Wizyta w górskiej miejscowości uzdrowiskowej to najlepsza okazja do długich spacerów w otoczeniu malowniczej natury. Krynica Zdrój, zwana często perłą górskich uzdrowisk, jest dla wszystkich wielbicieli spokojnego i aktywnego wypoczynku destynacją idealną. To właśnie tu warto przyjechać, jeśli dokuczają nam problemy zdrowotne. To tu najlepiej odpocząć od zgiełku miasta i poddać się urokom natury. To wreszcie tu można spróbować uzdrowiskowych wód mineralnych i cieszyć się ich zbawiennym wpływem na zdrowie i samopoczucie. Wypoczynek w Krynicy Zdrój to relaks nie tylko dla ciała, ale i umysłu. Na jakie szlaki górskie warto wybrać się podczas odwiedzin?

Szlaki czerwone, czyli szlaki główne

Krynica Zdrój słynie ze swoich licznych atrakcji turystycznych i malowniczych szlaków górskich prowadzących przez zapierającą dech w piersiach przyrodę. Jedną z najpopularniejszych tras jest odcinek od Krynickiego deptaku głównego do szczytu Runek, położonego na wysokości 1082 metrów nad poziomem morza. Trasa na szczyt wiedzie z deptaku w Krynicy Zdrój do Krynicy Dolnej, przez Czarny Potok i Diabelski Kamień, do Jaworzyny Krynickiej (jednego z piękniejszych zimowych stoków narciarskich w okolicy) i kończy się właśnie na szczycie Runek, z którego podziwianie okolicy jest niezapomnianym przeżyciem.

Wielbiciele zabytkowych budynków mogą wybrać alternatywny szlak prowadzący do zabytkowej cerkwi położonej w pobliskich Izbach. Trasa wynosi łącznie 13,1 kilometra i jej przejście zajmuje typowo około 3,5 godziny. Podróż zaczynamy standardowo już na deptaku głównym w Krynicy Zdrój, z którego kierujemy się wpierw ulicą Pułaskiego aż do Huzar. Stamtąd obieramy kierunek na Mochnaczkę Niżną, Mizarne, Banicę i Izby. Trasa ta to nie tylko spacer do celu – po drodze możemy bowiem podziwiać zarówno architekturę Krynicy, jak i piękne widoki na malowniczy Beskid Sądecki.

krynica domki
krynica-domki.net

Szlaki niebieskie, czyli czas na długi spacer

Amatorzy długich spacerów urozmaiconych o ciekawe atrakcje turystyczne z pewnością docenią spacer z krynickiego deptaku do Powroźnika. Po drodze mijamy bowiem nie tylko piękne widoki górskie, ale też Górę Parkową, która stanowi jeden z ciekawszych punktów okolicy. Na szczyt dostać można się za pomocą kolejki, natomiast na górze warto pomyśleć o skorzystaniu z licznych atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Kontynuując spacer szlakiem trafiamy jednak do Szalonego, Kot, a następnie Powroźnika. To miejscowość historyczna, bogata w różnego rodzaju zabytki świeckie, w tym również spichlerze, murowane piwniczki czy domy mieszkalne pozostałe po kulturze łemkowskiej.  Największą atrakcją okolicy jest jednak niewątpliwie cerkiew p.w. św. Jakuba Apostoła. Na miejscu warto poszukać też wód mineralnych, z których słynie przecież cała okolica Krynicy Zdrój.

Osoby, które planują jeszcze dłuższe wycieczki piesze mogą zechcieć zatrzymać się w Powroźniku na dłużej, gdyż stamtąd wychodzi kolejny szlak turystyczny prowadzący do Leluchowa. Po niemalże 12 kilometrowym spacerze, prowadzącym przez Kidałki, Dubne, Zimne, Kraczonik odnajdujemy w Leluchowie kolejną zabytkową cerkiew Łemków, cerkiew pw. św. Dymitra. Dla wielbicieli natury i ciekawych gatunków zwierząt ciekawy może okazać się fakt, że cerkiew ta jest siedliskiem podkowca małego, czyli zagrożonego wyginięciem w Europie gatunku nietoperza.

Na koniec proponujemy jeszcze odwiedziny Pustej Wielkiej – kolejnego szczytu w Beskidzie Sądeckim położonego na wysokości 1061 m. n.p.m. Trasa na szczyt prowadzi między innymi przez wspomniany wcześniej szczyt Runek, bacówkę PTT „Nad Wierchomlą”, oraz kapliczkę w Jaworzynce. Tu również nie zabraknie okazji do podziwiania pięknych widoków. W końcu czym byłaby podróż w góry bez pamiątkowych zdjęć ze szczytów?