapominać – zwrotne. Z uwagi na niewielkie rozmiary mini żurawie bardzo dobrze sprawdzają się zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Dzięki temu można je wykorzystać do transportu, np. elementów szklanych we wnętrzu budynku. 

  1. Przenoszenie cennych przedmiotów i urządzeń 

Mini żurawie często stosuje się również podczas przenoszenia cennych przedmiotów i urządzeń, które mają masę na poziomie od kilkudziesięciu do nawet kilkuset kilogramów. Jakie obiekty można zaliczyć do tej kategorii? Oto niektóre z nich: 

  • eksponaty w muzeach, 
  • figury w kościołach, 
  • motocykle, skutery itp., które w ramach akcji promocyjnej umieszcza się w centrach handlowych. 
  1. Budowa obiektów z użyciem bloczków Silka Tempo 

W ostatnich latach sporym zainteresowaniem cieszą się bloczki Silka Tempo. Są one stworzone z warstwy wapienno-piaskowej i służą do szybkiej budowy obiektów. Silka Tempo to dobry sposób na zwiększenie efektywności prac na budowie – szczególnie, jeśli do tego celu używa się mini żurawia. Według różnych szacunków złożona z 2 osób ekipa murarska wyposażona w mini żuraw może być bardziej wydajna niż tradycyjna ekipa złożona z 7 pracowników budowlanych. 

Taki stan rzeczy oznacza, że mini żurawie na budowie to absolutne must have, jeśli podczas prac stosuje się budulec Silka Tempo. 

żuraw

Mini żuraw. Zakup czy wynajem – co jest lepszym rozwiązaniem? 

Przez wiele lat zakup maszyn budowlanych na własność był właściwie jedynym stosowanym sposobem działania. Ostatnio jednak zaczyna się to zmieniać, a na popularności zyskuje wynajem mini żurawia. Dlaczego wybór takiego rozwiązania to dobry pomysł? Istnieje wiele powodów. 

Przede wszystkim, usługa wynajmu maszyny to rozwiązanie, które daje przedsiębiorcy dużą swobodę działania. Zamiast poświęcać dziesiątki tysięcy złotych na zakup maszyny, właściciel biznesu może po prostu wynająć maszynę na z góry określony czas. Jest to ciekawe rozwiązanie, które pozwala na znaczną redukcję kosztów związanych z codzienną działalnością. 

Ponadto, dzięki wynajmowi można ograniczyć także tzw. koszty stałe związane z wykorzystaniem sprzętu do prac budowlanych. Wynajem na kilka godzin lub dni oznacza, że nie trzeba już obawiać się wydatków z tytułu konserwacji sprzętu czy napraw. Zadania te to obszar, którym zajmuje się na co dzień firma wynajmująca sprzęt. Wynajem mini żurawia to rozwiązanie, które na przestrzeni lat stale zyskuje na popularności.