Tablet i notebook to dwa bardzo praktyczne, mobilne i funkcjonalne rozwiązania. Zastanawiasz się nad kupnem jednego z tych urządzeń, ale nie wiesz, które wybrać? Podpowiadamy, jakie rozwiązanie jest lepsze i dlaczego.

Tablet i notebook- czym różnią się od siebie?

Porównując ze sobą tablet i notebook, już na pierwszy rzut oka widać różnice. Tablet jest małym, lekkim, bardzo mobilnym, lecz większym od smartfona, przenośnym urządzeniem. Nie jest ono wyposażone w klawiaturę i w myszkę.  Wszystkie operacje i polecenia wykonywane są przy pomocy dużego dotykowego ekranu. Tablet bez problemu można zabrać ze sobą w podróż i schować do plecaka czy torebki.

Notebook jest komputerem przenośnym, i choć popularnie zwany laptopem, to różni się od niego zazwyczaj niższą ceną i mniejszą wydajnością. Z racji swojej mobilności i niewielkich rozmiarów popularność notebooków sprawiła, że zaczęły one wypierać popularne kiedyś komputery stacjonarne.

Oprócz samego wyglądu między tabletem a notebookiem możemy zaobserwować również inne różnice:

 • Tablet posiada zazwyczaj mniejszą pamięć i mniej wydajny procesor. Wyjątkiem mogą być tu tablety z wyższej półki cenowej, które swoimi parametrami technicznymi dorównują laptopom i notebookom,
 • Tablet jest urządzeniem tańszym niż notebook. Jeżeli dysponujemy dość ograniczonym budżetem, a zależy nam na dobrych właściwościach sprzętu, to w rozsądnej cenie jesteśmy w stanie kupić tablet o całkiem dobrych parametrach,
 • Tablety są bardziej intuicyjne w obsłudze niż notebooki,
 • Chociaż tablet i notebook należą do mobilnych, wygodnych w przenoszeniu urządzeń, to przeznaczone są do wykorzystywania w innych celach, o czym będzie szerzej w kolejnych akapitach.

Do czego wykorzystywany jest tablet?

Z uwagi na swoje niewielkie wymiary tablet najczęściej wykorzystywany jest przy wykonywaniu następujących czynności:

 • oglądanie filmów,
 • surfowanie po sieci,
 • słuchanie muzyki,
 • korzystanie z mediów społecznościowych,
 • granie w mniej wymagające gry,
 • rozmowy ze znajomymi,
 • czytanie książek,
 • robienie zakupów w sieci,
 • zamienne korzystanie ze smartfonu i tabletu dzięki specjalnym aplikacjom umożliwiającym synchronizację obu urządzeń,
 • korzystanie z różnych aplikacji opartych na zabawie i rozrywce,
 • pomoc naukowa dla uczniów i studentów wykorzystywana do szukania w internecie różnych informacji i materiałów.

 

Jak widać, tablet wykorzystywany jest głównie do nieskomplikowanych czynności i do rozrywki. Jest idealnym rozwiązaniem dla kogoś, kto ceni sobie poręczny i mieszczący się niemal wszędzie sprzęt.

Do czego wykorzystywany jest notebook?

Notebook jest urządzeniem bardziej uniwersalnym i oprócz czynności, do których wykorzystywany jest tablet, idealnie sprawdza się również w pracy zawodowej i do wykonywania bardziej wymagających zadań takich jak:

 • tworzenie grafiki i projektów,
 • korzystanie z różnych zaawansowanych programów,
 • edycja video,
 • gra w zaawansowane gry wymagające bardzo dobrych parametrów procesora i karty graficznej,
 • dokonywanie skomplikowanych operacji obliczeniowych, pracy w plikach tekstowych,
 • wykonywanie innych czynności niż wymienione powyżej, w których szczególnie przydatna jest klawiatura i myszka.

Tablet czy notebook: które rozwiązanie jest lepsze?

Zarówno tablet, jak i notebook to doskonałe propozycje dla osób ceniących mobilność, funkcjonalność i wygodę. Biorąc jednak pod uwagę możliwości, jakie oferują oba typy urządzeń, notebook zdecydowanie wygrywa. Jego zdecydowaną przewagą nad tabletem jest to, że jest bardziej uniwersalny i sprawdza się przy wykonywaniu bardzo wielu czynności, nie tylko tych związanych z rozrywką, lecz także przy pracach wymagających bardziej skomplikowanych operacji oraz użycia myszki i klawiatury. Trudno raczej sobie wyobrazić wykonywanie obowiązków zawodowych przy użyciu tableta, który nie sprawdzi się w pracy polegającej na obsłudze programów komputerowych oraz wymagającej tworzenia bardziej skomplikowanych projektów i grafiki, tworzenia plików tekstowych i arkuszy kalkulacyjnych. Duży ekran, wbudowana klawiatura i myszka znacznie ułatwiają wykonywanie tego rodzaju czynności.

laptop vs tablet

Osoby często przebywające w trasie nie mają się o co martwić. Notebook, mimo że jest większy od tableta, to jest równie chętnie wykorzystywany przez osoby w delegacjach i podróżach.  Można go bez problemu schować do plecaka lub zaopatrzyć się w specjalną torbę dostosowaną do przechowywania notebooka.

Gdzie należy udać się w razie usterki notebooka?

Notebooki, jak wszystkie urządzenia elektroniczne, mogą ulec awarii. Zdecydowanie zaleca się, aby naprawę usterki zlecić profesjonaliście, który dysponuje odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w naprawie tego rodzaju sprzętów. Niekiedy zdarza się, że chcąc zaoszczędzić pieniądze na naprawie, dokonujemy jej na własną rękę, co bardzo często okazuje się być złym wyborem. Trzeba pamiętać o tym, że nieumiejętna ingerencja w sprzęt może zakończyć się pogorszeniem jego stanu technicznego lub uszkodzeniem podzespołów. W konsekwencji późniejsza naprawa może wymagać od nas wygospodarowania o wiele większej kwoty środków, aniżeli wtedy gdybyśmy już na samym początku zlecili ją osobie doświadczonej. 

Jeżeli Twój notebook nie działa lub masz z nim jakikolwiek problem, zapraszamy do skorzystania z pomocy serwisu notebooków. Serwis notebooków zajmuje się profesjonalną naprawą i likwidacją usterek dotyczących sprzętu elektronicznego. Na nasze naprawy udzielamy aż 6-miesięcznej gwarancji, a w przypadku wymiany modułów- nawet do 24 miesięcy gwarancji.