Transport płodów rolnych to niezwykle ciężki temat zarówno ze względów logistycznych jak i badań, które są wymagane przez różnego rodzaju organizacje. Plony, które zbierają rolnicy i transportują na terenie kraju muszą być poddawane określonym badaniom oraz spełniać muszą wymagania dotyczące bezpiecznego importu i eksportu towarów. Są to niezwykle skomplikowane procesy, które generują wysokie koszty transportu, jednakże niezbędne do tego aby towary dostarczane do klienta były pozbawione bakterii i innych szkodliwych substancji.

Transport zboża – podstawowe informacje

W produkcji spożywczej ważne jest dostarczenie płodów rolnych do finalnego odbiorcy. W Polsce większość zboża przewożona jest drogą lądową poprzez transport ciężarowy. Jest to najpopularniejsza forma transportu głównie ze względu na jego funkcjonalność, dostępność oraz wysoki poziom mobilności. Towary, które są przewożone to głównie pszenica, owies, kukurydza lub rzepak. Warto wiedzieć, że bezpieczeństwo oraz stan ziaren kontrolowany jest niemalże na każdym etapie procesu dostawy. Standardy jakie zostały ustalone przez przetwórców towarów narzucają obowiązek przestrzegania ich w przypadku konieczności transportu towaru na duże odległości. Bardzo ważnym aspektem jest zachowanie czystości naczepy, w której przewożone będą towary żywnościowe. Powierzchnię do przewożenia należy okresowo i dokładnie myć oraz dezynfekować tak aby nie żadne bakterie nie miały możliwości przedostać się do pożywienia. Warto także wiedzieć, że załadunek towaru może trwać od kilkunastu minut do nawet kilku godzin w przypadku towarów, które wymagają szczególnej uwagi i ostrożności.

Wymogi i obowiązki dostawców zboża

Dostawcy, którzy decydują się na wysyłkę swoich płodów rolnych muszą liczyć się z koniecznością wykonywania wielu badań. Tego typu czynności mają na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia bakterii bądź innych szkodliwych substancji w pożywieniu. Do podstawowych badań jakie muszą przejść towary spożywcze zalicza się: badanie liczby opadania, wilgotności, zawartości białka i substancji niepożądanych oraz wszelkie analizy jakościowe i ilościowe, a także na obecność GMO. Wykonanie kompleksu badań zajmuje sporo czasu jednak jest wymagane każdorazowo dla każdego transportu żywności bezpośrednio do klientów i dostawców. Pozwala to uniknąć ryzyka przedostania się bakterii do danej partii produktów żywnościowych. Jak wiadomo zboża stanowią główną składową wielu produktów, które dostępne są na półkach sklepowych. Określenie wilgotności zbóż pozwala na dopasowanie odpowiedniego rodzaju transportu dla danego produktu. Pomaga także stwierdzić czy produkt wymaga dodatkowego osuszania i jest przechowywany w prawidłowych warunkach. Zawartość białka oraz innych substancji jest określona odgórnie i rolnicy muszą przestrzegać wszelkich norm aby produkt został dopuszczony do sprzedaży. Warto także wiedzieć, że wszystkie zboża powinny być pozbawione wszelkich oznak występowania GMO (Genetycznie Zmodyfikowanych), ponieważ produkt typu zboże musi być całkowicie ekologiczny.

Transport zboża wymagania

Transport żywności w Polsce – czym się wyróżnia?

Jeśli chodzi o transport zbóż – wymagania są tutaj podobne do pozostałych produktów żywnościowych. W Polsce należy zwrócić uwagę na fakt, że jest to przeprowadzane w 90% za pomocą transportu drogowego z użyciem tirów z naczepami. Warto jednak wiedzieć, że do transportu żywności wykorzystuje się specjalistyczne naczepy, które pozwalają utrzymywać odpowiednie warunki do przewozu towarów wrażliwych. Każdy transport poprzedzany jest dokładnym myciem naczepy wraz z dezynfekcją. Ma to na celu wyeliminowanie bakterii i innych niebezpiecznych substancji, które mogłyby mieć wpływ na jakość pożywienia. W Polsce najpopularniejszą i najszybszą formą transportu płodów rolnych jest tranzyt przy pomocy ciągników z naczepami. Warto jednak wiedzieć, że każdy transport żywności musi być poprzedzony wykonaniem kompleksu badan i analiz, które wykazują czy produkt nadaje się do spożycia i spełnia wszelkie ustalone normy. Należy także dbać o odpowiednie warunki podczas transportu towaru, ponieważ niezachowanie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności pomieszczenia, w którym przechowywany jest towar może doprowadzić do jego zepsucia. Ciekawostką jest fakt, że wszystkie badania, analizy oraz sposoby odnoszące się do transportu są odgórnie określone przez prawo tak aby wyeliminować ryzyko wystąpienia błędu do minimum. Jest to bardzo dobre posunięcie, ponieważ pozwala na bezpieczny transport i pewność, że żywność jest pozbawiona wad.