Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał tę przyjemność samodzielnego zmontowania danego mebla zakupionego w firmie IKEA. Wydawać by się mogło, że jest to banalnie proste. Okazuje się jednak, że wiele osób ma w tym problem. Dlatego właśnie Szwedzi chcą jeszcze bardziej uprościć ten proceder, który pozwoliłby na całkowite wyeliminowanie narzędzi, a pomóc ma w tym specjalny kołek wygięty pod katem 45 stopni.

Meble do samodzielnego montażu

Był to przełomowy pomysł, który znacznie usprawnił produkcję mebli i przyczynił się do gwałtownego wzrostu sprzedaży IKEA. Okazało się, że klientom jest o wiele wygodniej zakupić mebel, który jest inteligentnie zapakowany w kartonie. Dlatego warto, aby nawet małe zakłady stolarskie zastanowiły się nad tym pomysłem. Wystarczy zaopatrzyć się w wiertarko – kołczarkę, która w odpowiedni sposób zamontuje kołek w części mebla. Dla większości osób jest to duży problem, aby zorganizować transport większych mebli do swojego domu, a w przypadku rozwiązania IKEA wystarczy zorganizować przyczepkę lub nawet przymocować paczkę do dachu samochodu. Jest to również bardzo opłacalne dla samego producenta, ponieważ zmniejsza on koszty produkcji i znacznie przyspiesza ten proces.

Wiertarko – kołczarka

Jest to maszyna cnc, której zadaniem jest wywiercenie otworu w drewnie, wprowadzenie tam kleju winylowego, a następnie umieszczenie kołka. Maszyna jest skonstruowana tak, aby możliwe było pozycjonowanie jednostki obróbczej za pomocą specjalistycznego silnika brushless wyposażonego w ustawowe koła zębate na listwie zębatej. Maszyna jest sterowana numerycznie przy użyciu trzech osi.

wiertarko kołczarka

Parametry:

Obszar roboczy poprzeczny o szerokości 200mm.
Głowica rewolwerowa n.01 na 8 pozycji
X oś – bieg roboczy 0 – 3.000 mm.
Z oś głębokość wiercenia 0 – 100 mm.
Y oś grubość panelu 0 – 90 mm.

Prędkość obrotowa od 0 do 18.000/rpm.
C1 oś 0 – 3.000 mm.
Z oś bieg roboczy 0 – 250 mm.
Głowica pozioma osadzania kołków n.01
Średnica kołków Ø 8/10 mm.
Długość kołków 60 mm.
Głębokość osadzania kołków 45 mm.*

Maszyna działa łatwo i sprawnie, jednocześnie jest bardzo prosta w obsłudze. Na ogół korzystają z niej zakłady produkujące meble, gdyż doskonale wspomaga proces nestingu płyty. Maszyna wyposażona jest w głowice, które wiercą dziurę, umieszczają w niej klej i bardzo precyzyjnie umieszczają korek w płytę drewna. Zazwyczaj stosuje się tutaj korki o wymiarach od 6×25 mm. do 10×40 mm. Pistolet wstrzeliwujący kołek jest tak dopracowany, że z pewnością nie dojdzie do żadnego błędu. W ogółu wyposażenia maszyny znajduje się odpowiedni zbiornik na klej, który zazwyczaj posiada pojemność 18 litrów. Kupujący nie powinien się martwic o czystość zbiornika, gdyż jest on wyposażony w samo myjący układ.

Wpis powstał przy współpracy z firmą LGF

* www.lgf.com.pl