Uszczelki przydatne są w wielu maszynach. Pełnią funkcję ochronną, przedłużają żywotność chronionych części, zabezpieczają przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ponadto izolują oraz chronią przed niekontrolowanym wyciekaniem cieczy. Wymiana uszczelki nie jest problemem, czasem jednak jej forma jest niestandardowa. Konieczne jest wtedy wykonanie uszczelki na zamówienie. Dokąd można się w tej sprawie udać i co nam to gwarantuje?

Niestandardowe formy uszczelek

Zdarza się, że kształt potrzebnej uszczelki jest dość… nietuzinkowy. Zdarza się też, że potrzebujemy części, które już dawno wyszły z obiegu. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą firmy, takie jak Wytwórnia Wyrobów Gumowych Marek Kujawski. Oprócz dużego asortymentu, firma oferuje możliwość złożenia indywidualnego zamówienia na wykonanie danej uszczelki.

Wracając zaś do kwestii niestandardowych form uszczelek – co zapewnia nam ich wyrabianie? Przede wszystkim należy mieć na uwadze to, że nie dostaniemy ich od ręki. Na wykonanie projektu indywidualnego trzeba poczekać, czasami zaś potrzebne są one ”na już”. Jeśli zamówienie złożymy na ostatnią chwilę, stanowić to może duży problem. Dobre wykonanie uszczelki gwarantuje odpowiednią izolację, a dzięki zabezpieczaniu przed warunkami atmosferycznymi, pozwala przedłużyć żywotność chronionej części. Inne zalety to amortyzacja przed wstrząsami, które mogłyby doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Jest to ważne szczególnie w przypadku części delikatnych. Dorobienie formy niestandardowej najlepiej wykonać zanim będzie to w pełni konieczne. Uszczelka w złym stanie, sparciała, źle zakonserwowana, przynieść może więcej szkody niż pożytku. Dorabianie uszczelki to proces dość skomplikowany oraz czasochłonny, przez co naprawdę ważne jest zadbanie o wymianę w odpowiednim czasie, oraz dobranie firmy z dużym doświadczeniem.

Uszczelki nie tylko z gumy

Do wykonania uszczelek użyć można nie tylko gumy – dość popularne jest łączenie jej z metalem lub wyroby silikonowe. Odpowiednie spoiny, wykorzystane w procesie dorabiania, zapewniają solidną jakość wyrobu oraz gwarancję, że wykonana uszczelka dobrze spełni swoje zadanie. Będzie ona bardziej odporna na niekorzystne warunki, uszkodzenia mechaniczne, a już z pewnością dłużej nam posłuży. Wyroby silikonowe gwarantują odporność nie tylko termiczną, lecz również i chemiczną.

dorabianie form

W kwestii łączenia materiałów celem wykonania uszczelki, najlepiej jest powierzyć to zadanie fachowcom. Wytwórnia Wyrobów Gumowych Marek Kujawski z pewnością stanie na wysokości zadania. Dobrze wykonany produkt końcowy będzie mógł służyć przez długie lata, zanim będzie potrzebna kolejna wymiana.

Proces dorabiania form

Na początek wykonywany jest projekt uszczelki oraz narzędzia, które posłużą do jej wykonania. Kolejnymi etapami jest nadanie uszczelce wymaganego kształtu, przeprowadzanie procesu wulkanizacyjnego, po czym następuje proces flokowania (nadania uszczelce odpowiedniego poślizgu), uszczelka zostaje przycięta do właściwych rozmiarów (jeśli jest to konieczne), a następnie przechodzi proces magazynowania, gdzie dokonuje się obróbek końcowych. Dorabianie form pozwala na wykonanie idealnie dopasowanej uszczelki. Gotowy produkt trafia zaś do klienta, który znów może korzystać z maszyny, bez obaw o dalsze uszkodzenia.