Gilotyny do papieru raczej kojarzą się z ogromnymi drukarniami, które masowo wykorzystują tego typu maszyny. Jednak ich zastosowanie jest o wiele szersze. Do czego się je wykorzystuje i w jakich branżach, można przeczytać w tym artykule.

Gilotyny – gdzie są wykorzystywane?

Gilotyny wykorzystywane są głównie w branży poligraficznej, jednakże maszyny o prostszej budowie często wykorzystywane jest do użytku domowego. Gilotyna jest bowiem urządzeniem, które służy przede wszystkim do cięcia papieru – pojedynczych kartek lub ich plików. Są jednak maszyny, które wykorzystywane są do bardziej skomplikowanych czynności, w tym nawet do cięcia cienkich arkuszy blachy. Z tego właśnie powodu gilotyny występują w wielu różnych rodzajach, a poszczególne modele przystosowane są do odmiennych celów – domowych, biurowych, jak i przemysłowych. W branży poligraficznej gilotyny pełnią niezwykle istotną funkcję – urządzenia wykonują bowiem bardzo skomplikowaną pracę, która fizycznie nie byłaby możliwa do zrobienia przez człowieka. Z tego właśnie powodu można śmiało powiedzieć, że gilotyny są fundamentem dla przemysłu drukarskiego i bez nich rozwój tej branży nie byłby możliwy.

Awaria gilotyny – gdzie należy szukać pomocy?

Gilotyny, jak każde inne urządzenie, może ulec awarii. Z tego powodu bardzo istotny jest regularne i odpowiednio wykonany przegląd. Serwisowanie jest szczególnie ważne w przypadku urządzeń wykorzystywanych w drukarniach, jednakże gilotyny przeznaczone do innych celów również powinny mieć cyklicznie wykonywany przegląd. Serwis jest bowiem gwarancją na to, że dane urządzenie będzie funkcjonowało sprawnie i wydajnie. W przypadku firm oferujących usługi poligraficzne aspekt ten jest szczególnie istotny, ponieważ odpowiednio działający sprzęt w dużej mierze odpowiada za jakość wykonywanych zleceń i ich terminowość. Z tego właśnie powodu sprawny sprzęt to swoisty fundament, który pozwoli danej firmie na zebranie dużej grupy stałych klientów, jak również ułatwi pozyskanie nowych. Dzięki sprawnym gilotyną możliwa jest szybka i niezwykle dokładna realizacja zleceń, a jakość pełnionych usług będzie stała na najwyższym poziomie. Każda firma poligraficzna powinna zatem pamiętać, że serwis urządzeń jest niezwykle ważny, ponieważ bez odpowiednio działających gilotyn osiąganie zamierzonych celów sprzedażowych i produkcyjnych nie będzie po prostu możliwe.

serwis gilotyn

Serwis i naprawa gilotyn – na czym polegają?

Gilotyny to urządzenia o prostej i nieskomplikowanej budowie, mimo to zdarzają się sytuacje, że maszyna ulegnie awarii. Wówczas bardzo istotne jest, aby danym urządzeniem zajęła się firma specjalizująca się w serwisowaniu i naprawie maszyn poligraficznych. Wówczas niesprawna gilotyna zostanie poddana gruntownej kontroli, dzięki której możliwe będzie znalezienie przyczyny problemu.

Naprawa, jak i serwis gilotyn polegają przede wszystkim na dogłębnej analizie jakości danej maszyny. Na przeglądach wykonywane są rutynowe działania – analiza stanu ostrzy, sprawdzenie kątów docinania i wykonanie kontroli zabezpieczeń. Ważna jest również wymiana lub regeneracja ostrzy, jak również wymiana olejów i filtrów. Wszystkie czynności powinny zostać wykonane dokładnie, ponieważ w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że zostanie popełniony błąd i urządzenie szybko ulegnie awarii. Zdarza się, że powodem usterek jest nieodpowiednio wykonany serwis, z tego właśnie powodu przegląd urządzeń powinien być wykonywany przed odpowiednią firmę, która posiada doświadczenie w tej dziedzinie. Nie oznacza to jednak, że każda awaria jest spowodowana błędami serwisantów. Na stan gilotyn ogromny wpływ ma również codzienna pielęgnacja i dbałość, jednakże nawet to nie daje 100% gwarancji na brak awarii. Gilotyny są urządzeniami intensywnie użytkowanymi, z tego powodu usterki są rzeczą w pełni normalną. Najczęściej awarie wynikają z niesprawnością konkretnej części urządzenia – np. sprzęgła, napędu, jak i korbowodu. Wówczas zachodzi potrzeba zniwelowania problemu, dzięki czemu maszyna odzyska swoją sprawność.