Nietypowy podatek lokalny
Brytyjczycy znani są głównie z dwóch rzeczy: posiadania państwa opiekuńczego wraz z bardzo wysokimi obciążeniami podatkowymi niezbędnymi dla jego utrzymania oraz z bardzo dużej troski o ekologię. Dla obywateli często są to same korzyści lecz działalność gospodarcza w Wlk Brytanii wszelkiego rodzaju rzadko zyskuje na takiej skali opieki państwa. Przedsiębiorstwo zwykle nie zyskuje nic poza dodatkowymi obowiązkami, które nakłada na nie brytyjskie prawo.
Jednym z elementów nie znanych gdzie indziej, lub co najmniej występujących w nieporównywalnie mniejszym zakresie, są podatki lokalne nakładane przez samorządy na przedsiębiorstwa. Biznes w Wlk Brytanii płacze i płaci często horrendalne stawki gdyż nie ma innego wyboru. Naliczanie podatku lokalnego jest naturalnie unormowane odpowiednimi przepisami lecz dowolność ich interpretacji jest bardzo duża. W efekcie przepisy nie normują wysokości podatku lokalnego w inny sposób niż nakazując władzom lokalnym uwzględniania wielkości przedsiębiorstw oraz rodzaju ich działalności.
Jeśli do podatku lokalnego dołożymy jeszcze inne daniny publiczne oraz podatki obrotowe to uzyskamy naprawdę duże sumy pozwalające się dziwić, że w ogóle opłaca się tam firmę prowadzić.
Wyjazd do Szwecji w celu założenia firmy
Jeśli mamy pomysł, dzięki któremu własna działalność w Wlk Brytanii może być dla nas bardzo zyskownym rozwiązaniem to nie powinniśmy się długo zastanawiać. Pozwolenie na prowadzenie firmy na Wyspach nie jest potrzebne Polakowi gdyż jesteśmy jedną z nacji zrzeszonych w Unii Europejskiej. Działać możemy niemal tak samo jak każdy obywatel. Jeżeli chcemy możemy otworzyć swój biznes, założenie spółki w Wielkiej Brytanii wymaga znajomości tamtejszego prawa – warto w tym celu przedyskutować sprawę z prawnikami.
Zakładanie działalności gospodarczej także nie jest wielkim problemem chociaż wymaga cierpliwości. Pomoc w otworzeniu firmy praktycznie nie istnieje, przynajmniej nie za darmo. W urzędach można kupić specjalne zestawy prawie gotowych już dokumentów a liczne firmy specjalizują się w udzielaniu pomocy przy przechodzeniu drogi administracyjnej a nawet wykorzystując nie do końca odpowiednio prawo, sami zakładają firmy, które potem wprowadzają w stan hibernacji do momentu kiedy znajdzie się na nie chętny. Ostatni z tych trików pozwala zaoszczędzić nawet około miesiąca z okresu potrzebnego do tego by własna firma mogła stać się rzeczywistością.
Silne związki
Związki zawodowe w Wielkiej Brytanii to prawdziwa potęga opiniotwórcza a także polityczna. Aż 77% wszystkich pracujących obywateli należy do nich. Dbają one głównie o to by brytyjskie prawo stojące na straży praw pracowniczych obowiązywało tak samo mocno prywatnych pracodawców jak i firmy państwowe oraz administrację. Mając na uwadze, że 8/10 pracowników należy do związków, możemy być pewni, że jeśli zatrudnimy kilku pracowników to okaże się, że część z nich lub nawet wszyscy, będzie związkowcami.
Ważne jest by nasz biznes w Wlk Brytanii nie wszedł w konflikt ze związkowcami. Związki praktycznie nigdy bowiem nie przegrywają spraw w sądzie pracy a konsekwencje porażki dla przedsiębiorcy bywają bardzo poważne. W szczególności przykre są efekty łamania praw pracowniczych w przypadku przedsiębiorstw, które potrzebują różnego rodzaju koncesji do działania. Tamtejsze przepisy przewidują możliwość wycofania ich dla łamiących prawo firm już nawet przy pierwszym złamaniu prawa. Najczęściej pierwsze wykroczenie kończy się wysoką grzywną. Drugi konflikt z prawem to już niemal zawsze zakończenie działalności gospodarczej. Każda brytyjska firma bardzo dba o te przepisy – my też powinniśmy.
Najlepiej otworzyć jednoosobową firmę
Najlepszym sposobem na własna działalność na Wyspach dla Polaka przebywającego jeszcze w kraju jest samozatrudnienie czyli zostanie przedsiębiorcą jednoosobowym. Wyjątkowo przyjazne jest w takiej sytuacji prawo podatkowe, które umożliwia nam rozliczanie podatku mniej więcej poprzez taki sam mechanizm jak osoby zatrudnione na etacie. Interesujące dla przedsiębiorcy może się okazać, że prawo w Wielkiej Brytanii zezwala przeniesienie części zysków z jednego roku na rezerwę kapitałową w roku przyszłym pod warunkiem, że zostanie ona wykorzystana na inwestycje. Rezerwa jest nieopodatkowana.
Otwierając taki biznes korzystamy też w inny sposób. Formalności dotyczące przyjazdu i pracy obejmują zawsze konieczność otrzymania pozwolenia na pobyt oraz pozwolenia na pracę. Jeśli planujemy rozpocząć od razu działalność na własny rachunek to działania w tym kierunku znoszą potrzebę ubiegania się o pozwolenie o pracę. Pozwolenie na prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii w rzeczy samej nie jest potrzebne. Wymagana jest jedynie rejestracja w urzędzie odpowiednim dla obszaru, na którym chcemy działać. Uzyskać musimy także numer identyfikacji podatkowe VAT.