Nieprawidłowości zgryzu, to wady na które skarży się wielu pacjentów gabinetów stomatologicznych. Zaniedbanie takich problemów rodzi wiele komplikacji na przyszłość, dlatego warto zająć się nimi odpowiednio wcześnie. Lekceważenie sprawy może oznaczać bowiem bóle głowy, bóle mięśni żujących, a nawet postępujące niszczenie zębów. Jedynym ratunkiem jest oczywiście rekonstrukcja zwarcia.

Skąd się bierze zachwianie prawidłowych kontaktów zębowych?

Odbudowa, inaczej rekonstrukcja zwarcia ma na celu odtworzenie prawidłowych kontaktów zębowych nazywanych okluzją lub zwarciem właśnie. Jedną z przyczyn zachwiania wzajemnych stosunków zębowych jest ich utrata. Kiedy tracimy poszczególne zęby, zwłaszcza te boczne, powoduje to utratę punktów podparcia dla pozostałych. Pacjent o nieprawidłowej ilości zębów nadal posiada jednak tą samą siłę żucia, z tą jednak różnicą, że nie ma ona już takiej samej skali rozproszenia, jak przy pełnym uzębieniu. Na dodatek zęby, które nie mają podparcia wysuwają się coraz bardziej ku luce między sobą, a to prowadzi do ich przesuwania.

Inną przyczyną zachwiania prawidłowych kontaktów między zębami jest bruksizm. Potocznie mówi się o nim, jako o zgrzytaniu zębami. Poprzez ścieranie zębów dochodzi tutaj do obniżenia ich wysokości zwarciowej. Obniżanie wypełnień również można zaliczyć do czynników powodujących powyższy problem.

Równe i piękne zęby – odbudowa zwarcia

Odbudowa zwarcia jest konieczna, jeśli chcemy rozluźnić mięśnie i chronić zęby przed dalszą destrukcją.  Czas potrzebny na jego rekonstrukcję zależy oczywiście od stopnia nieprawidłowości, które powstały. Sama korekta polega natomiast na odbudowie utraconej wysokości zębów kompozytami, a także uzupełnieniu protetycznym luk powstałych po brakujących zębach. By to zrobić skorzystać musimy z usług gabinetu zajmującego się protetyką.

Protetyka – czym jest?

Protetyka to dział stomatologii zajmujący się odtwarzaniem utraconych zębów lub maskowaniem ich znacznych uszkodzeń. Stosuje metody takie jak licówki, implanty, mosty i korony. Wybór tej konkretnej i uzupełnienie brakującego lub uszkodzonego uzębienia zależy nie tylko od grubości naszego portfela, ale również indywidualnych potrzeb. Mówi się, że najlepszym choć oczywiście nie najtańszym wyjściem jest jednak implant. Wszczepiony na stałe sztuczny ząb ma szereg zalet, których nie posiada na przykład często stosowany most.

Implanty

Implanty, które najczęściej wykonane są z czystego tytanu, zdają się być idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy naturalne zęby utracili, a teraz cierpią na wady zwarcia. Pozwalają one bowiem zachować pełne uzębienie i co ważne, tak jak w przypadku mostów – nie wymagają szlifowania zębów sąsiadujących. Z pewnością ich plusem jest również fakt, że nigdy się nie popsują, nie będziemy więc musieli walczyć z próchnicą. Dzięki implantom pozbyć się więc możemy problemu bieżącego, jak i tych które wystąpić mogą w przyszłości.

Choć nie jest to skomplikowana operacja, założenie implantów odbywa się jednak przy znieczuleniu. Wymaga bowiem wszczepienia tytanowego korzenia, o wielkości tego naturalnego. To na nim opiera się później porcelanowa korona, która idealnie zastępuje brakujący ząb. Po zabiegu zdarzyć się może też, że pacjentowi potrzebne będą tabletki przeciwbólowe. Niekomfortowy okres szybko jednak mija, a po nim można cieszyć się odzyskanym zębem.

 

Gdzie szukać pomocy?

Wybierając gabinet w którym chcemy zdecydować się na założenie implantu, należy kierować się nie tylko profesjonalizmem lekarzy, ale również nowoczesnością sprzętów i nowatorskim podejściem do leczenia. Nie ma przecież nic gorszego, niż źle wykonany zabieg, który będziemy musieli i tak poprawiać u kolejnego, tym razem lepszego specjalisty.

Na przykład centrum stomatologiczne Podralscy przeprowadza zabiegi wszczepienia implantów stomatologicznych z zastosowaniem sprawdzonych systemów implantologicznych, które gwarantują nie tylko ich trwałość, ale również skuteczność całego procesu. Co więcej, zabiegi przeprowadzają w nim wykwalifikowani lekarze. W takich rękach czujemy się bezpiecznie i mamy świadomość tego, że cały zabieg zakończy się sukcesem.

Nasze zęby są dane raz na całe życie. Niestety pod wpływem wielu czynników często się psują, a nawet wypadają. Jeśli jednak brak jednego zęba ma zaważyć na kondycji wszystkich pozostałych, a my możemy temu zapobiec – naprawdę warto.