Branża budowlana dzieli się na kilka kategorii. Niezależnie od rodzaju inwestycji występują pewne podobieństwa. Ważne jest zatrudnienie wykwalifikowanej i rzetelnej firmy budowlanej. Musi posiadać sprzęt wysokiej, jakości oraz zatrudniać wielu specjalistów. Oczywiście cena może być wysoka, lecz nie należy oszczędzać, jeżeli efekt ma być zadowalający.
Bardzo ważne są dobre materiały budowlane, w każdej dziedzinie a więc i w procesie budowy drogi. Najważniejsza jest nawierzchnia, ale nie należy zapominać o pozostałych elementach. Istotne są też krawężniki, które spełniają wiele zadań. Między innymi chronią nawierzchnię przed wnikaniem w nią wilgoci.
Z jakiego materiału wykonuje się krawężniki?
Do produkcji krawężników wykorzystuje się najczęściej beton i granit. Oba te materiały mają nieco inne właściwości.
Krawężniki betonowe są bardzo popularne, wpływa na to ich niska cena. Kolejnym powodem powszechnego zastosowania jest też duża wytrzymałość tego materiału. Beton jest bardzo odporny na wysokie i niskie temperatury. Krawężniki z tego materiału bardzo łatwo się układa. Utrzymanie ich w czystości również nie sprawia problemów.
Drugim, już wspomnianym, rodzajem materiału wykorzystywanego do tworzenia krawężników jest granit. Dużą zaletą produktów granitowych jest wytrzymałość. Jeżeli bardzo obciążony pojazd najedzie na granitowy krawężnik, nie pęknie on na całej grubości. W tym wypadku najpoważniejsze uszkodzenie skruszenie się górnej części. Takie zachowanie się tworzywa zapewnia izolację doskonałą izolację przed wilgocią. Dzięki temu nowa na dłużej zachowa idealny stan.
Rodzaje krawężników
- Podstawowym rodzajem jest krawężnik drogowy. Za jego pomocą tworzy się pasy oddzielające chodnik od jezdni.
- Inną funkcję sprawuje krawężnik najazdowy. Jego zaokrąglona górna krawędź służy do układania miejsc wjazdów na parkingi. Wykorzystywany jest też w wszelkiego rodzaju podjazdach na prywatne posesje. Jest to możliwe dzięki obniżonej wysokości krawężnika.
- Krawężnik skośny służy do płynnego łączenia ze sobą krawężnika drogowego i najazdowego. Jego obniżająca się wysokość nie dopuszcza do powstawania żadnych ostrych krawędzi.
- Krawężniki łukowe to ostatni ważny typ. Za ich pomocą tworzy się wszystkie łuki i inne owalne elementy chodników. Dzięki temu zostaje zachowana płynność całego krawężnika oraz jego spójny wygląd.
Wszystkie wymienione rodzaje są łatwe do dopasowania i układania.
Solidna droga
Powstawanie każdej drogi to kilka ważnych etapów. Konieczne jest wyrównanie terenu i stopniowe nakładanie warstw nawierzchni. To w dużej mierze decyduje o powodzeniu inwestycji. Ważnym czynnikiem jest też dobre wykończenie, w którym krawężniki biorą udział. Ich dobre ułożenie wpływa na izolację od wilgoci. Nie wniknie warstwę podbudowy drogi.
Krawężniki produkowane są z betonu lub granitu. Oba materiały mają swoje zalety.