O tym, że sytuacja epidemiologiczna wpłynęła na wiele branż, niosąc często bardzo negatywne skutki, nie trzeba nikomu mówić.

Pandemia – czy miała wpływ na rynek nieruchomości?

Koronawirus zachwiał dotychczasowym ładem i znacząco wpłynął na aktualną rzeczywistość – zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Ograniczenia spowodowały, że codzienne życie wielu osób wywróciło się do góry nogami. Mimo, że pandemia rozpoczęła się w 2020 roku, to końca jej nie widać.

Koronawirus spowodował wiele zmian – zarówno w systemie szkolnictwa, na rynku pracy, jak również w branży deweloperskiej. Od marca 2020 roku można zauważyć duży spadek zainteresowania zakupem mieszkań, zwłaszcza kawalerek. Mimo utrzymującej się tendencji, ceny nieruchomości w 2020 roku nie spadły i utrzymywały się na jednakowym poziomie.

W czasie pandemii drastycznie zaś spadły ceny najmu – zwłaszcza w dużych miastach. Tendencja ta była spowodowana wprowadzeniem nauki zdalnej, przez którą duża część studentów wróciła do swoich domów rodzinnych, rezygnując z wynajętych mieszkań.

W początkowym okresie pandemii, zainteresowanie Polaków nad kupnem nieruchomości było niewielkie. Firmy deweloperskie zauważyły spadek liczby telefonów i zapytań od potencjalnych klientów, a prognozy dla rynku nieruchomości były bardzo pesymistyczne.

Mimo, że Polacy aktualnie rzadziej poszukują małych mieszkań, nie oznacza jednak, że nie interesują się nowo powstającymi inwestycjami. Jak zatem wygląda sytuacja na rynku deweloperskim i jakie zmiany przyniósł koronawirus?

Koronawirus – jakie wprowadził zmiany na rynku deweloperskim?

Rynek deweloperski bez wątpienia mocno „oberwał” od koronawirusa. Z tego względu ceny mieszkań bardzo gwałtownie wzrosły i aktualnie można zaobserwować spory wyż. Specjaliści nie prognozują jednak spadków cen nieruchomości, a wręcz przeciwnie – ich wzrost.

Przez pandemię, część Polaków, a zwłaszcza ludzi młodych musiała zrezygnować z planów zakupu mieszkania. Wszystko dlatego, że niestabilność na rynku pracy znacząco wpłynęła na stan finansowy wielu osób. Z tego względu dużym powodzeniem cieszy się na nowo najem mieszkań, jednakże rynek deweloperski również zauważa wzrost zainteresowania nowo powstałymi inwestycjami.

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym jest jednak bardzo trudną decyzją, która często wiąże się z wzięciem kredytu. Mimo to wielu Polaków podejmuje ten poważny krok, a firmy deweloperskie zauważają światełko w tunelu. 

Pandemia pozmieniała jednak preferencje klientów, którzy zaczęli poszukiwać większych mieszkań, jak również domów jednorodzinnych i szeregówek. Sytuacja przez ostatnie dwa lata mocno falowała – raz zainteresowanie kupnem mieszkań było większe, raz drastycznie spadało.

Mimo to wiele osób poczuło potrzebę zmiany, poszukując nieruchomości z większą przestrzenią. Aktualnie dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania z dużym metrażem, a wpływ na to miała wielomiesięczna kwarantanna. Praca i nauka zdalna spowodowały, że wiele rodzin poczuło potrzebę większej przestrzeni – wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Polacy poszukują mieszkań z tarasem, jak również domów jednorodzinnych z ogródkiem. Z tego względu branża deweloperska nie obniża cen, dlatego nie ma co odkładać decyzji kupna nieruchomości na późniejszy okres.

inwestycje 2021

W co warto inwestować w 2021 roku?

Polacy coraz częściej inwestują w nieruchomości położone na obrzeżach dużych miast. Wszystko dlatego, że wiele osób poszukuje domów ulokowanych w spokojnym i cichym miejscu. Osiedle Cicha Dolina jest zatem doskonałą propozycją, która zadowoli zarówno młode osoby, jak i rodziny z dziećmi.

Cicha Dolina zlokalizowana jest na osiedlu Wilanów, niespełna 10 km od centrum Warszawy. Inwestycja ta jest wspaniałą propozycją dla osób, które poszukują mieszkania z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Miejsce to położone jest we wspaniałej okolicy, usytuowanej przy nadbrzeżu Wisły.

W pobliżu osiedla Cicha Dolina znajduje się plaża i liczne tereny zielone, dzięki czemu mieszkańcy mogą codziennie wypoczywać na łonie natury. Mimo to w okolicy znajdują się sklepy, apteka i niewielkie centrum handlowo-usługowe. Nowe domy szeregowe są przytulne i kameralne, a osiedle zapewnia komfortowe warunki mieszkalne.

Wilanów charakteryzuje bardzo szybki dojazd do centrum Warszawy, który wynosi około 30 minut. Cicha Dolina to doskonała inwestycja, warto zatem zapoznać się ze szczegółową ofertą na oficjalnej stronie dewelopera – https://cichadolina.pl/.