Buty to jedna z najważniejszych części ekwipunku. Dobre mogą sprawić, że Twój dzień na stoku będzie wspaniały. Złe mogą go zepsuć. Muszą pasować, być wygodne i dobrze współpracować z wiązaniami. Nie wierzcie, że można na nich zaoszczędzić. To coś na co opłaca wydać się trochę więcej pieniędzy i poświęcić czas na wybór odpowiedniego modelu.

Dopasowane buty snowboardowe

Buty snowboardowe powinny być ciasne, ale nie aż tak, by powodować ból. Większość z nich potrzebuje kilku dni jazdy aby się rozciągnąć i uformować do docelowej wielkości. Powinny więc być dość ciasne, gdy je kupujemy. W dopasowanym bucie palce delikatnie unoszą się na noskowi buta. Powinniśmy być w stanie nimi poruszać. Trzymanie pięty to kolejny ważny czynnik. Kiedy nasze kolano wędruje do przodu pięta powinna pozostać na swoim miejscu. Należy pamiętać, że skarpetki również odgrywają rolę podczas dopasowywania butów. Wystarczy jedna cienka warstwa wełny czy syntetycznej skarpety. Pomiędzy butem, który jest zbyt ciasny i niewygodny, a zbyt luźnym, w którym podnosimy pięty, przebiega bardzo cienka linia.

Flex w butach snowboardowych

Buty snowboardowe mają różne wskaźniki elastyczności – od miękkich po sztywne. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, ale generalnie miękki flex jest wybierany zazwyczaj przez początkujących zawodników. Dla zaawansowanych górskich jeźdźców i freeriderów lepszym wyborem jest sztywne obuwie. Oceny elastyczności nie są raczej zestandaryzowane, więc mogą się różnić w zależności od marki. Wielu producentów przyznaje ocenę liczbową od 1 do 10, gdzie jeden oznacza najdelikatniejszy flex a 10 najsztywniejszy.

Systemy sznurowania butów snowboardowych

Możemy wyróżnić kilka systemów sznurowania butów snowboardowych. Tradycyjne to najstarsze rozwiązanie. Ręcznie napinamy buty i dzięki temu możemy najlepiej dopasować je do naszej stopy. Są łatwe w użyciu, ale mogą być ciężkie do zawiązania w zimowych warunkach i zdarza im się rozluźnić w ciągu dnia. Mimo to wielu fanów snowboardu decyduje się właśnie na tę opcję. Szybkie sznurowanie to kolejne dostępne rozwiązanie. Wiele systemów sznurowania o szybkim naciągu umożliwia niezależne zaciskanie przedniej części stopy i kostki. Nazywane jest to zazębieniem strefowym. To system szybki , łatwy i umożliwiający dokręcenie podczas noszenia rękawic. Może się on różnić w zależności od firmy.

Dobór butów snowboardowych to jedna z pierwszych rzeczy jaką należy zrobić w kwestii doboru sprzętu na stok. Ich duży wybór znaleźć można na stronie zygzaksnow.pl – w sklepie internetowym dla snowboardzistów.

Kolejną opcją jest system sznurowania Boa® oferujący szybką i łatwą mikro regulację dopasowania butów. Używa on pokrętła zapadkowego przymocowanego do kabla. Obracanie i blokowanie można wykonać jedną ręką nawet w rękawicach. Zamknięcia takie często oferowane są jako system podwójny lub potrójny z jedną tarczą kontrolującą szczelność przodu stopu i jedną lub dwoma kontrolującymi szczelność mankietu górnego.

Wkładki w butach snowboardowych

Wkładka to w tym przypadku praktycznie wewnętrzny but. Najczęściej wykonana jest z lekkiego i formowalnego materiału. To bardzo ważny element butów ponieważ to ona zapewnia amortyzację, stabilność i izolację od zimna, których potrzebujemy. Dzięki temu nie bolą nas stopy do długim dniu na stoku.  Niektóre wkładki można zdemontować, a inne są przymocowane na stałe. Ta pierwsza opcja ma tę zaletę, że możemy je szybciej wysuszyć kiedy się przemoczą i ułatwia ich czyszczenie. Możemy również dokupić do butów wkładki ortopedyczne, które zwiększą komfort stóp w butach snowboardowych.

Najczęstsze błędy przy kupowaniu butów snowboardowych

Na koniec przyjrzyjmy się najczęstszym błędom popełnianym przy zakupie tego typu obuwia. Przede wszystkim jest to zakup zbyt dużego lub małego rozmiaru. Często błędnie słuchamy rekomendacji znajomych. Nie kupujmy tych samych butów co oni bez ich sprawdzenia. Pamiętajmy, że ich stopy mogą mieć inną budowę, a oni inny styl jazdy. But idealny dla nich może zniszczyć nam całą radość z jazdy.

Częstym błędem jest kupowanie najtańszych butów, by zaoszczędzić. Przy zakupie nie kierujmy się tym wskaźnikiem. Nie wybierajmy droższego modelu, bo wydaje nam się lepszy i nie wybierajmy najtańszych opcji. W takich sytuacjach po jednym dniu możemy udać się ponownie na zakupy, bo nie jesteśmy w stanie jeździć.