Lakierowanie proszkowe, często nazywane także malowaniem na sucho, to jedna z popularniejszych technik malowania powierzchni, która znajduje zastosowanie zwłaszcza w przemyśle. Lakierowanie proszkowe stosuje się najczęściej podczas malowania elementów metalowych takich jak: konstrukcje stalowe, balustrady, stelaże reklamowe, urządzenia, a także meble przemysłowe. Tego typu elementy wymagają pokrycia warstwą wytrzymałego lakieru, który jednocześnie będzie tworzył warstwę ochronną przed wypływem szkodliwych czynników środowiskowych takich jak wysokie lub niskie temperatury, wilgotność, a także uszkodzenia mechaniczne. Lakierownie proszkowe sprawdzi się idealnie w tego typu zastosowaniach.

Czym jest lakierowanie proszkowe i gdzie się je stosuje?

Lakierowanie proszkowe wykonuje się zupełnie inaczej niż tradycyjne malowanie. Polega ono na aplikacji suchej farby o specjalnych właściwościach na malowaną powierzchnię metodą natryskową. Cały proces odbywa się w specjalistycznych, zamkniętych komorach lakierniczych. Finalnym etapem jest utwardzanie powłoki lakierniczej w piecu lakierniczym nagrzanym do temperatury 200 °C. Istnieją dwie metody natryskowe wykorzystywane podczas lakierowania proszkowego, jest to metoda elektrokinetyczna i elektrostatyczna. Metoda elektrokinetyczna jest najczęściej spotykana. Do aplikacji farby stosuje się w tym przypadku sprężone powietrze. Jest to także tańsza metoda, jednak wymaga dokładnej aplikacji farby z każdej strony malowanego elementu. Metoda elektrostatyczna działa na zupełnie innej zasadzie. Farba w postaci proszku poddawana jest elektryzacji za pomocą urządzeń wykorzystujących napięcie elektryczne. Powierzchnia malowana jest uziemiona, przez co posiada ładunek dodatni. Cząsteczki farby w szybki i łatwy sposób osiadają na malowanej powierzchni, tworząc równomierną powłokę lakierniczą. Największą zaletą tej techniki jest brak konieczności aplikacji farby z różnych stron malowanego elementu. Dzięki oddziaływaniu sił elektrostatycznych mgiełka wytworzona ze sproszkowanej farby otacza element z każdej strony. Technika ta nadaje się najlepiej do malowania niewielkich przedmiotów o nieskomplikowanej budowie.

skuteczne malowanie proszkowe Bydgoszcz

Wiele osób skorzysta z malowania proszkowego, ponieważ ma ono wiele zalet. Powłoka lakiernicza tworzona w ten sposób charakteryzuje się bardzo dobrą trwałością oraz pokrywa materiał w równomierny sposób. Farba nakładana na sucho nie powoduje zacieków, nie tworzy także nieestetycznych plam i nierówności. Stosuje się ją bardzo często w malowaniu elementów metalowych, ponieważ znakomicie zabezpiecza materiały przed korozją, kontaktem z chemikaliami, wilgocią oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Metoda lakierowania proszkowego jest także bardzo ekologiczna. Podczas aplikacji farby w proszku nie są wykorzystywane żadne szkodliwe substancje i nie występuje emisja toksycznych związków do atmosfery. Korzystanie z tej metody ma również zalety ekonomiczne. Jest to bardzo opłacalna metoda malowania, biorąc pod uwagę stosunek trwałości i jakości powłoki do ceny. Malowanie proszkowe wymaga zazwyczaj tylko jednej powłoki, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo czasu oraz pieniędzy.

Gdzie znaleźć firmę w Bydgoszcz, zajmującą się malowaniem proszkowym?

Szukając firmy, która zajmuje się malowaniem proszkowym, warto sprawdzić opinię na temat tej firmy oraz zapoznać się dokładnie z zakresem usługi, jaką świadczy w tym zakresie. Firma Spec-Serwis znajdująca się  oprócz innych usług BHP świadczy także usługę malowania proszkowego  w Bydgoszczy. Wykorzystujemy w tym celu specjalistyczną malarnię wyposażoną w nowoczesny sprzęt dający gwarancję uzyskania nawet 100% przyczepności powłoki lakierniczej. Klient korzystający z naszych usług, ma możliwość wyboru dowolnego koloru z szerokiej palety RAL. W razie wątpliwości czy pytań nasi wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy doradzą Państwu najlepsze rozwiązania. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.