Różnego rodzaju metale to obecnie jedne z podstawowych materiałów wykorzystywanych w przemyśle do produkcji różnego rodzaju wyrobów. Aby tworzenie takich produktów było możliwe, konieczne jest stosowanie różnych technik, które pozwalają na łączenie elementów metalowych w jedną większą całość. W tym celu najczęściej wykorzystuje się technikę lutowania, która może występować w dwóch formach.

Pierwsza to lutowanie miękkie, które jest dość popularną metodą wykorzystywaną m.in. przez elektryków i elektroników podczas lutowanie przewodów, czy różnego rodzaju elementów sieci elektrycznych i urządzeń elektronicznych. Druga technika to lutowanie twarde, które jest znacznie bardziej zaawansowaną metodą łączenie elementów metalowych i wykorzystywane jest w bardzo wielu dziedzinach przemysłu. Jednak czym tak naprawdę jest lutowanie twarde, jakie metale można łączyć tą techniką, w jaki sposób lutuje się miedź i w jakim celu?

Na czym polega lutowanie twarde?

Lutowanie twarde to technika łączenie elementów metalowych za pomocą wysokiej temperatury oraz odpowiedniego spoiwa dopasowanego do właściwości łączonych metali. O lutowaniu twardym możemy mówić wtedy, gdy temperatura topnienia spoiwa przekracza 400 °C. Jeśli jest ona niższa, to jest to wtedy technika lutowania miękkiego. W scalaniu metali techniką lutowanie twardego wykorzystuje się wiele różnych spoiw wykonanych z przeróżnych metali charakteryzujących się innymi właściwości. Dzięki tak dużemu wyborowi można idealnie dopasować rodzaj spoiwa do łączonych elementów metalowych, tym samym uzyskując bardzo wytrzymałe, szczelne i trwałe połączenie. W lutowaniu twardym najczęściej wykorzystuje się luty miedziane, srebrne, fosforowe i wiele więcej. Połączenia wykonane tą techniką są znacznie wytrzymalsze, trwalsze i bardziej odporne na działanie wysokich temperatur, uderzenia czy też rozciąganie niż połączenia wykonane techniką lutowania miękkiego.

Warto zaznaczyć, że lutowanie twarde to znacznie bardziej zaawansowana technika łączenie elementów metalowych, która wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności, ponieważ nieumiejętne lutowanie przy tak wysokiej temperaturze może być bardzo niebezpieczne. Z tego względu z metody tej korzystają zazwyczaj tylko profesjonaliści, najczęściej w różnych zakładach czy też warsztatach zajmujących się produkcją lub naprawą różnego rodzaju części, urządzeń, maszyn, instalacji wykonanych z elementów metalowych itp.

Jakie metale najczęściej lutuje się metodą lutowania twardego?

Lutowanie twarde to metoda łączenia różnych elementów metalowych, która jest dość uniwersalna z racji dużej dostępności różnego rodzaju spoiw. Wybór odpowiedniego spoiwa to klucz do osiągnięcia trwałego i mocnego połączenia. Z tego więc względu na rynku dostępna jest spora ilość lutów, które przeznaczone są do łączenia różnych metali. Z pewnością jednym z popularniejszych spoiw jest lut miedziany, który wykorzystywany jest w bardzo wielu zastosowaniach. Spoiwo to może występować w formie czystego drutu zawierającego wyłącznie miedź lub też w formie drutu o wzbogaconym składzie. Najczęściej jako dodatek wykorzystuje się krzem lub mangan. Luty miedziane w metodzie lutowania twardego wykorzystuje się najczęściej do łączenia elementów wykonanych ze stali, niklu, czy też różnego rodzaju stopów miedzi i cynku.

W jaki sposób lutuje się miedź?

Miedź to metal, który można lutować, stosując technikę lutowania twardego. Jednak warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach, decydując się na łączenie miedzianych elementów tym sposobem. Po pierwsze ważną rolę odgrywa tutaj wybór odpowiedniego spoiwa, które będzie miało temperaturę topnienia niższą od temperatury topnienia łączonych elementów. Ponadto użycie topnika jest tutaj bardzo ważne, ponieważ pozwoli utworzyć szczelniejsze i wytrzymalsze połączenie. Do lutowania przy użyciu lutów miedzianych wykorzystuje się najczęściej palnik acetylenowo-tlenowy, który pozwala dość szybko rozgrzać spoiwo do określonej temperatury.

W jakim celu wykorzystuje się lutowanie twarde miedzi?

Luty twarde do miedzi to bardzo skuteczne i uniwersalne narzędzie do łączenia różnych elementów metalowych. Z tego względu znajduje ona zastosowanie w bardzo wielu branżach. Stosując tę technikę, można w bardzo szybki i trwały sposób połączyć ze sobą elementy różnych konstrukcji, instalacji grzewczych, maszyn i wiele więcej. Z tego względu jest to technika, bez której wiele branż nie mogłoby prawidłowo funkcjonować.