Zorganizowanie urlopu z dziećmi to ogromne wyzwanie dla wielu rodziców. Znalezienie odpowiedniego miejsca, a następnie noclegu to czasochłonny proces.

Dodatkowo pod uwagę trzeba wziąć wiele innych czynników – rozrywki dla najmłodszych, odpowiedni klimat, a także interesujące atrakcje, które pozwolą rodzicom zaczerpnąć oddechu i się zrelaksować.

Nierzadko planując urlop dla spokoju psychicznego decydujemy się wyjechać nad morze – ciepło, gorący piasek i możliwość kąpieli w basenach hotelowych sprawia, że maluchy świetnie spędzają czas. I chociaż zorganizowanie wakacji w górach jest bardziej skomplikowane – ma korzystniejszy wpływ na zdrowie dzieci.

Jak zaplanować urlop z dziećmi?

Bez wątpienia zorganizowanie udanego urlopu z dziećmi nie należy do najłatwiejszych zadań. Maluchom trzeba zapewnić nie tylko odpowiednią rozrywkę i atrakcje, ale przede wszystkim wygodne miejsce noclegowe. Warto również pamiętać, że jest to kosztowne przedsięwzięcie, dlatego konieczne może się okazać skrupulatne planowanie.

Problematyczne staje się zaplanowanie wyjazdu z dzieckiem do trzech lat. Maluszek wymaga od opiekunów maksymalnej uwagi, przez co warto rozejrzeć się za takim miejscem, gdzie zarówno dziecko miło spędzi czas, jak i rodzice odpoczną od codziennych zmartwień. Zatem najlepiej szukać miejsca na wakacje w górach.

Urlop z dzieckiem w górach – dlaczego warto?

Górskie szlaki to nie lada gratka dla każdego dziecka – nawet takiego, które dopiero zaczęło chodzić. Niewysokie góry, a jednocześnie łagodne podejścia na szczyt to świetny sposób na rodzinne spędzenie czasu. Na rodzinne wczasy świetnie sprawdzą się okolice Wisły, gdzie nie tylko nie brakuje malowniczych tras spacerowych, ale na maluchy czeka wiele atrakcji w samym sercu miasta.

Planując urlop z dzieckiem do 3 lat, warto pamiętać o tym, aby zarówno miejsce noclegowe, jak i góry były dostosowane do jego wieku. Wiele szlaków turystycznych zostało przystosowanych na rodzinne wędrówki – szerokie przejścia pozwolą na spokojne manewrowanie wózkiem, a łagodne podejścia ułatwią wspinaczkę rodzicom, którzy zdecydowali się na nosidełko. Pod tym względem interesujący będzie Beskid Śląski.

wczasy dla dzieci w górach

Noclegi dla rodzin z małymi dziećmi – na co zwrócić uwagę?

Małe dzieci to jednak nie jest problem dla wielu górskich pensjonatów. W niektórych pobyt dziecka do 3 roku życia jest bezpłatny – rodzice mają możliwość zamówienia dostawki do wynajętego pokoju albo wypożyczenia składanego łóżeczka. Darmowe są również niektóre posiłki – zwłaszcza śniadania, czasem również obiadokolacje. Atrakcyjne ceny oraz komfort pensjonatów w górach sprawiają, że rodzice chętniej decydują się na spędzenie urlopu z dziećmi właśnie na południu Polski.

Szukając noclegu z dzieckiem, warto również zwrócić uwagę na atrakcje dla maluchów, które znajdują się w ofercie wielu hoteli czy pensjonatów. W letnich miesiącach świetnym rozwiązaniem będzie nocleg w miejscu, gdzie znajduje się otwarty, ale zarazem bezpieczny plac zabaw. Dzieci nie tylko będą miały okazję do zabawy w piaskownicy albo pohuśtania się w towarzystwie innych, ale również poskakania na trampolinie.

Bezpieczne wczasy z dzieckiem – udogodnienia w hotelu

Szukając noclegu w pensjonacie, warto pamiętać o tym, aby obiekt był bezpieczny dla aktywnych dzieci. Odpowiednia nawierzchnia podwórka oraz tereny zielone uchronią malucha przed bolesnym upadkiem oraz pozwolą na wielogodzinne bieganie i zabawę z rodzicami. W wielu hotelach oprócz placu zabaw, na terenie obiektu istnieje możliwość wypożyczenia m.in. piłek do gry albo rakiet do badmintona.

Góry a urlop z dziećmi – czy warto pojechać?

Urlop nad morzem, zwłaszcza dla małego dziecka brzmi atrakcyjnie. Jeśli jednak rodzice nie przepadają za całodniowym leżeniem na plaży i boją się narażać swojego maluszka na nadmierną ekspozycję słoneczną – zawsze można wybrać się na wczasy w góry. Tam na dziecko czeka mnóstwo innych atrakcji, a także możliwość spędzenia kilku dni na rześkim, górskim powietrzu. Tutejsze pensjonaty – na przykład Willa Nova – bardzo często oferują dzieciom do 3 roku życia darmowy nocleg z wyżywieniem.

Wakacje z dzieckiem spędzone w górach to świetna forma wypoczynku również dla dorosłych. Może się jednak okazać, że piękne krajobrazy oraz idylliczne szlaki zaszczepią maluchowi miłości do gór i aktywnej formy spędzania czasu.