Każda osoba rozpoczynająca swoją przygodę z treningami ma świadomość efektów, jakie chciałaby osiągnąć. Może to być zarówno zrzucenie tkanki tłuszczowej, wysmuklenie i wzmocnienie sylwetki, ale również poprawa ogólnego stanu zdrowia, a przede wszystkim zbudowanie kondycji. Szeroko pojętą sprawność ciała zapewnia trening ogólnorozwojowy. Na czym polega i jakie są jego zalety?

Trenerzy personalni zajmują się różnego rodzaju aktywnością. Trudno jednak znaleźć takiego, który nie tylko ułoży plan treningowy, ale poprzez dobór odpowiednich ćwiczeń zadba o całe ciało, a nie tylko efekty, jakie można osiągnąć przychodząc regularnie na siłownię. Niezależnie od tego, w jakim wieku jest podopieczny, warto spróbować treningu ogólnorozwojowego, aby sprawdzić jego pozytywny wpływ na cały organizm.

Na czym polega trening ogólnorozwojowy?

Trening ogólnorozwojowy najczęściej poleca się osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Dzięki pozornie prostym ćwiczeniom i regularności są w stanie wypracować kondycję i odpowiednio wzmocnić mięśnie. Jednak zaletą treningu ogólnorozwojowego jest fakt, że mogą go spokojnie wykonywać osoby posiadające już doświadczenie w ćwiczeniach lub wracają do aktywności fizycznej po niedawno wyleczonej kontuzji.

Trening ogólnorozwojowy, dzięki odpowiednio dobranemu zestawowi ćwiczeń, zmusza do wysiłku fizycznego wszystkie partie mięśniowe na ciele. Dzięki temu różni się od wszystkich innych form treningu. Wymaga on jednak pełnego zaangażowania zarówno podopiecznego, jak i jego trenera personalnego.

trening ogólnorozwojowy pod okiem trenera

Czym jednak charakteryzuje się trening ogólnorozwojowy?

W skład treningu wchodzą ćwiczenia izolowane oraz złożone. Założeniem całego treningu jest fakt, że będzie on wykonywany kilka razy w tygodniu przez czas około trzech miesięcy. Nie powinien być on przerywany, aby przyniósł jakiekolwiek efekty. Ważne, aby poszczególne ćwiczenia były wykonywane pod okiem specjalisty, który na bieżąco będzie korygował nieprawidłowe ruchy oraz postawę.

Trening ogólnorozwojowy a zumba czy joga – różnice

Wiele osób sądzi, że trening ogólnorozwojowy jest bardzo zbliżony do zumby oraz jogi. Pomimo tego, że ćwiczenia wykorzystują niektóre elementy tych aktywności fizycznych, trening ogólnorozwojowy znacznie się od nich różni. Zumba to aktywność polegająca na dynamicznym tańcu, gdzie ćwiczący świetnie się bawią, budując przy tym kondycję i spalając przy tym mnóstwo kalorii. Joga natomiast skupia się na wyciszeniu umysłu, zrelaksowaniu oraz wzmocnieniu mięśni. Joga dodatkowo wysmukla sylwetkę. Obie te aktywności można trenować bez żadnych ograniczeń i konieczności robienia długich przerw na regenerację.

W przypadku treningu ogólnorozwojowego konieczne jest nie tylko rozplanowanie wszystkich ćwiczeń w czasie, ale również skorzystanie z pomocy specjalisty, który będzie pilnował, aby cały trening przebiegł pomyślnie. Jednocześnie ćwicząc maksymalnie 3 razy w tygodniu, następnego dnia po treningu konieczne jest zrobienie przerwy na regenerację, aby nie przeciążyć mięśni. Ćwiczenia powinny być prowadzone w odpowiedniej kolejności serii, z wyznaczoną liczbą powtórzeń. Sam trening za każdym razem musi obejmować wszystkie partie mięśniowe. Nie może również zabraknąć dokładnej i mocnej rozgrzewki oraz delikatnego rozciągania się po wykonanych seriach.cwiczenia w treningu ogólnorozwojowym

Zalety treningu ogólnorozwojowego

Dlaczego warto ćwiczyć ogólnorozwojowo? Trening jest skierowany do osób początkujących, dopiero budujących swoją kondycję. Szczególnie poleca się go jako formę rehabilitacji lub sposób na powrót do pełni zdrowia po kontuzji.

Trening ogólnorozwojowy, jeśli jest wykonywany pod okiem trenera personalnego w konkretnych dniach, przez 12 tygodni, przynosi spektakularne efekty. Wzmocnione są wszystkie partie mięśni, sylwetka jest wysmuklona i silna, a kondycja znacznie poprawiona. Przy okazji wykonywania ćwiczeń można spalić mnóstwo kalorii, co z pewnością przyczyni się do spadku wagi.

Oprócz tego przy treningu ogólnorozwojowym poprawia się zdolność do podnoszenia ciężaru, a także poprawia się wydolność oddechowa (możliwość wykonywania ćwiczeń bez spadku wydajności). Ćwiczenia zwinnościowe wykorzystywane podczas treningu ogólnorozwojowego zwiększają koordynację ciała, co pozwala na świadome i dokładne wykonanie skrętów ciała czy zapewnia większą stabilność podczas wykonywania codziennych czynności. Dodatkowo ćwiczenia równoważne kształtują gibkość oraz umożliwiają utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

Rozpoczynając swoją przygodę z treningiem ogólnorozwojowym warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, który ułoży plan treningowy biorąc pod uwagę wiek oraz możliwości fizyczne i czasowe.