Zastanawiasz się, jak stworzyć elegancką i niepowtarzalną stylizację z wykorzystaniem poszetki? Poniższy artykuł podpowie ci, jak uniknąć dosłowności przy jej wyborze oraz na który klasyczny wzór składania poszetki się zdecydować. Odpowiedni dobór poszetki to prawdziwa sztuka – jej opanowanie jest wyłącznie kwestią doświadczenia i wprawy. A więc, do dzieła!

Dobór poszetki

Poszetka jest ozdobną chustką w formie kwadratu, którą wkłada się do górnej kieszonki w marynarce (tzw. brustaszy). Jeśli chodzi o dobór poszetki do garnituru oraz innych elementów garderoby, nie ma jednoznacznych reguł. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Poszetka powinna nawiązywać do krawata, ale nie może być wykonana z tej samej tkaniny. Błędem jest także kupowanie poszetki i krawata w jednolicie kolorystycznych zestawach. Bardzo modne jest dobieranie tych dwóch elementów garderoby na zasadzie kontrastu, a nie dopełniania się barw. Poleca się unikać zestawiania poszetki w kolorze ecru z białą koszulą, ponieważ będzie ona wyglądać na niedopraną. Wielkość poszetki jest uzależniona od grubości tkaniny, z jakiej jest wykonana oraz wielkości kieszonki w marynarce. Dlatego poszetka powinna być tak dobrana, aby nie wypełniała za mocno wnętrza brustaszy i nie deformowała jej ale też aby się w niej nie chowała.

Rodzaj tkaniny i kolor

Poszetki do eleganckich stylizacji wykonane są najczęściej z jedwabiu lub lnu. Do stylizacji casualowaych zazwyczaj stosuje się bawełnę. Biała, lniana poszetka pasuje, bez wyjątku, do każdej marynarki. Jej największą cechą jest chropowata faktura, która miękko odbija światło oraz zapobiega zapadaniu się poszetki w brustaszy. Podczas noszenia poszetki bardzo ważne jest jej stabilne ułożenie w kieszonce – nieustanne kontrolowanie, czy poszetka nie wypada, dla każdego mężczyzny będzie niekomfortowe. Do najbardziej formalnych stylizacji poleca się wybierać poszetki jedwabne – z uwagi na ich połysk i szlachetny charakter.  Dobrze pamiętać, że wysokiej jakości poszetka powinna być wykończona tzw. ściegiem rolowanym, który warto wyeksponować nad brustaszą.

Kolor i faktura – jak dobrać?

Do wzorzystego krawata poleca się dobrać bardziej stonowaną poszetkę. Najbardziej uniwersalna jest poszetka w kolorze białym, która jest idealna na każdą okazję. Do smokingu, fraka lub eleganckiego garnituru, biała poszetka jest jedynym słusznym wyborem. Do jednolitego, gładkiego krawata można wybrać bardziej dekoracyjne poszetki w deseń. Poleca się je panom, którzy mają wyczucie stylu i nie boją się łączenia ze sobą różnorodnie wzorzystych elementów garderoby. Bardzo popularne są tkaniny gładkie, z delikatnymi wzorkami – kratką, pepitką lub prążkiem. Mężczyźni chętnie sięgają także po klasyczne poszetki w tureckie wzory paisley. Do najbardziej klasycznych odcieni należą: granat, szarość, zieleń oraz burgund.

Rodzaje ułożenia poszetki

Istnieje kilka sposobów składania poszetki. Jednym z najbardziej klasycznych jest tzw. TV fold, czyli złożenie na kształt prostokątna – z kieszonki powinien wystawać ok. 1 cm fragment poszetki. Taka forma ułożenia nie będzie prezentować się najlepiej do zestawów z marynarkami dwurzędowymi oraz sportowymi. Nieco mniej formalnym sposobem składania poszetki jest Mountain fold, który tworzy regularną i geometryczną formę. Najbardziej nonszalancki jest Chaotic fold, którego ułożenie jest ekspresyjne i rozłożyste, niczym wachlarz. Do mniej oficjalnych stylizacji poleca się złożenie typu Casual (tzw. puff) – w kształcie zaokrąglonej bufki.

Gustownie dobrana poszetka dopracowuje każdą elegancką stylizację. Jeżeli będziesz kierował się wyczuciem i estetyką, unikniesz modowej wpadki. Boisz się ekstrawaganckich rozwiązań? Pamiętaj, że kluczem do elegancji jest ponadczasowa klasyka i prostota.

Planujesz zakup poszetki? Poniżej możesz zapoznać się z szerokim asortymentem wzorów i kolorów:

https://www.lancerto.com/akcesoria/poszetki.html

Grafika: lancerto.com