Choroby serca wymagają natychmiastowej konsultacji u kardiologa, który na podstawie wywiadu z pacjentem oraz przeprowadzonych badań podejmie decyzję o rozpoczęciu leczenia. Jednym ze schorzeń serca, które nieleczone może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet śmierci, jest zapalenie wsierdzia. 

Co należy wiedzieć o zapaleniu wsierdzia i jakie objawy wskazują, że konieczna jest wizyta u kardiologa? Jakie są metody leczenia zapalenia wsierdzia i czy istnieje szansa na całkowite wyleczenie? 

Czym jest zapalenie wsierdzia? 

Zapalenie wsierdzia to nic innego jak stan zapalny, który dotyka serca, a także zastawek oraz większych naczyń krwionośnych. Najczęściej zapalenie wsierdzia wywołują bakterie, które dostając się do organizmu, doprowadzają do uszkodzenia tkanek, a tym samym ścian serca. Zapalenie wsierdzia jest na tyle poważnym schorzeniem, iż wymaga ono natychmiastowej konsultacji u lekarza. Wynika to z tego, że nieleczone objawy mogą doprowadzić do niewydolności serca, zawału, a w najgorszym wypadku nawet śmierci. 

Obecnie wyróżnia się dwie przyczyny wystąpienia zapalenia wsierdzia: 

  • bakteryjne (infekcyjne),
  • reumatyczne. 

Warto jednak tutaj zaznaczyć, że u większości pacjentów kardiologicznych najczęściej diagnozuje się infekcyjne zapalenie wsierdzia, które wywołane jest obecnością bakterii paciorkowca lub gronkowca. 

Najczęstsze objawy zapalenia wsierdzia 

W zależności od przyczyn zapalenia wsierdzia, choroba będzie dawała różnego rodzaju niepokojące objawy. Z racji tego, że najwięcej pacjentów choruje na zapalenie wsierdzia ze względu na bakterie, które atakują zastawki serca, co prowadzi do powstania wad serca, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę. 

Do objawów wskazujących na bakteryjne zapalenie wsierdzia zaliczamy: 

  • szmery w sercu podczas badania kardiologicznego, 
  • wysoką gorączkę i nagłe osłabienie pacjenta, 
  • szybkie męczenie się, co powoduje konieczność odpoczywania w łóżku, 
  • zwiększoną akcję serca, wywołującą ból w klatce piersiowej, 
  • inne: bóle stawów, zwiększone pocenie się, dreszcze. 

Trochę inne objawy daje reumatyczne zapalenie wsierdzia. W praktyce choroba atakuje cały mięsień sercowy, wywołując tym gorączkę reumatologiczną. W efekcie w miejscu zastawek serca pojawiają się zgrubienia i obrzęk, a wraz z rozwojem choroby – nacieki komórkowe, pojawienie się brodawkowatych zwłóknień i skrzepy krwi. 

Zarówno reumatyczne, jak i bakteryjne zapalenia wsierdzia wymaga leczenia. O ile na infekcyjne zapalenie wskazują m.in. charakterystyczne objawy, o tyle w drugim przypadku zapalenie może zostać wykryte jedynie podczas badania kardiologicznego. 

 

Jak wygląda leczenie zapalenia wsierdzia? 

Diagnozowaniem, a następnie leczeniem zapalenia wsierdzia zajmuje się lekarz o specjalizacji kardiologicznej. To właśnie on na podstawie zebranych informacji od pacjenta, a także po przeprowadzeniu badań, decyduje się na wprowadzenie leczenia. 

Podstawowym sposobem leczenia zapalenia wsierdzia jest podanie pacjentowi antybiotyków. Warto tutaj jednak pamiętać, że pacjent z zapaleniem wsierdzia jest natychmiastowo kierowany na oddział szpitalny, gdzie lekarstwa są mu podawane o konkretnych porach, pod okiem lekarzy, którzy w razie pojawienia się komplikacji mogą szybko zareagować. 

Kuracja antybiotykami w warunkach szpitalnych może potrwać nawet do 6 tygodni. Jeśli po tym czasie wyniki badań dalej wskazują na zapalenie wsierdzia, konieczne może się okazać wykonanie operacji kardiochirurgicznej. W trakcie jej trwania wycina się uszkodzone i chore tkanki, a następnie wszczepia się na ich miejsce protezy. 

Kardiolog – specjalista leczący zapalenie wsierdzia 

Kardiolog jest jedynym lekarzem, który posiada odpowiednie kwalifikacje oraz wiedzę do tego, aby leczyć zapalenie wsierdzia. Dlatego jeśli odczuwamy niepokojące objawy, które mogą wskazywać na bakteryjne lub reumatyczne zapalenie wsierdzia, warto od razu udać się do kardiologa na badanie. Szybko wykryte zapalenie i rozpoczęcie leczenia w warunkach szpitalnych daje ogromne szanse na wyleczenie schorzenia, bez konieczności przeprowadzania operacji. 

kardiolog

W kompleksowej diagnostyce, leczeniu oraz profilaktyce chorób serca i całego układu naczyniowego specjalizuje się kardiolog z Jeleniej Góry z CM Zabobrze. Do zakresu jego działań zalicza się również leczenie zapalenia wsierdzia, które jest niezwykle niebezpieczne dla zdrowia. Pacjenci, u których zdiagnozowano zapalenie wsierdzia, natychmiast otrzymują możliwość rozpoczęcia leczenia, przy pełnym wsparciu lekarza. Już podczas pierwszej wizyty specjalista udzieli wszystkich niezbędnych informacji i przedstawi sposoby leczenia, a także szanse na pełne wyzdrowienie.