Wiele wydarzeń w życiu stanowi niespodziankę. Bardzo dobrze, jeżeli są to wydarzenia pozytywne, oby było ich najwięcej. Niestety nie dzieje się tak codziennie. Zdarzają się bardzo ciężkie chwile, takie, z których samodzielne wyjście może być niemożliwe lub bardzo trudne. Dyskomfort może się pojawić również w przypadku małżeństwa, narodzin dziecka czy zmiany pracy. Może być ciężko odnaleźć się nawet w tych szczęśliwych momentach. W takich momentach warto udać się do poradni psychologicznej psychomdeical.pl. Zdrowie psychiczne jest niezwykle ważne, w poradni znajduje się odpowiednie lekarstwo.

Na czym opiera się działanie poradni psychologicznej? 

Podstawowe usługi poradni psychologicznych to:

  • Psychoterapia. Jej zadaniem jest pomoc w zrozumieniu uczuć i poradzeniu sobie z nimi. Odbywa się w różnych formach. Zaliczają się do nich między innymi indywidualne spotkania i terapia grupowa.
  • Profilaktyka zdrowia psychicznego. Jest to dokładna porada jak radzić sobie w kryzysowych sytuacjach bezy wywoływania niechcianych konsekwencji.
  • Psychoedukacja to dokładne wskazanie zachowań, które mają zły wpływ na samopoczucie oraz zdrowie psychiczne.
  • Rozwiązywanie pilnych problemów. Obejmuje również wskazanie przyczyn ich powstawania. Psychologowie objaśnią, jakie skutki powodują oraz wskażą możliwości działania, które można podjąć w analizowanej sytuacji, wraz z ich konsekwencjami.

Kiedy pomoc jest potrzebna?

Kiedy należy zwrócić się o pomoc do poradni psychologicznej?

  • Kryzysy życiowe są jednym z najczęstszych powodów pójścia do poradni. Często chodzi o pomoc w zaakceptowaniu straty bliskich. Pokrewny stan psychiczny pojawia się w wyniku utraty pracy, poważnego wypadku czy choroby. Występują też przypadki, że nie może się odnaleźć w nowej sytuacji życiowej jak małżeństwo czy narodziny dziecka.
  • Bardzo ważną częścią pracy psychologa jest pomoc w wyjściu z przedłużających się stanów depresyjnych. Codzienny lęk, przygnębienie, ciągłe napięcie, są to podstawowe objawy kryzys emocjonalnego. Opisywany stan z całą pewnością wymaga leczenia.
  • Wizyta w poradni psychologicznej ma ogromne znaczenie w przypadku problemów domowych Wpływających na całą rodzinę. Chodzi tu o silne uzależnienie jednego z domowników, przewlekłą chorobę czy bardzo groźną przemoc domową. Wymienione problemy muszą zostać profesjonalnie rozwiązane.
  • Do poradni można się zgłosić również w sprawie dziecka. Takie działanie spowodowane jest chęcią zrozumienia jego nietypowego, niepokojącego zachowania, sprawdzenia czy wszystko jest z nim w porządku.

psychologia

Pomoc psychologa to nie wstyd

Korzystanie z pomocy psychologa nie jest powodem do wstydu. Jest przykładem świadomego wyboru, pokazuje, że dana osoba chce zmienić swoją sytuację. Rozumie, że dzieje się coś niedobrego. Gdy nie można poradzić sobie na własną rękę nie warto się wahać i skonsultować się ze specjalistą.